Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sposoby nawadniania ogrodu - wybierz najlepszy!

ES

Metod umożliwiających dodatkowe nawadnianie ogrodu jest wiele. Istnieje również kilka podziałów, według których można je sklasyfikować. Podstawowym jest ten, który wyróżnia podlewanie automatyczne oraz nawadnianie ręczne.

Podlewanie ręczne
Nawadnianie ręczne można wykonywać za pomocą tradycyjnej konewki napełnionej wodą lub korzystając z węża.
Gardena

Nawadnianie ogrodu, czyli jak można podlewać ogród?

Wszystkie rozwiązania mają swoje zalety, trzeba je po prostu dobrze wybrać, uwzględniając powierzchnię naszego ogrodu i ilość czasu, jaki możemy poświęcić na pielęgnację przydomowej zieleni. System automatycznego nawadniania ogrodu jest bardzo korzystnym rozwiązaniem, zwłaszcza w dużych ogrodach. Jednak podlewanie ręczne również może okazać się trafnym wyborem. Zwłaszcza jeśli właściciel ogrodu ma czas i ochotę na tego typu pracę. Najważniejsze jest to, aby letnią porą nie zapominać o regularnym nawadnianiu ogrodu. W szczególności nasz trawnik będzie nam za to wdzięczny i będzie cieszył wzrok pięknym wyglądem oraz soczystą zieloną barwą.

Nawadnianie
Regularne podlewanie zapewni nam piękny wygląd przydomowej zieleni
Fiskars

Nawadnianie ogrodu - kiedy i jak podlewać trawnik?

Dobowe zapotrzebowanie roślin na wodę wynosi 4-5 litrów/1 mkw. Skuteczność podlewania zależy od częstotliwości i obfitości. Lepsze efekty przynosi podlewanie rzadsze (1-2 razy w tygodniu), ale bardziej obfite. Wówczas darń lepiej się ukorzenia. W okresach suszy, częstotliwość podlewania należy dostosować do panujących warunków.
Wyjątek stanowi młody trawnik, którego siewki już się zakorzeniły. Początkowo należy go podlewać kilka razy na dobę, a następnie – raz na dobę. Najlepszą porą jest wczesny poranek, gdy różnica temperatury pomiędzy rośliną a wodą jest niewielka, zaś parowanie jest ograniczone do minimum. Przy wieczornym podlewaniu należy być czujnym, by nadmierna wilgotność nie spowodowała rozwoju chorób grzybowych. Najbardziej efektywnym sposobem podlewania jest metoda drobnokropelkowa, czyli stosowanie zraszaczy lub odpowiednich końcówek węży ogrodowych. Systemy zraszaczy mogą być zasilane wodą z pompy do wody czystej.

Pompa do nawadniania
Pompa do czystej wody (z rzek, jezior i innych zbiorników wodnych), służy do regularnego i mniej intensywnego podlewania mniejszych terenów; Honda WX 10
Honda
Pompa do nawadniania
Pompa przeznaczona do nawadniania dużych powierzchni za pomocą zraszaczy lub podawania wody na duże odległości, jej zaletą jest niewielki ciężar; Honda WH 20X
Honda

Nawadnianie ogrodu - podlewanie ręczne

Na podlewanie ręczne można zdecydować się w dwóch przypadkach – wtedy gdy powierzchnia ogrodu nie jest zbyt duża lub gdy mamy czas na wykonywanie takich czynności. Trzeba bowiem podkreślić, że podlewanie nawet niewielkiego obszaru jest dość czasochłonne oraz pracochłonne. Wodę do podlewania można pobierać bezpośrednio z kranu, a także wykorzystywać nagromadzoną w specjalnych pojemnikach deszczówkę. Nawadnianie ręczne można wykonywać za pomocą tradycyjnej konewki napełnionej wodą lub korzystając z węża.

Popularne jest także używanie węża i przenośnych zraszaczy – statycznych, wahadłowych oraz obrotowych. Często wykorzystywany zraszacz ręczny to o rodzaj końcówki zakładanej na wąż ogrodowy, którą w czasie podlewania trzeba trzymać w dłoni. Może występować w postaci dyszy z regulacją strumienia lub wygodniejszego do trzymania pistoletu. Pistolet wyposażony jest w dźwignię pozwalającą regulować natężenie strumienia wody oraz końcówkę, przekręcaną w prawo lub w lewo, pozwalającą regulować rodzaj strumienia. Dysze lub pistolety podłącza się do węży za pomocą łączników (tzw. szybkozłączek), które warto kupić od razu w komplecie z dyszą lub pistoletem. Wybierając zraszacz i łączniki, trzeba je dopasować do przekroju węża ogrodowego.

