Nowa czy używana? Co trzeba wiedzieć przed zakupem koparki z drugiej ręki?
Sprzęt budowlany prosto od dealera to inwestycja dobra, ale i kosztowna. Przede wszystkim z tego powodu tak wiele osób decyduje się na zakup używanej maszyny. Nie inaczej jest w przypadku koparek. W internecie z łatwością można znaleźć setki ofert ich sprzedaży. Na co zwrócić uwagę przed zakupem i jaki model wybrać? Nim zostanie podjęta ostateczna decyzja, koniecznie trzeba się tego dowiedzieć.
Co przemawia za zakupem używanej koparki?
Wśród argumentów, które wpływają na decyzje osób potrzebujących sprzętu budowlanego, najbardziej przekonującym jest cena. O tym, jak duże różnice występują między wartością zakupu nowych i używanych urządzeń, można przekonać się na przykładzie tego, ile kosztują używane koparki na giełdzie maszyn Mascus.pl. Niekiedy wydatek na pojazd z drugiej ręki stanowi raptem 50% tego, co przyszłoby zapłacić za ten wprost od dealera.
Niska cena to dla wielu osób najważniejszy powód, ale są też inne, równie istotne. Jeden z nich to szansa zakupu sprawdzonej już w pracy maszyny. Używana koparka zapewne zdążyła już przejść kilka napraw, a co za tym idzie, kolejny właściciel ma świadomość, na które jej części trzeba będzie zwrócić większą uwagę. Tym samym pojazd z drugiej ręki może okazać się lepszą inwestycją niż fabrycznie nowy odpowiednik. Ten argument nabiera jeszcze większego znaczenia, gdy kupuje się mniej popularny model, a więc taki, o którego zaletach i wadach dużo trudniej znaleźć informacje w sieci.
Ostatnią przesłanką, którą warto rozważyć przed zakupem używanej koparki, jest dostępność takiego sprzętu. Innymi słowy, nabyć go znacznie łatwiej niż pojazd od dealera. W tym celu wystarczy wejść na stronę serwisu Mascus.pl, przewertować wystawione przez sprzedawców oferty i umówić się na przetestowanie pojazdu. Dzięki temu nie trzeba czekać na sprowadzenie maszyny przez dealera, co czasem trwa nawet kilka miesięcy.
Na co zwrócić uwagę przed wyborem używanej koparki?
Niższa cena i lepsza dostępność to argumenty, których nie sposób podważyć przy ocenianiu, czy warto kupić używaną koparkę. Trzeci powód, czyli szansa przejęcia sprawdzonego w pracy sprzętu, nie jest jednak aż tak oczywisty. Nim dojdzie do zawarcia umowy z dotychczasowym właścicielem, należy zweryfikować, czy:
- pojazd ma pełną dokumentację;
- wszystkie podzespoły maszyny działają prawidłowo;
- ogólny stan koparki można uznać za akceptowalny.
Dokumentacja
Tak jak przy zakupie samochodu czy motocykla, wraz z używaną koparką nowy właściciel powinien dostać wszystkie niezbędne dokumenty. Najważniejszym z nich jest książka serwisowa. To właśnie w niej odnotowane są (a przynajmniej powinny być) wszystkie naprawy pojazdu. O dostarczenie jej najlepiej poprosić jeszcze przed podpisaniem umowy ze sprzedawcą. Na podstawie historii serwisowania dużo łatwiej będzie podjąć decyzję o zakupie.
Do każdej koparki producent dołącza także instrukcję obsługi, czyli kolejny dokument, bez którego nie warto nabywać używanego modelu. Dzięki niej dużo łatwiej zaradzić ewentualnym problemom z operowaniem maszyną. W efekcie wzrośnie też wydajność pracy w pierwszych dniach po dotarciu koparki na plac budowy.
