Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowoczesne grzejniki w wersji standardowej i dekoracyjnej

opracowanie BEATA ZIELIŃSKA

Planując wyposażenie nowego domu czy też dokonując remontu budynku, w którym mieszkamy już wiele lat, musimy przemyśleć każdy szczegół. Chcemy bowiem, aby wnętrza były zgodne z tym, co sobie wymarzyliśmy. Dotyczy to również grzejników które - odpowiednio dobrane – zapewnią nam komfort cieplny. Na tym ich funkcja nie musi się jednak kończyć, wiele modeli może być ciekawym elementem aranżacyjnym w pomieszczeniu.

Nowoczesne grzejniki
Nowoczesne grzejniki
Fot.: PURMO

Jak wiadomo pierwowzór ogrzewania centralnego i podłogowego wprowadzili w IV wieku Grecy. Rozwiązania te były one lokowane pod łaźniami lub budynkami zamożnych obywateli. Ale znane nam grzejniki pojawiły się po 1855 roku – czyli po dacie opatentowania w Petersburgu wynalazku gorącej, sprężonej pary wodnej, która porusza się po rurach. Od tego czasu w takiej formie funkcjonuje centralne ogrzewanie. Co ciekawe, tego odkrycia dokonał szczecinianin - Franz Sangalli - który wyemigrował ze Szczecina do Rosji. Swój wynalazek nazywał Ciepła Skrzynka, a jego pomysł okazał się hitem podbijającym co rusz nowe kraje – na przykład Niemcy czy Stany Zjednoczone.

Wracając jednak do bliższych nam czasów, dziś na rynku znajdziemy bardzo szeroką ofertę grzejników współpracujących wodną instalacją grzewczą. Wykonuje się je z różnych materiałów, mogą różnić się odmienną konstrukcją, sposobem montażu czy wyglądem. Niezależnie jednak, jaki model wybierzemy, ma on za zadanie zapewnić oczekiwaną przez nas temperaturę w pomieszczeniu. Ale wielu producentów poszło o krok dalej, tworząc urządzenia, które grzeją i zdobią wnętrza.

Salon i sypialnia, a także kuchnia i hol 

 Typowe grzejniki

Grzejniki stalowe płytowe lub członowe bądź aluminiowe członowe to modele, które można zastosować nie tylko w salonie i sypialni, ale też w kuchni, jadalni czy w przedpokoju. Niezależnie jednak, jakie urządzenie zostanie dobrane, jego wielkość i moc powinien dobrać projektant instalacji grzewczej.

  • Stalowe płytowe – mogą mieć 1, 2 lub 3 płyty grzejne, a dodatkowo ożebrowanie, które zwiększa ich moc. Płyta czołowa może być profilowana, z poziomymi przetłoczeniami lub gładka. Od góry grzejniki zwykle przesłonięte są kratką (określaną popularnie jako grill), a po bokach mają osłony. Standardowo grzejniki malowane na kolor biały, ale u większości producentów można również za dopłatą zamówić je w innym kolorze (dostępnym z palety RAL lub wzornika firmowego).
  • Stalowe członowe – zbudowane są z ogniw, które mogą być bardzo wysokie (najwyższe nawet 3 m) bądź niskie (tylko 16 cm). Poszczególne ogniwa łączy się za pomocą spawania, często za pomocą promienia lasera. Jedno ogniowo może mieć od dwóch do sześciu kolumn grzejnych, dzięki czemu łatwo wybrać model zapewniający optymalną ilość ciepła w pomieszczeniu.
  • Aluminiowe członowe – w odróżnieniu od stalowych grzejników członowych, tutaj ogniwa można dodawać lub odejmować gdy zajdzie taka potrzeba. W supermarketach budowlanych i hurtowniach instalacyjnych najczęściej są one dostępne w zestawach 10-elementowych. Na górze niektóre modele mają tzw. kierownice, które zapewniają przepływ ogrzanego powietrza w kierunku pomieszczenia.

