Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

„Odwrócony” dom z widokiem na jezioro

Materiały prasowe

Projekt architektoniczny rezydencji nad jeziorem w Borach Tucholskich doskonale harmonizuje indywidualne oczekiwania klientów z wieczną estetyką i pięknem lokalizacji. Przez zastosowanie aluminiowych systemów okiennych firmy Schüco, dostępna jest szeroka panorama na akwen, zapewniając nie tylko wygodę użytkowania, ale również podkreślając ponadczasowy charakter budowli.

„Odwrócony” dom z widokiem na jezioro
„Odwrócony” dom z widokiem na jezioro
Fot. Schüco

Wyzwaniem dla architektów było stworzenie budynku jednorodzinnego w Borach Tucholskich, który oddawałby urok tego miejsca i równocześnie oferowałby wysoki standard mieszkalny. Wiktor Kurc z MAKA.STUDIO wyraził to następująco:

"Przytulne wnętrza, nawet wtedy, gdy woda jeziora jest wzburzona. Jednak droga do tego wymarzonego domu z widokiem na oddalone o 50 metrów jezioro była pełna przeciwności losu."

Pierwszym wyzwaniem był niekorzystny układ i rzeźba działki, z wejściem z południa i widokiem na jezioro z północnej strony. Działa cechuje też spory spadek ku jezioru, co wpłynęło na zasłanianie widoku z salonu na parterze przez pobliską konstrukcję. Architekci znaleźli kreatywne rozwiązanie, "odwracając" podział przestrzeni dziennej i nocnej. Kluczowe wsparcie w realizacji tego nietypowego pomysłu zapewniły systemy aluminiowych okien, drzwi wejściowych oraz przesuwnych od Schüco.

Inteligentna zamiana miejsc

Priorytetem projektowym było maksymalne wykorzystanie pięknych widoków na jezioro. Aby pokonać ograniczenia natury terenu i istniejącej już zabudowy w okolicy, zastosowano nietypowe rozwiązanie - zmiana lokalizacji salonu i sypialni w stosunku do tradycyjnych projektów domów dwukondygnacyjnych.

"Dzięki zamianie strefy dziennej z nocną, salon z widokiem na malownicze jezioro znajduje się wyżej. Uniknęliśmy tym samym zasłonięcia widoku przez sąsiedni budynek i drzewa. Strefa nocna została schowana w stoku, pod wydłużoną częścią salonu, co nadało jej większą prywatność - mniej widoczną z brzegu jeziora" - wyjaśnił Wiktor Kurc z MAKA.STUDIO.

Projektantom udało się również spełnić życzenie właścicieli, którzy nie chcieli, aby budynek dominował nad spadzistym terenem i wybrzeżem. Z tego powodu ważne było uwzględnienie lokalnych elementów i umiejętne połączenie ich z nowoczesnymi, funkcjonalnymi rozwiązaniami.

Nowoczesne połączenie z tradycją

Inspiracją dla projektu była regionalna architektura, charakteryzująca się nachylonymi dachami i naturalnymi materiałami. Dom otrzymał dwuspadowy dach z blachy, a elewację zdobi drewniana okładzina w górnej części, kontrastująca z szarym betonem na parterze. Duże przeszklenia Schüco odgrywają kluczową rolę w tej nowoczesnej kompozycji. Okna Schüco AWS 75.SI i drzwi Schüco ADS 75 HD.HI z czarnymi ramami podkreślają geometryczny charakter budynku, wpuszczając do wnętrza panoramiczne widoki. Najważniejszym elementem jest duży narożnik szklany o wymiarach 4,1 x 2,8 m, który oferuje szeroki widok na zewnątrz. Aluminiowe drzwi przesuwne Schüco ASS 70.HI na parterze zapewniają łatwy dostęp do ogrodu i wysoki poziom bezpieczeństwa. Schüco zostało wybrane ze względu na wąskie profile, które doskonale wpisują się w koncepcję projektu i przyczyniają się do jego ponadczasowego wyglądu.

    Więcej o:

Skomentuj:

„Odwrócony” dom z widokiem na jezioro