Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Niezwykła pionierska inwestycja od Profbud

sponsorowany

Innowacyjny projekt firmy Profbud o nazwie GAIA PARK, to wyjątkowa inwestycja, która wyróżnia się pośród innych. To miasteczko, które czerpie swoją energię z farmy wiatrowej, stanowi rewolucyjne podejście do urbanistyki i zrównoważonego rozwoju.

GAIA PARK w Kontancinie-Jeziornie
GAIA PARK w Kontancinie-Jeziornie
Fot. Profbud

Energia z wiatru

Wspólna troska o środowisko naturalne i działania mające na celu zatrzymanie globalnego ocieplenia stają się obecnie priorytetowymi wyzwaniami dla całego świata. Wzrastające zapotrzebowanie na czystą oraz ekonomiczną energię wynika z wyczerpywania się zasobów kopalnianych źródeł, które obecnie stanowią ponad 70% światowego zużycia energii. Według danych Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, obecne światowe rezerwy węgla, jeśli utrzyma się ich obecne tempo wykorzystania, mogą wystarczyć jedynie na około 130 lat. Natomiast prognozy Międzynarodowej Agencji Energii zakładają wzrost światowego zapotrzebowania na energię do 2035 roku o aż 40%.

Rok 2022, według informacji udostępnionych przez World Wind Energy Association, przyniósł globalnie 88,6 GW nowych mocy wiatrowych, co oznacza 10,5% wzrost w porównaniu z 2021 rokiem. Obecnie całkowita zainstalowana moc w energię wiatrową wynosi 934 GW, a przewiduje się, że w 2023 roku przekroczy ona 1000 GW. Wiodącymi krajami w dziedzinie energii wiatrowej są Chiny, USA i Indie, natomiast w Europie - Dania, Irlandia i Niemcy. W Polsce znajduje się 1339 instalacji o łącznej mocy 8,29 GW.

Dlaczego kraje oraz prywatni przedsiębiorcy inwestują w energetykę wiatrową? Głównym powodem jest to, że jest to technologia bezemisyjna, nie emitująca do atmosfery gazów cieplarnianych ani pyłów. Ponadto, elektrownie wiatrowe nie generują szkodliwych odpadów, nie zanieczyszczają gleby i nie wpływają na straty wody. W związku z tym, farmy wiatrowe stanowią jedną z najbardziej korzystnych technologii energetycznych przeciwdziałających zmianom klimatu.

Farma wiatrowa

Warszawski deweloper - firma Profbud postanowiła nie pozostać obojętna wobec pojawiających się zmian klimatycznych i osobiście przyczynić się do ich powstrzymania. Gdy Profbud podjął działania przygotowawcze do wzniesienia farmy wiatrowej, mającej za zadanie dostarczać energię dla realizowanych projektów mieszkalnych, konieczne stało się utworzenie nowego podmiotu. W efekcie powstała spółka Green On Energy, która jest powiązana kapitałowo z firmą macierzystą. Projekt farmy wiatrowej, usytuowanej w powiecie radomskim, zakłada instalację 7 turbin o całkowitej mocy wynoszącej 14,8 MW. To oznacza, że elektrownia wiatrowa dostarczy energię elektryczną dla aż 16 800 rodzin 4-osobowych lub 28 000 gospodarstw domowych 2-osobowych, a także przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2 o 31 962 ton rocznie.
Planowany termin rozpoczęcia produkcji zielonej energii przypada na drugą połowę 2024 roku.

Farma wiatrowa
Farma wiatrowa
Fot. Profbud

GAIA PARK nowy, zielony produkt w portfolio firmy Profbud

Nowym ekologicznym dodatkiem do oferty firmy Profbud staje się GAIA PARK – projekt inwestycyjny, który wykorzystuje zieloną energię produkowaną na ich własnej farmie wiatrowej. Miasteczko GAIA PARK zlokalizowane w Konstancinie-Jeziornie, usytuowanym zaledwie 20 km od Warszawy i posiadającym status uzdrowiska, będzie pierwszym przedsięwzięciem, do którego dostarczana będzie energia pochodząca z tej nowoczesnej i ekologicznej formy produkcji.

Rozpoczęcie sprzedaży nowego prestiżowego projektu GAIA PARK w Konstancinie-Jeziornie to kolejny kamień milowy dla warszawskiego dewelopera, firmy Profbud. Projekt, który został wprowadzony na rynek w końcu 2022 roku, przynosi ze sobą nową odsłonę inwestycyjną, dostarczając mieszkańcom różnorodnych opcji mieszkalnych, takich jak domy jednorodzinne, bliźniacze, szeregowe, atrialne oraz wielorodzinne.