Sprawdzając moc grzejnika w danych technicznych, zwróćmy uwagę dla jakich parametrów instalacji została ona określona. Jeśli nasz system grzewczy będzie pracował na przykład z niższą temperaturą zasilania – bo został połączony z pompą ciepła lub kotłem kondensacyjnym –  należy skorzystać z współczynników korekcyjnych i przeliczyć moc danego modelu.

 

Jakie grzejniki zamontować przy oknach tarasowych?

W takiej sytuacji świetnie się sprawdzą grzejniki konwektorowe kanałowe, które można umieścić w miejscu niedostępnym dla innych urządzeń czyli w podłodze (w specjalnym kanale, nazywanym też wanną). Dzięki temu nie utrudniają przechodze­nia przez drzwi tarasowe do ogrodu, ani nie przesłaniają okna. Grzejniki kanałowe przykrywa się od góry sztywnymi lub zwijanymi kratkami, zwanymi też rusztami lub podestami. Do wyboru są modele z wentylatorem lub bez niego.

Niewątpliwym atutem konwektorowych grzejników kanałowych jest możliwość nie tylko ogrzewania pomieszczeń, ale także ich chłodzenia podczas upalnych dni latem. W połączeniu z instalacją pompy ciepła tworzą więc ekologiczny system grzewczy.

Niektórzy producenci włączyli też do swojej oferty grzejniki kanałowe z podejściem do kanału nawiewającego świeże powietrze np. z centrali wentylacyjnej, w której poddawane jest wstępnej filtracji.

Modele dekoracyjne

Obecność grzejnika w pomieszczeniu może stać się pretekstem do wprowadzenia starannie dobranej formy i akcentu wybranego koloru. Ważnym punktem doboru jest wybór formatu oraz układu grzejnika – pionowego lub poziomego. Starannie dopasować do wnętrza, a także do własnego gustu, można też fakturę urządzenia.

Wiele dekoracyjnych modeli ma również formę dostosowaną do miejsca, w którym będą zamontowane. Zatem w ofercie niektórych producentów znajdziemy grzejnik-ławkę do przedpokoju czy grzejnik-barek do kuchni. Wielu z nas bierze też pod uwagę urządzenia, z których można stworzyć niebanalną ścinkę dzieląca np. kuchnię, na część, gdzie są przygotowywane posiłki i drugą – gdzie wspólnie się je spożywa.

Oprócz tego na ryku znajdziemy grzejniki, które zadbają zarówno o estetykę pokoju, jak i o bezpieczeństwo najmłodszych domowników. Urządzenia te mogą mieć obok ciekawego kształtu czy koloru, np. dodatkowo zaokrąglone krawędzie i specjalnie ukrytą głowicą termostatyczną.

Jak dobrać grzejnik dekoracyjny?

Sylwia Gulewicz-Wysocka, architektka wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR.

Aktualnie nasze pomieszczenia ogrzewane są przez nowoczesne grzejniki, których moc dobieramy do wielkości danego wnętrza. Jednak niejednokrotnie zdarza się, że grzejniki, które zostawiamy w naszej przestrzeni, nie do końca satysfakcjonują pod kątem estetycznym. By ten element był atrakcyjny wizualnie, możemy postawić na przykład na grzejniki geometryczne. Przez swoją charakterystyczną formę, doskonale wpasowują się w gusta osób poszukujących nietuzinkowych elementów wyposażenia, jak również tych, szukających rozwiązań do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim i japandi.

Stare grzejniki mogą być równie atrakcyjnym elementem wystroju. Wracają one do łask na fali mody vintage. Często je odnawiamy i dopasowujemy kolorystycznie do danych wnętrz, wykorzystując farby, które są specjalne dedykowane do grzejników. Można również zasłonę ze szkła matowego, która przykryje grzejnik. Mocowanie takiego szkła do ściany wzbogaćmy ozdobnymi śrubami – na przykład w kolorze złota lub czerni.

