Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowoczesne pompy ciepła powietrze-woda i gruntowe

oprac. Beata Zielińska

Odnawialne źródła energii zyskują coraz większe znaczenie w wytwarzaniu energii cieplnej i elektrycznej. Dlatego wielu inwestorów decyduje się na montaż pompy ciepła, często połączonej z fotowoltaiką.

Nowoczesne  pompy ciepła  powietrze-woda  i gruntowe
Nowoczesne pompy ciepła powietrze-woda i gruntowe
Viessmann

Biorąc pod uwagę zmieniające się przepisy prawne, aktualną sytuację na świecie oraz zmiany klimatyczne, warto postawić na urządzenia grzewcze wykorzystujące odnawialne źródła energii (OZE). Istotne przy tym jest to, aby urządzenia te były najwyższej jakości i tylko takie, których parametry edytowane laboratoria. Zwraca na to uwagę Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) i Izba Gospodarcza Urządzeń OZE (IGU OZE). W naszym artykule prezentujemy nowoczesne pompy ciepła gruntowe oraz powietrze-woda kilku wybranych producentów. Wszystkie firmy poprosiliśmy o przygotowanie oferty zgodnie z następującymi założeniami. Przyjęto, że zostaną dobrane pompy ciepła, które będą odpowiednie do nowego, dobrze izolowanegodomu o powierzchni 150 m2, zlokalizowanego w okolicach Warszawy. Budynek wyposażony zostanie w ogrzewanie podłogowe oraz wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Zakładamy również, że roczne zużycie ciepła na potrzeby ogrzewania to około 9500 kWh, zaś do podgrzewania wody do mycia dla czterech osób – 3600 kWh. Z kolei jednostkowe straty ciepła wynoszą do 40 W/m2.

Nowoczesne pompy ciepła należą do najbardziej wydajnych, a tym samym ekonomicznych systemów grzewczych.

Pompy ciepła powietrze-woda

Powietrze otaczające budynek jako dolne źródło ciepła dla pompy powietrznej zapewnia niski koszt inwestycji oraz niewielki zakres prac montażowych. W przypadku wystąpienia warunków skrajnych i utrzymującego się przez kilka, kilkanaście dni silnego mrozu pompa powietrza jest wspomagana tzw. szczytowym źródłem ciepła, jakim jest z reguły grzałka elektryczna. W domach zwykle montuje się jeden z dwóch modeli pomp powietrze-woda: monoblokowa zewnętrzna – całe urządzenie, poza zasobnikiem ciepłej wody, znajduje się na zewnątrz (przy ścianie domu lub w ogrodzie). W nim umieszczone są najważniejsze elementy systemu, tj. sprężarka, wymiennik ciepła odbierający energię od powietrza zewnętrznego, wentylator, wymiennik ciepła przekazujący energię do instalacji wewnętrznej oraz pompa obiegowa; typu split – składa się z jednostkizewnętrznej i wewnętrznej. W pierwszej z nich znajduje się sprężarka oraz wymiennik ciepła odbierający ciepło od powietrza oraz wentylator. Z kolei jednostka wewnętrzna zawiera wymiennik ciepła przekazujący energię do instalacji wewnętrznej i pompę obiegową. Uwaga! Moc nominalna pompy ciepła powietrze-woda, podawana jest zwykle dla parametru A7W35, a więc dla temperatury zewnętrznej +7oC (lub –7oC) oraz temperatury wody zasilającej instalację grzewczą 35oC.

Efektywność powietrznej pompy zależy ściśle od aktualnej temperatury zewnętrznej i wymaganej temperatury w instalacji.   Im niższa jest różnica między tymi temperaturami, tym wyższa  jest efektywność urządzenia
Efektywność powietrznej pompy zależy ściśle od aktualnej temperatury zewnętrznej i wymaganej temperatury w instalacji. Im niższa jest różnica między tymi temperaturami, tym wyższa jest efektywność urządzenia
Danfoss
Zastosowanie pompy ciepła do ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej ma wiele zalet. Najważniejsze z nich to: bezobsługowa eksploatacja, brak lokalnej emisji zanieczyszczeń, brak kosztów budowy kominów spalinowych oraz możliwość wykorzystania prądu generowanego przez przydomową instalację fotowoltaiczną.

