Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogrodzenie panelowe – kiedy warto się na nie zdecydować?

artykuł zewnętrzny

Planując ogrodzenie działki, obierz priorytety. Jeśli zależy Ci na estetyce, reprezentacyjności, dobrym stylu, zdecyduj się na klasycznie ozdobne czy nowoczesne, minimalistyczne przęsła metalowe. Jeśli na prywatności, to pomyśl o modelu żaluzjowym lub betonowym murze. A gdy chcesz zrobić to szybko, łatwo i tanio, wybierz ogrodzenie panelowe. Co to za typ płotu, jakie ma zalety i kiedy się sprawdza? Przeczytaj!

Ogrodzenie panelowe – kiedy warto się na nie zdecydować?
Ogrodzenie panelowe – kiedy warto się na nie zdecydować?
sklepzogrodzeniami.pl

Czym jest ogrodzenie panelowe?

Ogrodzeniem panelowym nazywamy system gotowych do montażu przęseł, furtki i bramy, stworzonych z grubych i sztywnych drutów połączonych w formie siatki o podłużnych oczkach. Druty stalowe zwykle są (a przynajmniej powinny być i na takie się zdecyduj) ocynkowane, często też pomalowane proszkowo. Czyli kupujesz potrzebną liczbę przęseł i jeśli jest to ogrodzenie frontowe, to także furtkę i bramę, do tego dobierasz słupki montażowe i obejmy – i te części, jak klocki, składasz w płot.

Bramy panelowe dostaniesz w dwóch wariantach, skrzydłowym i przesuwnym, także od razu z automatem.

Jak wyglądają ogrodzenia panelowe?

Zasadniczo wszystkie ogrodzenia panelowe są do siebie podobne. Tworzy je siatka ze sztywnych stalowych drutów. Różnice polegają na średnicy prętów i wymiarze oczek: siatka jest nieco gęstsza lub rzadsza. Ponadto konstrukcja może być przetłoczona w kilku miejscach lub w całości prosta, dwuwymiarowa a więc masz do wyboru panele 3D i 2D. Przetłoczenia, czyli wygięcie drutów w kształcie litery „V” na całej długości przęsła, w dwóch lub w trzech miejscach, lepiej uodparniają to dosyć lekkie ogrodzenie na silne podmuchy wiatru. Przęsło zwykle mierzy 2,5 metra, a jego wysokość dostosujesz do potrzeb, od 1 do ponad 2 metrów.

Czasem producenci ogrodzeń mają w ofercie również nieco ozdobniejsze panele, czyli z ciekawym wzorem stworzonym z drutów, z wykończeniem przypominającym groty i górną linią uformowaną w łuk. Do tego typu płotu powstały też taśmy ogrodzeniowe, którymi wystarczy przepleść oczka, aby osłonić konstrukcję – i zapewnić sobie więcej prywatności. 

Jak montuje się ten system?

Gotowe i sprzedawane w całości panele trzeba tylko połączyć za pomocą obejm ze słupkami montażowymi. Bez nawiercania, kotwienia, żadnych czasochłonnych i skomplikowanych prac – sprawnie poradzisz sobie z tym samodzielnie, oszczędzając pieniądze na wynagrodzenie dla wykonawców. Furtkę i bramę skrzydłową mocujesz na zawiasach do słupków. Montaż wersji przesuwnej jest nieco trudniejszy, bo trzeba przygotować fundament i dobrze wyregulować jej elementy (szynę, rolki prowadzące i wózki), więc warto to zlecić ekipie. Również instalacją napędu powinien już zająć się specjalista z odpowiednimi uprawnieniami.

Ogrodzenie panelowe  jest lekkie, a więc zwykle wystarczy przygotować stopy fundamentowe dla słupków montażowych. I po zabetonowaniu słupków w podłożu możesz pokusić się o prefabrykowaną podmurówkę. Kupisz gotowe fragmenty murku i betonowe łączniki lub metalowe ceowniki. Łączniki/ceowniki nałożysz na słupki lub do nich przykręcisz, a pomiędzy nimi umieścisz murki – tyle!

Ile kosztuje ogrodzenie panelowe?

Cena jednegopanelu ogrodzeniowego (przęsła) o długości 2,5 metra to od około 50 do 300 złotych w zależności od parametrów: wysokości, średnicy drutu i wymiaru oczka oraz wykończenia/zabezpieczenia (ocynkowany i jeszcze pomalowany proszkowo panel jest droższy). Za furtkę zapłacisz około 360-500 złotych, a za bramę od 720 (skrzydłowa, trzymetrowa i bez automatu) do około 6000 złotych (przesuwna, czterometrowa, już wyposażona w napęd).