 

 

GAIA PARK w Kontancinie-Jeziornie
GAIA PARK w Kontancinie-Jeziornie
Fot. Profbud

GAIA PARK to osiedle etapowane, skoncentrowane na wartościach ekologicznych oraz świadomym zagospodarowaniu przestrzeni, przy jednoczesnym zachowaniu naturalnych walorów terenu. Projekt wpisuje się w otoczenie Konstancina-Jeziorny, który stanowi raj dla miłośników przyrody, oferując bliskość natury w bliskim sąsiedztwie tętniącej życiem stolicy. Oprócz urokliwych willi otoczonych zielenią i kwiatami, Konstancin-Jeziorna kryje w sobie kompleksy z leczniczymi źródłami wód w otoczeniu sosnowych lasów. Historia tego miejsca jest bogata, a jego znaczenie podkreślane jest przez znane postacie, które związały się z tą okolicą m.in. Stefan Żeromski, rodzina Wedlów, Maria Dąbrowska czy Wacław Gąsiorowski.

Inwestycja GAIA PARK nawiązuje do mitologii, czerpiąc nazwę od greckiej bogini Matki Ziemi, co odzwierciedla filozofię projektu. Planowane osiedle zostanie wzbogacone o parkową aleję, która przetnie obszary zielone, otaczając ją różnorodnymi formami zabudowy mieszkalnej.
Pierwszy etap projektu, nazwany Physis, obejmuje 30 domów w zabudowie szeregowej i bliźniaczej o powierzchniach od 112 do 214 m². Każdy z tych domów oferuje przestronny dwustanowiskowy garaż, który może być zaadaptowany na dodatkowe pomieszczenia gospodarcze.
Rozpoczęcie budowy pierwszego etapu przewidziane jest na czwarty kwartał 2024 roku.

 

Pierwszy etap projektu, nazwany Physis, obejmuje 30 domów w zabudowie szeregowej i bliźniaczej o powierzchniach od 112 do 214 m²
Pierwszy etap projektu, nazwany Physis, obejmuje 30 domów w zabudowie szeregowej i bliźniaczej o powierzchniach od 173 do 339 m²
Fot. Profbud

Architektoniczny charakter projektu został starannie wypracowany przez pracownię architektoniczną OPA Architekci, aby zapewnić uniwersalny i ponadczasowy design, harmonizujący z duchem Konstancina-Jeziorny. Inspirację czerpano z otoczenia, zwłaszcza ratusza, wybierając materiały i stylistykę, które oddają ducha tego miejsca. Okładziny ceglano- beżowe, uzupełnione betonowymi prefabrykatami oraz drewnianymi elementami, dodają elegancji i spójności całej kompozycji.

GAIA PARK stanowi zatem znakomity przykład inwestycji, która łączy wartości ekologiczne, świadome projektowanie przestrzeni oraz architektoniczną estetykę, tworząc nową jakość życia dla przyszłych mieszkańców. 

Miasteczko GAIA PARK zlokalizowane w Konstancinie-Jeziornie
Miasteczko GAIA PARK zlokalizowane w Konstancinie-Jeziornie
Fot. Profbud

Projekt w zgodzie z naturą 

Projekt inwestycji wyróżnia się nie tylko atrakcyjnymi aspektami architektonicznymi, lecz również zastosowaniem zaawansowanych rozwiązań ekologicznych. Osiedle GAIA PARK zostało zaprojektowane tak, aby umożliwić świadome zagospodarowanie przestrzeni, przy jednoczesnym zachowaniu naturalnych walorów terenu. Koncept tego miasteczka opiera się na czterech filarach:

  • energii,
  • powietrzu,
  • wodzie
  • społeczności.

Koncepcja ekologiczna osiedla przekłada się na konkretne rozwiązania dla domów, które mają pozytywny wpływ na środowisko. Domy zostaną wyposażone m.in. w gruntowe pompy ciepła, co umożliwi ekologiczne ogrzewanie budynków, a także rekuperację i przemyślaną gospodarkę wodą opadową, pozwalającą na jej ponowne wykorzystanie. Co więcej, wszystkie te rozwiązania oraz dostarczanie energii do domów będą oparte na zielonej energii pozyskiwanej z farmy wiatrowej Profbud. Deweloper zobowiązał się dostarczać energię za darmo przez 20 lat, co przekłada się na minimalne rachunki za zużycie energii i gwarantuje pochodzenie energii z ekologicznego źródła.