Gruntowe pompy ciepła

Pozyskują one ciepło z instalacji dolnego źródła, czyli systemu rur umieszczonych w gruncie, przez które przepływa wodny roztwór płynu niezamarzającego. Odbiera on ciepło od gruntu otaczającego rury, a następnie trafia do pompy ciepła, gdzie przekazuje energię do obiegu ziębniczego i dalej do instalacji wewnętrznej w budynku. Do wyboru mamy dwa rodzaje instalacji dolnego źródła: sondy gruntowe – są to rury umieszczane pionowo, w odwiertach o głębokości zwykle do 100 m, kolektor poziomy – oznacza rury ułożone poziomo, nieco poniżej granicy przemarzania gruntu. Pierwsze rozwiązanie jest nieco droższe, ale za to może być stosowane nawet na działce o niewielkiej powierzchni. Uwaga! Moc nominalna pompy gruntowej podawana jest zwykle dla para metru B0W35, a więc dla temperatury płynu w rurach ułożonych w gruncie 0oC oraz temperatury wody zasilającej instalację grzewczą 35oC.

Od 30 września 2020 roku dostępna jest lista zielonych urządzeń i materiałów – https://lista−zum.ios.edu.pl. Nie stanowi ona rankingu urządzeń. Ma przede wszystkim umożliwić inwestorom uzyskanie informacji o produktach podlegających dofinansowaniu w ramach rządowego programu Czyste Powietrze, w tym np. pomp ciepła.
Koszt wykonania  sond gruntowych  zależy   w dużej mierze   od wielkości   i lokalizacji domu,  jego  ocieplenia,  rodzaju instalacji  grzewczej   i warunków  gruntowych
Koszt wykonania sond gruntowych zależy w dużej mierze od wielkości i lokalizacji domu, jego ocieplenia, rodzaju instalacji grzewczej i warunków gruntowych
Nibe
COMPRESS 5800I AW / BOSCH HOME COMFORT
COMPRESS 5800I AW / BOSCH HOME COMFORT
Bosch
STRATEO R32 MARKI DE DIETRICH / BDR THERMEA
STRATEO R32 MARKI DE DIETRICH / BDR THERMEA
De Dietrich
GREE VERSATI ALL IN ONE / GREE
GREE VERSATI ALL IN ONE / GREE
Gree
IMMERGAS MAGIS HERCULES PRO MINI 6 EH /  IMMERGAS POLSKA
IMMERGAS MAGIS HERCULES PRO MINI 6 EH / IMMERGAS POLSKA
Immergas
KTM 6 / KENSOL
KTM 6 / KENSOL
Kensol
HIGH PERFORMANCE 5KW GEN. L WERSJA ALL IN  ONE / PANASONIC
HIGH PERFORMANCE 5KW GEN. L WERSJA ALL IN ONE / PANASONIC
Panasonic
STIEBEL / STEIBEL ELETRON
STIEBEL / STEIBEL ELETRON
Stiebel Eletron
AROTHERM SPLIT VWL 55/5 / VAILLANT
AROTHERM SPLIT VWL 55/5 / VAILLANT
Vailant
VITOCAL 222-S / VIESSMANN
VITOCAL 222-S / VIESSMANN
Viessmann
LOGATHERM WSW196I.2 / BUDERUS
LOGATHERM WSW196I.2 / BUDERUS
Buderus
GSHP V200 GHL (9 TR) MARKI DE DIETRICH / BDR THERMEA
GSHP V200 GHL (9 TR) MARKI DE DIETRICH / BDR THERMEA
De Dietrich
STIEBEL / STEIBEL ELETRON
STIEBEL / STEIBEL ELETRON
Stiebel Eletron
FLEXOCOMPACT VWF 88/4 / VAILLANT
FLEXOCOMPACT VWF 88/4 / VAILLANT
Vailant
VITOCAL 333-G C06 / VIESSMANN
VITOCAL 333-G C06 / VIESSMANN
Viessmann
    Więcej o:

Skomentuj:

Nowoczesne pompy ciepła powietrze-woda i gruntowe