W tej kwestii wraca także zamiłowanie do elementów w stylu Art Deco – czyli stosowania ozdobnych osłon, które mają piękne kształty i wzory, a jednocześnie nie izolują grzejnika od pomieszczenia.

Pamiętajmy, że przy wyborze tego typu rozwiązań, zawsze wspomóc nas mogą fachowcy, którzy dobiorą dla nas nie tylko konkretny grzejnik dopasowany do estetyki wnętrza, ale i jego wielkość oraz moc.

Grzejniki, które grzeją i chłodzą

Takie możliwości oprócz wspomnianych wcześniej kanałowych urządzeń konwektorowych mają we współpracy z pompą ciepła również ścienne klimakonwektory wentylatorowe (z jęz. angielskiego nazywane również fan coil). Wydajność grzewcza i chłodnicza stosowanych w budynku klimakonwektorów musi być dobrana odpowiednio do jego potrzeb cieplnych. Niezbędne jest także uwzględnienie maksymalnej wydajności grzewczej i chłodniczej pompy ciepła.

Klimakonwektor wielkością przypomina poziomy grzejnik ścienny, choć jego budowa, w tym rozmiar, będzie się różnić zależnie od rodzaju urządzenia.

Klimakonwektory są częścią  rozwiązań  systemowych  w instalacjach  z pompami ciepła.  Stanowią  alternatywę dla grzejników  i urządzeń  klimatyzacyjnych.  Zapewniają  zarówno  ogrzewanie,  jak i chłodzenie  pomieszczeń
Klimakonwektory są częścią rozwiązań systemowych w instalacjach z pompami ciepła. Stanowią alternatywę dla grzejników i urządzeń klimatyzacyjnych. Zapewniają zarówno ogrzewanie, jak i chłodzenie pomieszczeń
Fot.: VAILLANT

Łazienka, salon kąpielowy

Typowe grzejniki

W łazience królują grzejniki drabinkowe, które wiesza się je na ścianie. W wersji standardowej drabinki są oczywiście białe i składają się z dwóch pionowych przewodów, zwanych kolektorami, połączonych poziomymi rurkami (profilami). Wykonuje się je zwykle z wysokiej jakości stali, zabezpieczonej przed korozją specjalną warstwą galwaniczną oraz farbą proszkową utwardzaną w bardzo wysokiej temperaturze. Dzięki temu nie szkodzi im duża wilgotność powietrza, utrzymująca się, gdy bierzemy kąpiel.

Dekoracyjne grzejniki

Są wśród nich grzejniki narożne lub pełniące funkcję ścianki działowej (podobnie jak np. w kuchni i wówczas mogą stać na nóżkach). Często wyposażone są w funkcjonalne dodatki, takie jak wieszak, półkę czy lustro.

Wydajność grzejnika drabinkowego znacznie spada wtedy, gdy jest zawieszony wilgotnymi ręcznikami. Dlatego warto pamiętać o tym, aby ręcznik po wyschnięciu zdjąć z drabinki, lub od razu kupić model z wieszakiem.

Podłączenie do instalacji 

W zależności od wybranych przez nas grzejników, podłącza się je do instalacji centralnego ogrzewania - za pomocą króćców, czyli krótkich odcinków rur zamontowanych fabrycznie - na kilka sposobów. W nowo budowanych domach najczęściej stosuje podłączenie dolne, zaś w wielu remontowanych nadal popularne jest podłączenie boczne.

Zamontowanie typowego grzejnika płytowego lub członowego jest z reguły dość proste - wystarczy wywiercić otwory w ścianie, przymocować haki lub konsole i podłączyć go do instalacji grzewczej. Podobnie nieskomplikowany jest montaż grzejników dekoracyjnych. Niektóry producenci, w celu ułatwienia ich instalacji, dołączają nawet specjalne szablony. Wystarczy przyłożyć je do ściany i zaznaczyć miejsca, w których znajdą się otwory pod zawiasy.

