Odpocznijmy w ogrodzie
Letnie popołudnia i ciepłe wieczory spędzone wśród zieleni to marzenie każdego z nas. Planując miejsce wypoczynku w ogrodzie, należy wziąć pod uwagę zwyczaje panujące w rodzinie. Ważne jest, ile osób wypoczywa w ogrodzie, jak spędzają czas, czy w planach mają przyjmowanie gości.
Co tworzy klimat wypoczynku w ogrodzie?
Najważniejsze elementy, które tworzą miejsce odpoczynku pod chmurką, to odpowiednia nawierzchnia, meble ogrodowe, dekoracyjne detale i rośliny. Przyjemnie mieć pod stopami miękką trawę, ale jest to możliwe, gdy leżak czy fotel przenosimy z miejsca na miejsce i trawnikowi nie grozi zadeptanie. Jednak jeśli kilka osób będzie często spędzać razem czas – trzeba pomyśleć o utwardzonej nawierzchni, solidnej i odporne na zniszczenie. Jeżeli miejsce wypoczynku jest oddalone od domu, przyda się altana, pergole i kratki umożliwią zaś wydzielenie i osłonięcie wybranego fragmentu przestrzeni. Niezbędne są też osłony przed słońcem – markizy, parasole czy pawilony ogrodowe. Wygodę zapewnią nam poduchy, który gwarantują maksimum komfortu, a jednocześnie dodają aranżacji przytulności. Pamiętajmy, że możemy wykorzystać je także w sposób niekonwencjonalny. Duże, twarde poduchy idealnie posłużą np. za niewielki stolik, na który możemy odłożyć książkę, czy tacę z herbatą. Osoby ceniące chwile spędzane na biesiadowaniu mogą uprzyjemnić sobie wypoczynek, wzbogacając placyk o grill, kominek lub ognisko.
Kawa pod chmurką
Aby cieszyć się odpoczynkiem na świeżym powietrzu, musimy nabyć meble ogrodowe – fotele, krzesełka, sofę czy stolik. Wszystko w stylu, który najbardziej nam odpowiada, a wybór na rynku jest ogromny. Nie trzeba mieć tarasu wielkości salonu ani nawet wybetonowanego patio w ogrodzie, aby urządzić miejsce, gdzie można napić się kawy czy poczytać gazetę. Nowoczesne ogrodowe meble wypoczynkowe są bowiem na tyle trwałe i uniwersalne, że można je bez przeszkód ustawić nawet na trawie. Nawet prosta drewniana ławka ogrodowa może być bardzo wygodna. Jeśli dodamy do niej kolorowy, ciepły pled czy poduszki, otrzymamy miejsce, którego nie chce się porzucać nawet w chłodne dni. Kącik wypoczynkowy można również stworzyć z wykorzystaniem klasycznych foteli ogrodowych o wybranym wzornictwie. Te plecionkowe przywodzą na myśl luksus i tropikalne klimaty, te drewniane wiejską sielankę, natomiast nowoczesne aluminiowe ramy są zupełnie uniwersalne. Do fotela można dostawić zarówno klasyczny stolik do kawy, jak i ogrodowy podnóżek, który może pełnić różne funkcje. Najczęściej planując wystrój tarasu, decydujemy się na podstawowy zestaw wypoczynkowy. W realizacji tej wizji pomagają rozbudowane kolekcje mebli outdoorowych, z których można składać dowolne kompozycje. Są to zarówno klasyczne dwuosobowe kanapy, na których można w chwilach lenistwa wyciągnąć się również wzdłuż, jak i pojedyncze fotele do ustawienia wokół stołu w dowolny sposób. Dużą popularnością cieszą się również modułowe meble ogrodowe, z których można „budować” dowolne zestawienia, począwszy od prostych narożników, a skończywszy na salonowych aranżacjach. Wyposażone w standardowe poduszki na siedzeniach i oparciach umożliwiają łatwe przestawianie mebli i zapewniają zunifikowany wygląd. Do siedzisk ogrodowych trzeba dobrać odpowiednią liczbę i wielkość stolików do kawy. To podstawa komfortu tarasowego, bowiem każdy z nas ma zwykle coś pod ręką, co nieprzyjemnie odstawia się na siedzenie czy na podłogę.
Słońca tyle, ile potrzeba
Słońce cieszy, ale w wyjątkowo upalne dni dobrze jest odpocząć w cieniu. Nie zawsze może to być cień drzewa, dlatego warto mieć w ogrodzie osłonę przeciwsłoneczną. Najpopularniejsze są parasole ogrodowe i markizy tarasowe – te pierwsze są wygodne, bo mobilne, z kolei markizy dają możliwość regulowania wysięgu i dają więcej cienia. Sprawdzą się też pawilony i namioty ogrodowe, jeśli w zestawie jest moskitiera osłonią także przed komarami.
T Parasole. Różnią się wielkością, kolorami, stabilnością i materiałem, z którego wykonana jest ich konstrukcja (plastik, aluminium, stal, drewno). Można je kupić zarówno w komplecie z podstawą, jak i osobno. Podstawy do dużych parasoli powinny być ciężkie (granitowe, betonowe lub z bazą, którą wypełnia się wodą).