Oprócz tego należy sprawdzić, czy sprzęt otrzymał certyfikat CE poświadczający spełnianie przez pojazd unijnych norm dotyczących m.in. bezpieczeństwa. Na ten aspekt trzeba zwrócić szczególną uwagę, gdy kupuje się używaną koparkę spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Ona także powinna przejść procedurę zgodności z miejscowymi normami.
Działanie
Książka serwisowa daje doskonały wgląd w stan koparki, ale na jej lekturze nie należy poprzestać. Dobrą praktyką jest samodzielne sprawdzenie stanu maszyny. Na początek najlepiej na zimno uruchomić silniki i ocenić, czy pracuje z tą samą mocą przez cały czas oraz skontrolować jego szczelność. Wycieki płynów eksploatacyjnych, wydobywanie się dymu spod pokrywy i gwałtowne ubytki mocy zaraz po uruchomieniu to sygnały, że lepiej kupić inny sprzęt.
Dodatkowo kluczowe znaczenie ma praca skrzyni biegów, układu jezdnego wraz z oponami i podzespołów służących do pracy. W przypadku pierwszego komponentu nie może dochodzić do wycieków, a każde przełożenie powinno być łatwe do wykonania. Wyraźny bieżnik, równomierna praca kół i brak nietypowych zachowań pojazdu na drodze dają z kolei pewność, że dalsza eksploatacja pojazdu będzie przebiegać właściwie. Na koniec pozostaje już tylko weryfikacja siły i szybkości działania pompy hydraulicznej podnoszącej łyżkę koparki.
Ogólny stan
Nim decyzja o nabyciu konkretnego egzemplarza zostanie podjęta, warto jeszcze wizualnie ocenić pojazd. Nie można, oczywiście, liczyć na to, że używana koparka będzie pozbawiona skaz. Mniejsze i większe obicia, otarcia i wgniecenia to defekty, z którymi trzeba się liczyć. Jednak sprzęt budowlany powinien być dość zadbany, przez co należy rozumieć brak poważnych uszkodzeń karoserii, zarysowań szyb i ogólną czystość w kabinie operatora.
Najpopularniejsze marki używanych koparek
Wysokiej klasy sprzęt budowlany produkują nie tylko globalne marki, ale to na nie w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę. Dlaczego właśnie na nie? Powodem jest bardziej rozbudowana sieć dystrybucji. Dzięki temu nabywca zyskuje większą pewność, że w przypadku usterki znajdzie odpowiednie części zamienne. Właśnie dlatego dużą popularnością cieszą się używane koparki od m.in. CAT, Liebherr i Komatsu. O tym, jak wiele ich się sprzedaje, można przekonać się na przykładach ofert wystawianych na portalu Mascus.pl.
CAT, czyli inaczej Caterpillar, to amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się głównie produkcją sprzętu budowlanego oraz urządzeń gazowych i elektrycznych. W Polsce autoryzowane oddziały dealera znajdują się w dziesięciu miastach. Niestety, wszystkie zlokalizowane są jedynie w zachodniej i centralnej części kraju. Pod tym względem CAT i tak ma przewagę nad marką Liebherr, której serwisy mieszczą się tylko w czterech miastach – Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Rudzie Śląskiej. Najlepszą siecią może się pochwalić jednak Komatsu dysponujące punktami obsługi klienta w każdym mieście wojewódzkim.
- Więcej o:
Rodzaje stropów budowlanych
Smart Home i technologia w budownictwie – mieszkaj ekologicznie i wygodnie
Własny biznes – za i przeciw
Co warto wiedzieć o dachówkach betonowych? Poznaj 12 faktów i mitów na ich temat
Okna dachowe GREENVIEW bez tajemnic
Dlaczego warto kupić agregat prądotwórczy? 4 powody
Drzwi wewnętrzne w stylowych kolorach - nowości od PORTA
Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania: jak wybrać polisę, która chroni Twoje wnętrza i zabezpiecza inwestycję w postaci mieszkania na wynajem?