Znacznie więcej czasu zajmuje montaż konwektorowego grzejnika kanałowego. Należy bowiem najpierw przygotować odpowiednie wgłębienie w podłodze, a najlepiej je przewidzieć już na etapie tworzenia projektu budowlanego domu, aby potem nie było problemu z właściwym ułożeniem izolacji przeciwwilgociowej i termicznej. Nie zapomnijmy też o doprowadzeniu prądu do modeli z wentylatorem.

Planując w domu montaż klimakonwektorów i grzejników konwektorowych z opcją chłodzenia musimy rury w instalacji zaizolować paroszczelną izolacją termiczną. W przeciwnym razie, latem, ciepłe powietrze będzie omywało powierzchnie rur i dojdzie do miejscowego wykraplania się wilgoci. Ponadto do tego typu urządzeń oprócz prądu należy doprowadzić instalację kanalizacyjną do odprowadzenia wilgoci.

Zgodnie z zaleceniami producenta odnośnie  montażu grzejnika kanałowego wymiennik  ciepła powinien być zawsze umieszczony po  stronie okna lub ściany. Bardzo istotne jest  też to, aby pozostawić przestrzeń na zasłony  pomiędzy grzejnikiem a oknem
Zgodnie z zaleceniami producenta odnośnie montażu grzejnika kanałowego wymiennik ciepła powinien być zawsze umieszczony po stronie okna lub ściany. Bardzo istotne jest też to, aby pozostawić przestrzeń na zasłony pomiędzy grzejnikiem a oknem
Fot.: JAGA

Nowoczesne modele grzejników są już zwykle wyposażone fabrycznie w zawór do regulacji przepływu oraz regulacji temperatury. Nam pozostaje jedynie dokupienie odpowiedniej głowicy termostatycznej. Typowym i najprostszym rozwiązaniem są głowice cieczowe. Służą one do utrzymania temperatury w pomieszczeniu na stałym poziomie. Chcąc różnicować temperaturę, np. między dniem i nocą musielibyśmy rano i wieczorem zmieniać nastawę na głowicy.

Aby tego uniknąć można zastosować głowice wyposażone w programator. Dzięki temu na regulatorze każdej głowicy możemy wprowadzić wymaganą temperaturę w trybie dziennym i nocnym oraz wybrać godziny pracy z określoną temperaturą. Inne rozwiązanie – to zarządzenie pracą grzejników za pomocą aplikacji np. na smartfonie. Wtedy na wszystkich grzejnikach należy zamontować głowice bez programatora. System wyposażony w tego typu głowice może również współpracować z kotłem czy pompą ciepła blokując pracę źródła ciepła w przypadku, gdy temperatura we wszystkich pomieszczeniach została osiągnięta.

Sterowanie pracą grzejników 

Nowoczesne modele grzejników fabrycznie wyposażone w zawory do regulacji przepływu i temperatury. Wystarczy dokupić odpowiednią głowicę termostatyczną. Najprostszym rozwiązaniem są głowice cieczowe, które utrzymują stałą temperaturę w pomieszczeniu. Jeśli chcemy zmieniać temperaturę, na przykład między dniem a nocą, musielibyśmy ręcznie dostosowywać głowicę rano i wieczorem.

Aby uniknąć tego kłopotu, można użyć głowic z programatorem. Pozwala to wprowadzić różne temperatury na różne godziny w trybie dziennym i nocnym, zaplanować określone godziny pracy z określoną temperaturą.

Alternatywnym rozwiązaniem jest zarządzanie grzejnikami za pomocą aplikacji, na przykład na smartfonie. Wtedy na każdym grzejniku montuje się głowicę bez programatora. Taki system może współpracować z kotłem lub pompą ciepła, aby zablokować pracę źródła ciepła, gdy osiągnięta zostanie temperatura we wszystkich pomieszczeniach.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Nowoczesne grzejniki w wersji standardowej i dekoracyjnej