Ogrodzenie panelowe to więc ekonomiczne rozwiązanie – z jeszcze tańszych zostaje często tylko zwykła siatka. Do tego (w zależności od swoich umiejętności oraz doświadczenia) większość bądź przynajmniej część prac montażowych możesz zrobić samodzielnie, jeśli zależy Ci na zaoszczędzeniu środków. 

Jakie zalety mają panele ogrodzeniowe?

  • Dostępny kompletny system. W ramach tego samego systemu dobierzesz wszystkie części ogrodzenia, również furtkę i bramę z napędem – wystarczy, że wskażesz wysokość elementów i dopasujesz do warunków lub wymagań oczka i średnicę drutu. Nie zastanawiasz się nad kompatybilnością ani też spójnością wizualną poszczególnych komponentów. Wszystko pasuje: kupujesz sprawnie. A możesz to zrobić nawet przez internet, nie ruszając się z fotela.
  • Banalny i szybki montaż ogrodzenia. W większości przypadków montaż paneli nie wymaga przygotowywania fundamentu ciągłego – wystarczy tylko punktowy. A po zabetonowaniu słupków w podłożu pozostaje połączyć z nimi przęsła, wykorzystując w tym celu praktyczne obejmy lub spinki. Jak budowla z klocków – panel po panelu – powstaje profesjonalne ogrodzenie. Nawet jeśli któreś przęsło trzeba będzie dociąć, poradzisz sobie z tym po „domowemu”.
  • Możliwość samodzielnego montażu. Lubisz majsterkować? Masz szansę się sprawdzić i zyskać bezcenną satysfakcję, a przy tym zaoszczędzić. Instalacja paneli nie wymaga dużej wiedzy czy doświadczenia. Samodzielnie zamontujesz również prefabrykowaną podmurówkę. Pozostanie Ci zaangażować fachowców do przygotowania słupków i montażu bramy wjazdowej z napędem, chyba że i na tym polu masz potrzebne umiejętności, kwalifikacje i praktykę.

  • Prefabrykowana podmurówka pod ogrodzenie panelowe. Nowoczesne rozwiązania branży ogrodzeniowej maksymalnie ułatwiają życie, a jeszcze przy tym obniżają koszty inwestycji. Zamiast rozkopywać posesję i przygotowywać wylewkę, a dalej czekać na związanie się betonu, kupujesz gotowe murki, które tylko umieszczasz pomiędzy łącznikami. Ogrodzenie panelowe jest dość lekkie i stabilne, więc tworzy zgraną parę z prefabrykowaną podmurówką.

  • Rozwiązanie na niski budżet. Oszczędzasz po pierwsze na materiałach, bo za przęsło płacisz kilkadziesiąt, a nie kilkaset czy nawet ponad tysiąc złotych, a po drugie na robociźnie. Odpada koszt przygotowania fundamentu ciągłego – materiałów, wypożyczenia ciężkiego sprzętu i pracy fachowców – a większość czynności możesz zrealizować samodzielnie. 

Kiedy wybrać ten rodzaj ogrodzenia?

Ogrodzenie panelowe jest relatywnie tanie iszybkie w montażu, ale też proste, uniwersalne, niezbyt reprezentacyjne, nie grzeszy atrakcyjnością, nie wyróżnia i nie zdobi. Jeżeli zależy Ci na estetyce, walorach wizualnych, a za pomocą ogrodzenia chcesz spójnie spiąć projekt całej przestrzeni i podkreślić architekturę domu, wybierz raczej nowoczesne lub klasyczne przęsła metalowe. Przynajmniej od frontu, łącząc je z jednakową wzorniczo furtką i bramą.

Panele ogrodzeniowe, tak jak siatka, wykorzystuje się zwłaszcza na tyłach i po bokach posesji, od frontu stawiając na estetyczniejszy oraz bardziej unikatowy model ogrodzenia. Natomiast jeżeli nad aspekt wizualny przedkładasz oszczędność, łatwość i szybkość prac, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zastosować panele także z przodu domu. Tym bardziej że do zestawu dokupisz od razu furtkę i bramę. To ogrodzenie mocno prześwituje, więc też dość dobrze wtapia się w otoczenie.

Ogrodzenie panelowe świetnie sprawdza się także w przestrzeni publicznej (np. place zabaw, boiska, parki) i w zastosowaniach przemysłowych.

Czyli podsumowując – bardziej niż na estetyce i stylu zależy Ci na oszczędnościach w budżecie, szukasz rozwiązania prostego, szybkiego i praktycznego lub alternatywy dla zwykłej siatki do zabezpieczenia tyłów posesji? Sprawdź ogrodzenie panelowe. 

    Więcej o:

Skomentuj:

Ogrodzenie panelowe – kiedy warto się na nie zdecydować?