Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Magazyn energii i fotowoltaika - czy to niezbędne połączenie?

artykuł zewnętrzny

Magazyny energii to niezbędne urządzenia pozwalające na przechowywanie zgromadzonego prądu przez instalację fotowoltaiczną. Są coraz to częściej spotykane, ponieważ podnoszą opłacalność fotowoltaiki. Czym są i jak działają, tego dowiesz się z naszego artykułu. Z dnia na dzień rośnie zainteresowanie fotowoltaiką. Nie ma co się temu dziwić, skoro w czasach panującej inflacji rośnie świadomość na temat alternatywnych źródeł inwestycyjnych. Obecnie największym problemem staje się nagromadzona ilość energii. Jak bezpiecznie ją przechowywać? Warto wspomnieć o magazynach energii, które stają się popularnym rozwiązaniem dla posiadaczy paneli fotowoltaicznych.

Magazyn energii i fotowoltaika - czy to niezbędne połączenie?
Magazyn energii i fotowoltaika - czy to niezbędne połączenie?
Otovo

Magazyny Energii - niezbędnik fotowoltaiczny?

Krótko mówiąc, są to urządzenia odpowiadające za przechowywanie nagromadzonej energii przez instalację fotowoltaiczną. Dzięki nim możemy mieć pewność, że nie zabraknie nam prądu w razie awarii. Przechowywanie nadwyżek prądu to doskonały pomysł, który można wykorzystać w czasie większego zapotrzebowania na prąd.

Jak działa magazyn energii?

Z pewnością wielu z was jest ciekawych, jak pracuje takie urządzenie? Wyprodukowana energia słoneczna najpierw trafia do paneli fotowoltaicznych. W przypadku, gdy jej produkcja okazuje się za duża, to wtedy nadwyżka energii przechodzi do magazynu. Największą ilość wyprodukowanej energii uzyskujemy w słoneczne dni. Warto o tym pamiętać.

Nie wszystkie magazyny wytrzymują określony tryb funkcjonowania, czyli około 6 tysięcy cykli ładowania (prawie 16 lat).  Oprócz sprawności urządzenia i mocy nominalnej istnieją dodatkowe parametry, które wpływają na żywotność magazynu energii.  Do kryterium można również zaliczyć odpowiednią technologię wykonania.

W momencie, kiedy nasza instalacja fotowoltaiczna nie pracuje, możemy korzystać z jej zasobów. Wyprodukowany prąd  wystarcza na około kilkanaście godzin codziennego użytkowania.  Dlatego też w okresie jesienno-zimowym nie musimy martwić się o ciepło w naszych domach. Z magazynów energii korzystamy w przypadku posiadania instalacji fotowoltaicznej typu off-grid. Jest to instalacja  podłączona do sieci energetycznej. Co znaczy, że produkowana energia może być użytkowana w każdej chwili. 

Pojemność magazynów energii

Określona jest za pomocą kWh (kilowatów godziny). W gospodarstwie domowym przeważnie  montuje się instalację fotowoltaiczną o mocy 10 kWh. To właśnie ona pomaga nam wyprodukować 31,3%  nadwyżki prądu w ciągu 13 godzin. Dane te pokazują nam, jak ważne jest posiadanie magazynów energii. Innym przykładem jest magazyn energii o mocy 5 kwh. Przybliżony czas pracy tego typu urządzeń to 6-7 godzin użytkowania. Z takich magazynów energii możemy  korzystać w ciągu całego roku - więcej informacji przeczytasz na https://www.otovo.pl/blog/magazyn-energii/. Warto pamiętać o tym, że w Polsce mamy dłuższy okres jesienno-zimowy. Dlatego też idealnie sprawdzą się magazyny o większej mocy i pojemności. 

To na jak długo wystarczy magazyn energii i jaka będzie potrzebna pojemność, określi profesjonalna firma fotowoltaiczna, która bez problemu zamontuje instalację fotowoltaiczną i przeprowadzi audyt energetyczny. Dzięki niej otrzymasz gwarancję na bezpieczne i prawidłowo funkcjonujące urządzenia, które stworzą niezawodny, ekologiczny system energetyczny w twoim domu. Każdy, kto marzy o instalacji fotowoltaicznej, powinien zastanowić się nad takim magazynem energii!

    Więcej o:

Skomentuj:

Magazyn energii i fotowoltaika - czy to niezbędne połączenie?