MARVILA ATTIC - aranżacja 6o-metrowego mieszkania w Lizbonie
Prezentowane mieszkanie znajduje się w Lizbonie, stolicy Portugalii, w dzielnicy Marvila. Dzielnica ta, dawniej nazywana Wioską Nadmorską ("Vila do Mar"), przechodzi obecnie proces regeneracji i przekształceń urbanistycznych i społecznych.
Głównym założeniem pracy nad tym projektem było stworzenie jasnej i otwartej przestrzeni mieszkalnej na poddaszu, z zapierającym dech w piersiach widokiem na rzekę Tag.
Ze względu na mało funkcjonalny plan i zły stan konstrukcyjny lokalu konieczna była kompletna przebudowa wnętrz oraz wymiana dachu. Jedynymi elementami, które nadawały się do zachowania, były belki w podłodze oraz ściany szczytowe. Poprzez głęboką ingerencję w przestrzeń poddasza oraz geometrię schodów w mieszkaniu udało się stworzyć w pełni funkcjonalną łazienkę oraz przestrzeń wejściową.
Strefy prywatne - sypialnia i łazienka - umieszczono w osobnej, odłączonej od dachu kubaturze. Z pozostałej przestrzeni zaaranżowano salon. Przestrzeń do przechowywania oraz aneks kuchenny ulokowano w kolejnej kubaturze zintegrowanej ze ścianą szczytową budynku, która zlokalizowana została wzdłuż salonu. W ten sposób udało się zachować niezaburzoną przestrzeń salonu oraz zapewnić mieszkaniu dodatkową ochronę termiczną. W tej kubaturze udało się wyodrębnić dwie nisze - jedną służącą jako kuchenna przestrzeń robocza oraz drugą, w której umiejscowiono wbudowaną sofę.
Mieszkanie doświetlone zostało za pomocą 4 okien dachowych i dwóch lukarn, oferujących dużą przezierność mieszkania, wzmacniających tym samym związek pomiędzy wnętrzem, a zewnętrzem. Tam, gdzie nie było możliwym zapewnienie dostępu światła bezpośredniego, zainstalowane zostały wąskie przeszklone pasy wprowadzające do pomieszczenia, zarówno w dzień jak i w nocy, światło pośrednie, nadające wnętrzu szczególną atmosferę. Dodatkowo, wielkoformatowe lustra zainstalowane w specjalnie wybranych miejscach, zwielokrotniają wrażenie przestronności i jasności mieszkania.
Stworzenie przestrzeni minimalistycznej, emanującej ciepłą bielą z dodatkiem naturalnych odcieni, wpływa na zwiększenie poczucia przestronności mieszkania. Do tej jednorodnej bazy dodane zostały, wykonane specjalnie na potrzebę tego mieszkania, elementy dekoracyjne z metalu i cegły, będące hołdem dla przemysłowego charakteru tej dzielnicy miasta.
- Więcej o:
Podmiejski dom z wnętrzami projektu STUDIO. ORGANIC
Małe, ale odważne: 37-metrowe mieszkanie na warszawskiej Woli
W domowym zaciszu - aranżacja projektu K + B ARCHITEKCI
Willa w stylu secesyjnym niedaleko Zurychu
Aranżacja wnętrz 250-metrowego domu w Łodzi
180-metrowy apartament na warszawskiej Białołęce z nagrodą European Property Awards
Nowoczesny apartament w Krakowie - projekt Mango Investments
Aranżacja mieszkania na wynajem w Tarnowie