Przyłącze kranowe
To przyłącze kranowe pozwala podpiąć kilka węży ogrodowych oraz sterować przepływem wody niezależnie od zaworu głównego; dzięki temu rozwiązaniu można podlewać osobne części ogrodu; Geolia
Leroy Merlin
Kran ogrodowy
Kran montowany na puszce poboru wody można obracać o 360°; przyłącze kranowe z funkcją Anti-Splash zapobiegającą rozchlapywaniu wody, system Pipeline
Gardena

Nawadnianie ogrodu automatyczne

Automatyczny system nawadniania ogrodu można zamontować zarówno przed założeniem trawnika, jak i w momencie, gdy jest już murawa. Najlepiej, aby tego typu prace wykonała specjalistyczna firma oferująca tego typu usługi. Można wtedy zyskać pewność, że wygląd ogrodu na tym nie ucierpi, a poszczególne zraszacze będą zamontowane w rozsądny i zgodny z planem sposób. Później wystarczy już tylko jedno kliknięcie na odpowiedni guzik, aby cała przestrzeń w ogrodzie została równomiernie podlana i to bez ingerencji człowieka. Możliwe jest ponadto ustawienie tego systemu w taki sposób, aby zraszacze uruchamiały się samodzielnie o ustalonych porach. Wtedy mamy pewność, że nawet jeśli my zapomnimy, trawa i tak zostanie podlana.
Każdy system nawadniania składa się z rur zasilających lub węży doprowadzających wodę z ujęcia do emiterów – zraszaczy lub kroplowników.

W przypadku podlewania automatycznego istotne są także sterowniki. Część z nich jest bardzo zaawansowana – pozwalają na dopasowanie czasu i ilości nawadniania osobno do każdej rośliny. Dłuższe systemy nawadniania powinny być wyposażone w pompę, które pozwalają na dostarczenie wody na całym ogrodzie.
Ciekawym rozwiązaniem jest nawadnianie kropelkowe. Przede wszystkim pozwala na rozprowadzenie po całym ogrodzie instalacji, która doprowadza wodę do korzeni każdej rośliny. W tym przypadku wykorzystywane są specjalne rury z otworami, przez które stopniowo uwalniana jest woda. Takie nawadnianie sprawdzi się przede wszystkim na wąskich częściach działek – wzdłuż żywopłotów oraz rabatek.

Nawadnianie kropelkowe
System nawadniania kropelkowego pozwala na efektywne nawadnianie; pomaga dbać o rośliny w sposób zrównoważony, ponieważ każda kropla się liczy; Micro-Drip System
Gardena
Zraszacz wynurzalny
Głowica z 16 dyszami zraszającymi z elastycznego tworzywa sztucznego zapewnia równomierne nawadnianie i bezawaryjne użytkowanie; zraszacz wynurzalny wahadłowy OS 140
Gardena
Nawadnianie automatyczne
Dzięki technice łączenia „Quick and Easy" wszystkie elementy systemu można łatwo łączyć ze sobą i rozbudowywać, bez konieczności użycia narzędzi; Sprinklersystem
Gardena
Nawadnianie automatyczne
Dzięki funkcji pamięci zraszacz automatycznie powraca do swojego ustawionego sektora nawadniania nawet po celowym przekręceniu głowicy; gwarantuje to nawadnianie zawsze właściwego obszaru; Sprinklersystem
Gardena

Nawadnianie ogrodu - zraszacze stałe

System nawadniania zraszaczami stałymi ma swoje zalety. Zraszacze powinny pracować jedynie wczesnym rankiem lub wieczorem, ponieważ kierują wodę bezpośrednio na liście rośliny. Przede wszystkim nadają się do podlewania trawnika lub nieregularnych rabat. Można zastosować jeden zraszacz lub stworzyć z nich cały system podlewania. Zraszacze stałe są wyposażone w specjalne dysze, które formują kształt strumienia wody. Często mają wbudowane systemy regulacji, które zmieniają ciśnienie wody, co sprawia, że zasięg zraszacza się zmienia, więc równomiernie nawadnia się wybrany fragment ogrodu. Zraszacze takie powinny na stałe znajdować się w ogrodzie. Bardzo często są ze sobą połączone wężami znajdującymi się w glebie, pod trawnikiem. Można je podzielić na wynurzalne i niewynurzalne. Te pierwsze pojawiają się nad powierzchnią ziemi wyłącznie w czasie pracy. W innym przypadku są zamknięte w pojemniczkach umieszczonych pod wierzchnią częścią gleby. Mikrozraszacze odpowiadają za delikatne podlewanie, wydzielając wodę w postaci mgiełki.

Zraszacz stały
Zraszacze wysuwające się z podłoża gwarantują wydajne i równomierne zraszanie trawnika, a po wykonaniu pracy chowają się w podłożu; Sprinklersystem
Gardena
Nawadnianie
Skuteczność podlewania zależy od częstotliwości i obfitości.
Fiskars
Nawadnianie
Dobowe zapotrzebowanie roślin na wodę wynosi 4-5 litrów/1 mkw.
Fiskars