T Markizy. To składane tkaninowe daszki montowane do ściany budynku. W złożonej markizie tkanina nawinięta jest na rurę nawojową. Gdy chcemy ją rozłożyć – odwijamy materiał, jednocześnie rozkładając aluminiowe „ramiona”, które napinają tkaninę i utrzymują ją w odpowiednim położeniu. Markizy mogą mieć szerokość od 2 do 18 metrów (używa się wówczas wzmocnionych stopów aluminium) i wysięg od 1, 5 do 7 m. Pamiętajmy, że aluminium, choć lekkie i nie koroduje – co ułatwia rozkładanie i składanie markiz – to jest mało odporne na podmuchy wiatru. Dlatego podczas wietrznej pogody markizy powinny być zwinięte. Dostępne są trzy rodzaje markiz tarasowych: bez kasety chroniącej zwiniętą tkaninę (najtańsze), w półkasecie (zwinięty materiał jest osłonięty od góry) i najdroższe, całkowicie chowane w aluminiowej kasecie. Do manualnego rozkładania i składania markiz najczęściej służą korby, można je jednak wyposażyć w napęd elektryczny, zdalne sterowanie, a także czujniki słońca i wiatru, automatycznie sterujące markizą.
T Pawilony ogrodowe. Skutecznie ochronią nas przed niebezpiecznym działaniem promieni UV oraz dadzą upragniony cień w upalne dni. Warto sprawdzić, czy pawilon oprócz zadaszenia ma także zasłony lub rolety, dzięki którym osłonimy się od spojrzeń sąsiadów. Przydatne okazać mogą się też moskitiery, które ochronią przed komarami i innymi owadami.
Relaks przy basenie
Dziś swój własny basen ogrodowy może mieć każdy – wystarczy tylko skrawek wolnej przestrzeni. Dzięki ogromnemu wyborowi kształtów i modeli odpowiedni basen bez trudu dopasujemy do naszej przydomowej powierzchni. Musimy jednak zadecydować, czy chcemy wybudować go na stałe, czy wolimy schować go do garażu, gdy miną upalne dni.
Najprostsze (i najtańsze) nadmuchiwane baseny ogrodowe świetnie sprawdzą się tam, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca – w małych ogródkach lub na działkach rekreacyjnych. Oprócz niskiej ceny kuszą przede wszystkim szybkim montażem i demontażem.
Dmuchane baseny są jednak bardzo małe, trafniej byłoby je raczej nazwać brodzikami. Dzieciom sprawią na pewno dużo radości, ale dorośli co najwyżej zamoczą w nich nogi.
Baseny rozporowe są wykonane ze znacznie trwalszego PCV i przy właściwym użytkowaniu mogą wytrzymać nawet kilka sezonów. Jak wskazuje sama nazwa, ścianki i dno w basenie rozporowym prostują się, gdy napełnimy go wodą. Trzeba jednak robić to ostrożnie i uważać, by nie powstały zagięcia, które mogą szybko uszkodzić materiał. Brzegi basenu są za to dmuchane i służą jako miękkie oparcie dla głowy i karku. Rozporowe baseny ogrodowe są już na tyle duże, by można w nich się przyjemnie wylegiwać, a nawet nurkować.
Baseny ogrodowe, których podstawą jest wytrzymała, stalowa rama to większa inwestycja. Oparte na niej ścianki nie odkształcają się nawet pod naporem dużej ilości wody. Baseny stelażowe to najmocniejsze z konstrukcji ogrodowych. Możemy wybierać spośród różnych kształtów i rozmiarów (okrągłych lub prostokątnych), a niektóre modele umożliwiają nawet treningi pływackie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że bardziej zaawansowana konstrukcja oznacza również dłuższy czas montażu.
Spotkanie przy ruszcie
Chyba każdy lubi urządzać latem grilla ze znajomymi. Przy wyborze urządzenia pojawia się jednak pytanie, jaki typ będzie spełniał nasze oczekiwania. Znaczenie ma też to, gdzie chcemy to urządzenie postawić – na tarasie, balkonie czy na trawie. Przenośny grill to najprostsze rozwiązanie. Kupujemy i stawiamy go tam, gdzie nam akurat pasuje. W większości modeli pali się węglem drzewnym lub brykietami, ale są też urządzenia elektryczne lub na gaz. Najbardziej popularny jest grill na węgiel drzewny.
Niektóre rodzaje wyposażone są w pokrywę, która sprawia, że potrawy szybciej stają się gotowe. Ponieważ grille przenośne nie mają komina, lepiej nie wstawiać ich do altany, nawet jeśli jest ażurowa. Dym będzie się bowiem zbierał pod jej dachem, co w pewnej chwili zacznie nam przeszkadzać.
W grillach gazowych do przygotowania potraw wykorzystywany jest gaz z butli propan-butan. Palnik gazowy podgrzewa płytę powlekaną materiałami ceramicznymi lub mineralnymi. Kupując tego typu grill, trzeba zwrócić uwagę na sposób czyszczenia płyt. Te z gładką płytą porcelanową są łatwiejsze w konserwacji niż te o płycie mineralnej z powierzchnią przypominającą węgle. Grille elektryczne są bardzo podobne do tych na gaz, z tym że są zasilane prądem.
- Więcej o:
Grill własnej roboty na 3 sposoby. Jak zrobić grill ogrodowy?
Zewnętrzne płyty gresowe – sposób na stylową przestrzeń wokół domu
Pergola w niewielkim, miejskim ogródku? Postaw na MB-OPENSKY 120 od Aluprof
Ognisko - czy można je rozpalić w ogrodzie? Czy można palić gałęzie i liście na działce?
Hydroizolacja basenu, czyli w jaki sposób można zaimpregnować swój basen?
19 pomysłów na ogród zimowy - wskazówki i inspiracje
Kosiarka spalinowa nie odpala. Jak sobie poradzić z usterkami kosiarki - najczęstsze przykłady awarii
Grillowanie w chińskim stylu według Lee Kum Kee - czy grill może być zdrowy i jak temu zaradzić?