Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mieszkanie w kolorze granatowym. Aranżacja wnętrza 68 m2

Tekst: Ewa Staręga

Przygotowując projekt tego wnętrza, architekci trzymali się zaleceń inwestorów – miało być przytulnie, w skandynawskiej stylistyce. Nie obyło się bez kilku mocniejszych kolorowych akcentów, które dodały wnętrzom charakteru. Główny pomysł aranżacyjny to kolor granatowy we wnętrzach.

Salon otwarty na kuchnię. Aranżacja w kolorach granatu, szarości, bieli, z dodatkiem drewna
We wnętrzu ważną funkcję pełni kolorystyczny kontrast między granatową bryłą a wyposażeniem wnętrz w białych i szarych barwach, z dodatkiem naturalnego drewna. Ożywia przestrzeń.
Zdjęcia: FOTOMOHITO, stylizacja: Raca Architekci i FOTOMOHITO

Nowo wybudowane, kupione na modnym osiedlu gdańskiego Wrzeszcza mieszkanie trzeba było od razu przebudować tak, aby spełniało oczekiwania dwojga młodych inwestorów. Na powierzchni 68 m2 mieściły się dwie sypialnie i bardzo mały salon, który aż prosił się o dodanie mu przestrzeni.

Architekci Marta i Michał Raca zaproponowali usunięcie wszystkich ścian. Zlikwidowali jedną sypialnię, aby powiększyć o jej metraż salon i wygospodarowali w niej dużą garderobę. Ponieważ właściciele mało gotują, zabudowa kuchenna zajęła tylko jedną ścianę. Pozostałe w kuchennej przestrzeni miejsce wykorzystano na mały kącik do pracy z biurkiem. Udało się także wydzielić sąsiadujące z wygodną łazienką pomieszczenie gospodarcze z pralką.

Kolor granatowy w kuchni i przedpokoju

Granatowy przedpokój, aranżacja wnętrza
Długi, wąski przedpokój zabudowany granatową bryłą.
Zdjęcia: FOTOMOHITO, stylizacja: Raca Architekci i FOTOMOHITO

Dużym problemem stał się długi, załamany korytarz, który trzeba było pokonać, aby dojść do strefy dziennej mieszkania. I tak powstał główny element koncepcji wystroju, czyli mocno dominująca, granatowa, podłużna, wstawiona w środek mieszkania bryła, rozciągająca się właśnie wzdłuż wspomnianego korytarza. Ten słaby punkt przestrzeni w postaci wąskiego holu zamienił się dzięki temu zabiegowi w oczywisty walor wnętrza. – Począwszy od kuchni, znajdują się tam wysokie szafy z lodówką i wysuwanym cargo, dalej mamy ukrytą łazienkę, pomieszczenie gospodarcze z pralką i suszarką, a na końcu – dużą szafę na ubrania wierzchnie z wnęką na siedzisko i lustro – wylicza architektka Marta Raca. – Cała ściana bryły została wykonana z frezowanej płyty MDF. Jej powierzchnię wykończono matowym lakierem w wyrafinowanym kolorze ciemnego granatu, kontrastującym z resztą wnętrza. Pozostałe elementy mieszkania dopasowaliśmy tak, aby stanowiły jej subtelne dopełnienie. Są nimi biel, szarość, naturalny kolor drewna oraz miedziane i jasnoróżowe dodatki.

Aranżacja kuchni. Jak łączyć kolor granatowy z innymi barwami?


Sąsiadująca z granatową zabudową kuchnia, podobnie jak salon czy sypialnia, utrzymana została – w opozycji do ciemnej bryły – w jasnej kolorystyce. Dominuje tu biel i delikatna szarość, która pojawia się w dużych płaszczyznach jednolitego koloru górnych i dolnych frontów. Monotonię przełamuje wzorzysty granit Viscont White, zastosowany na blacie i ścianie pomiędzy szafkami. Całość urozmaicają ledwo dostrzegalne miedziane uchwyty. Niepozorne, miedziane akcenty odnajdziemy również pod postacią nakrętek na pionowych, czarnych stalowych rurkach regału, a także w oprawach wiszących lamp czy elementach konstrukcyjnych stolika kawowego.

Aranżacja łazienki

W mieszkaniu jest jeszcze jedno wyróżniające się pomieszczenie – łazienka. Schowana w granatowej bryle jak w szkatułce, została zaprojektowana inaczej niż reszta pomieszczeń – w różnych tonacjach grafitu i ciemnym drewnie. Wraz z drzwiami lakierowanymi od środka na grafitowo wnętrze robi duże wrażenie, zwłaszcza w zestawieniu ze spokojną, stonowaną, nawiązującą do skandynawskich trendów stylistyką reszty mieszkania.

Zobacz także inne mieszkanie zaprojektowane przez pracownię Raca Architekci:

Mieszkanie w stylu skandynawskim w zielonych, pastelowych kolorach [ZDJĘCIA]

Skomentuj:

Mieszkanie w kolorze granatowym. Aranżacja wnętrza 68 m2