Nawadnianie ogrodu ze studni - pompy do nawadniania

Są jednym z najważniejszych elementów ogrodowej instalacji nawadniającej. To, jaką pompę wybierzemy, zależy od rodzaju zbiornika lub studni, z jakiej będziemy czerpać wodę, oraz utrzymującego się w niej poziomu lustra wody.
Pompa powierzchniowa (samozasysająca) w momencie uruchomienia nie wymaga zalania wodą. Dzięki temu może znajdować się poza studnią lub innym zbiornikiem z wodą. Ze zbiornika źródłowego woda do pompy jest doprowadzana wężem ssącym. Po uruchomieniu (przy pustym wężu ssącym) pompa samodzielnie opróżni wąż z powietrza i zassie wodę. To czyni te pompy bardzo łatwymi do zastosowania w ogrodzie. Możemy je jednak stosować tylko wtedy, gdy poziom lustra wody nie znajduje się niżej niż ok. 7 m poniżej poziomu gruntu. Jeżeli wodę czerpiemy ze studni, studnia musi mieć też dostatecznie dużą wydajność napływu, aby podczas pracy pompy nie nastąpiło obniżenie poziomu lustra wody poniżej dopuszczalnej granicy.

Pompy zanurzeniowe to agregaty złożone z pompy i hermetycznego silnika przystosowanego do pracy w wodzie. Silnik wraz z pompą opuszcza się poniżej lustra wody, tak że funkcjonuje ona jako pompa jedynie tłocząca wodę. Tego typu pompy mogą czerpać wodę nawet, jeżeli zwierciadło wody opada ponad 7 m poniżej poziomu gruntu. Dzięki odpornej na korozję obudowie mogą stale przebywać zanurzone w wodzie. Jednak ze względu na konstrukcję i niewielką wysokość tłoczenia (z reguły mogą tłoczyć wodę z głębokości nie większej niż 20 m) pompy zatapialne przeznaczone są głównie do czerpania wody ze zbiorników otwartych i z płytkich studni kopanych. Z jeszcze większych głębokości wodę mogą z kolei wydobywać pompy głębinowe. Instaluje się je głównie w studniach wierconych. Jednak średnica wewnętrzna rur osłonowych studni musi pozwalać na wprowadzenia tam agregatu pompowego (przynajmniej 4 cale).

Mądrze, czyli oszczędnie

Podlewaj o odpowiedniej porze. Powinniśmy podlewać ogród rzadziej, a obficiej – w godzinach porannych lub wieczornych. Dzięki temu unikniemy parowania i utraty wody czy rozwoju chorób grzybowych. Pomocny może okazać się sterownik nawadniania, dzięki któremu ustawimy dokładny czas podlewania.

Mierz wilgotność gleby. Dobrym dodatkiem do sterownika może być czujnik wilgotności gleby. Jeżeli wilgotność będzie wystarczająca, sterownik nawadniania nie uruchomi się. Rośliny będą podlewane tylko wtedy, gdy będzie to konieczne.

Nie zapominaj o roślinach podczas urlopu. Gdy wyjedziemy na wakacje, automatyczna konewka do skrzynek balkonowych zadba o kwiaty, nawet jeśli na balkonie nie mamy kranu z wodą. Urządzenie umożliwia nawadnianie nawet do sześciu skrzynek o długości 1 metra. Przepływ wody jest włączany i wyłączany automatycznie. Konewka może czerpać wodę na przykład ze zbiornika na deszczówkę, co dodatkowo ułatwia pracę i uniezależnia ją od kranu.

Wybierz odpowiedni bęben ogrodowy. Warto ułatwić sobie pracę i wyposażyć swój ogród w bęben ogrodowy RollUp, który można dostosować do wielkości terenu i zainstalować w dowolnym miejscu w ogrodzie lub na ścianie domu. Bęben ma wbudowany wąż, który automatycznie blokuje się po wyciągnięciu go na potrzebną długość, a innowacyjna technologia RollControl zapewnia bezpieczne i kontrolowane nawijanie.

Nawadnianie ogrodu z deszczówki

Wykorzystuj wodę z alternatywnych źródeł. Podczas deszczu możemy gromadzić wodę do odpowiednich zbiorników, a następnie używać jej do nawadniania. Pracę zdecydowanie ułatwi pompa do deszczówki. Możemy podłączyć do niej zraszacze czy system nawadniania. Pompa wyposażona jest we włącznik hydroforowy, który ją włączy i wyłączy przy każdorazowym poborze wody, na przykład, gdy uruchomimy przycisk na pistolecie. Ponadto specjalna rura teleskopowa umożliwia łatwą regulację. Dzięki niej woda łatwo przepływa nad krawędzią beczki, bez strat i zaginania się przewodu

Nawadnianie
Sterownik automatycznie włącza i wyłącza wodę zgodnie z harmonogramem; ten może uruchamiać dwa węże – niezależnie lub jednocześnie
Fiskars
Nawadnianie
Zbiornik na deszczówkę wyposażony jest w górny otwór z pokrywą oraz pojedynczy otwór gwintowany na kran lub wąż ogrodowy na szybkozłączkę
Leroy Merlin
Nawadnianie
Sterownik nawadniania Bluetooth® ma zasięg ok. 10 m, sterowanie za pomocą aplikacji
Gardena
    Więcej o:

Skomentuj:

Sposoby nawadniania ogrodu - wybierz najlepszy!