Projekt GAIA PARK stawia także na zachowanie i rozwijanie zielonych obszarów. Projektowanie zieleni oparte jest na istniejących zasobach i ma na celu tworzenie ekosystemów opartych na rodzimych gatunkach roślin. Elementy ekologii widoczne są również w przestrzeniach wspólnych. Projekt przewiduje m.in. stację ładowania dla samochodów elektrycznych, lasy tlenowe, sąsiedzkie szklarnie do upraw społecznych ogrodów, a także place zabaw z urządzeniami do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Istotną część stanowi także rekreacyjna przestrzeń polany, sprzyjająca integracji sąsiedzkiej.

Podkreśleniem ekologii będą też zielone elementy architektoniczne, takie jak pnącza, siedziska z naturalnych materiałów, mała architektura wykonana z przetworzonego drewna, oczka wodne, leżaki i hamaki zawieszone na drzewach oraz liczne ścieżki spacerowe i rowerowe, które połączą się z drogą do uzdrowiska oraz Parku Botanicznego w Powsinie. Inwestycja GAIA PARK to zatem harmonijne połączenie zaawansowanych rozwiązań ekologicznych z komfortem i estetyką życia dla przyszłych mieszkańców.

Dlaczego zdecydowaliśmy się na realizację ekologicznej inwestycji i wprowadzenia do niej tak pionierskich rozwiązań?

Ponieważ naszej firmie zależało na czymś „więcej”, na wyjściu z ogólnie przyjętych schematów i wyznaczaniu nowych ekologiczny trendów zrównoważonego budownictwa w Polsce. W ten sposób zrodziła się wizja dwóch przedsięwzięć – miasteczka GAIA PARK i własnej farmy wiatrowej. Jako firma deweloperska działająca na rynku od ponad 12 lat doskonale zdajemy sobie sprawę z wpływu naszych działań na środowisko. Oczywiście wiemy również, że coraz więcej firm z branży, podobnie ja my, decyduje się w swoich inwestycjach na różnorodne działania na rzecz ekologii, jak np. łąki kwietnie, domki dla owadów, zielone elewacje, czy wykorzystanie ekologicznych materiałów. W naszej ocenie jest to jednak  wciąż zbyt mało, a branża powinna dążyć do efektu skali i wspólnie poszukiwać coraz to nowszych rozwiązań dla nas i dla przyszłych pokoleń. 

Anna Skotnicka-Ryś, Członek Zarządu, Dyrektor Działu Handlowego firmy Profbud.

GAIA PARK to całkowicie nowe miejsce na mapie Konstancina, które śmiało możemy określić jako pierwsze i jedyne o takim charakterze. Naszym założeniem oraz głównym celem było stworzenie prestiżowej, innowacyjnej i ekologicznej przestrzeni umożliwiającej mieszkańcom powrót do kontaktu z naturą oraz jej świadome wsparcie. Cały projekt osiedla został więc skupiony wokół ekofilozofii, której głównym założeniem jest czerpanie dóbr z obecności natury przy zminimalizowaniu negatywnego wpływu człowieka na środowisko. Inwestycja w Konstancinie posiada również rozbudowane tereny wspólne, umożliwiające mieszkańcom uprawianie licznych sportów, zarówno indywidualnych, jak i zespołowych – wszystko dla zdrowia ciała i ducha. Jesteśmy przekonani, że stworzona przez nas przestrzeń odda założony cel oraz niezwykły charakter tego miejsca, wyznaczając przy tym nowy ekologiczny trend zrównoważonego budownictwa w Polsce.  

Paweł Malinowski, Prezes firmy Profbud.

Dostarczanie własnej, zielonej energii do budynków mieszkalnych jest pionierskim wydarzeniem w branży deweloperskiej w Polsce. Elektrownia wiatrowa to tylko pierwszy etap długofalowej, ekologicznej strategii firmy. W przyszłości planowana jest budowa instalacji fotowoltaicznej oraz magazynu energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. W standardzie nowych inwestycji dewelopera znaleźć można również inne ekologiczne rozwiązania, takie jak panele fotowoltaiczne, stacje ładowania samochodów elektrycznych, zbiorniki retencyjne na wodę deszczową czy windy z odzyskiem energii. Zielona energia z farmy wiatrowej będzie także zasilać nowe inwestycje komercyjne, takie jak budynek biurowy Vector+ na warszawskiej Woli, który posiada certyfikat BREEAM Very Good.

Szacowany termin zakończenia I etapu budowy przewidziany jest na IV kwartał 2024 roku. Za całościowy projekt miasteczka GAIA PARK odpowiada pracownia architektoniczna OPA Architekci, natomiast Generalnym Wykonawcą Salonu Sprzedaży jak i całej inwestycji jest firma Malbud-1.

    Więcej o:

Skomentuj:

Niezwykła pionierska inwestycja od Profbud