Piękna i trwała podłoga
O takiej marzy każdy urządzający mieszkanie. Możliwości jest wiele, dlatego wybór nie należy do łatwych. Postawmy na sprawdzone materiały – naturalne drewno, panele laminowane czy winylowe lub płytki. Są funkcjonalne i pięknie prezentują się w każdej aranżacji.
Podłoga stanowi świetną bazę do dalszej aranżacji wnętrza. Czasem jest na tyle efektowna, że wystarczą drobne dodatki, by uzyskać bardzo konkretny efekt. Do wnętrz w stylu country świetnie wpasuje się podłoga ręcznie postarzana, heblowana z nieregularną fazą. Wnętrza w stylu vintage, boho lub eklektycznym doskonale uzupełni jodła klasyczna w formacie parkietu lub kolekcja krótkich desek czy paneli. Nowoczesne, industrialne przestrzenie lubią z kolei podłogi o zimnych dekorach, wyraźnej strukturze, ze śladami poprzecznymi po pile czy naturalnymi pęknięciami i sękami. Producenci podłóg drewnianych i laminowanych oferują dziś niemal nieskończoną paletę barw. Poczynając od naturalnych podłóg, przez bielenia o różnym stopniu intensywności, szarości, brązy – od jasnych, mlecznych, aż po mocno czekoladowe.
Funkcjonalne i estetyczne – panele laminowane
Dziś panele laminowane zachwycają wzornictwem i wysoką jakością, a podłoga z nich ułożona jest trwała i funkcjonalna. Imitują różne gatunki drewna, na przykład sosnę, świerk, jesion, dąb, orzech, wenge, bambus, dlatego można je z łatwością dopasować do stylu wnętrza.
Panele charakteryzują się różnymi klasami ścieralności, co sprawia, że nadają się do różnych pomieszczeń. Są również łatwe do utrzymania w czystości – można myć je za pomocą powszechnie dostępnych środków chemicznych. Laminowane panele można też bez przeszkód układać na posadzce z ogrzewaniem podłogowym. W przypadku każdej podłogi ważna jest także odporność na odkształcenia. Niektóre panele mają rdzeń ze specjalnie wytworzonych płyt HDF. Tak stworzone płyty są odporne na nacisk.
Wytrzymają prawie wszystko – panele winylowe
Podłogi winylowe są trwałe, odporne na wilgoć i łatwe do utrzymania w czystości, nie przyciągają kurzu. Dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, dzięki czemu zawsze znajdziemy idealny kolor, bez względu na to, czy urządzamy przestrzeń nowoczesną czy retro. Mogą imitować każdy inny produkt – panele i deski drewniane, płytki ceramiczne, a nawet tak popularny kamień naturalny jak marmur. Ścieralność paneli zależy od warstwy winylu. Im grubsza jego warstwa, tym bardziej trwała podłoga. W przypadku sypialni wystarczy warstwa od 0,2 do 0,3 mm. Pomieszczenia o niewielkim i średnim ruchu wymagają grubości 0,4 –0,5 mm. Panele winylowe dostępne są jako panele samoprzylepne oraz łączone w systemie click, z których stworzymy podłogę pływającą. Nowe pokrycie można kłaść bezpośrednio na stare.
Praktyczne i nowoczesne – płytki podłogowe
Ceramika to naturalny materiał, który doskonale imituje np. drewno. Za jej pomocą można odwzorować nawet najmniejsze detale, wiernie odzwierciedlając strukturę tego materiału. Płytki o wzorze drewna będę idealnym wyborem do stworzenia przytulnej aranżacji w miejscach, w których nie można zastosować paneli. Świetnie sprawdzą się w łazience lub strefie kuchennej. Płytki mogą imitować dąb, jesion i inne rodzime drzewa lub bardziej egzotyczne gatunki drewna, a nawet deskę bieloną lub bejcę. Możemy również wybrać kafelki we wzory geometryczne lub z etnicznymi nawiązaniami. Miłośnikom klasyki na pewno przypadną do gustu modele imitujące drewnianą jodełkę. Płytki są odporne na uszkodzenia mechaniczne, nadają się również do stosowania przy systemach ogrzewania podłogowego.
Drewno pod stopami
Podłogi z naturalnego drewna są bardzo modne. Zachwycająca uroda dębu, buku, jesionu, akacji czy orzecha oraz gatunków egzotycznych, jak teak, kempas, merbau lub bambus jest też najbardziej pożądanym wyborem przy wykańczaniu podłóg w nowych mieszkaniach. Możemy wybrać deski lite, trójwarstwowe lub klepki parkietowe, najczęściej spotykane w formie mozaiki czy francuskiej jodełki. Do dyspozycji mamy też wiele możliwości wykończenia nawierzchni, np. lakierowanie, olejowanie lub malowanie farbą. Drewno zapewnia doskonałą izolację cieplną i akustyczną - nie przewodzi dobrze dźwięków, dzięki czemu w pomieszczeniu nie ma echa. Drewniana podłoga jest trwała, a do tego antystatyczna - to mało znana właściwość, jednak bardzo ważna dla zdrowia. Podłoga z naturalnego drewna cechuje się tym, że może być odnawiania. Podczas cyklinowania możemy zmienić kolor desek na inny, dzięki czemu mamy szansę na odświeżenie aranżacji.
Czy wiesz, że wielkość elementów podłogi oraz sposób ich montażu może optycznie powiększyć wnętrze? Duże deski powiększą optycznie mniejsze pomieszczenia, z kolei przestronne pokoje pięknie wyeksponują duży wzór np. jodełki francuskiej lub klasycznej w formacie deski.
Elegancja ciemnej podłogi
Ciemna podłoga wciąż pozostaje synonimem elegancji. Szczególnie ceniona jest w stylach, w których króluje luksus czy tradycyjny charakter. Jeśli podobają nam się takie podłogi, rozważmy naturalne podłogi drewniane, które charakteryzują się efektownym usłojeniem i szlachetnym sposobem starzenia. Oprócz rodzimych gatunków ciekawą propozycją są także popularne deski z drzew egzotycznych, na przykład merbau, jatoba i sapella. Bardziej ekonomiczną opcją będą panele podłogowe, które często do złudzenia przypominają naturalne drewno. Warto wiedzieć, że ciemna podłoga pochłania dużo światła i optycznie pomniejsza pomieszczenie, zatem to rozwiązanie zarezerwowane raczej dla większych metraży z dobrym oświetleniem naturalnym i sztucznym. Ciemną podłogę najbezpieczniej połączyć z ciepłymi odcieniami beżu, kremu czy złamaną bielą. W ten sposób unikniemy efektu przytłaczająco ciemnego wnętrza. Można też pokusić się o głęboki, mocny kolor na jednej ze ścian.
Więcej światła i przestrzeni
Jasna podłoga odbija więcej światła niż ta w ciemnych barwach, dzięki czemu wnętrze wydaje się większe – dlatego warto zdecydować się na to rozwiązanie w małych pomieszczeniach. Można wybrać zarówno klasyczne jasne drewno, takie jak buk, dąb czy sosna, jak i egzotyczne, na przykład z bambusa. Jasna podłoga jest doskonałą bazą do stworzenia modnego wystroju wnętrza. Mamy w tym przypadku znacznie większe pole do popisu – tu kompozycję dopełnimy szeroką paletą barw na ścianach. W zależności od wybranego stylu aranżacyjnego i charakterystycznych dla niego kolorów oraz motywów z łatwością znajdziemy odcienie, które zagrają z jasną, ocieplającą wnętrza podłogą. Może to być neutralna biel lub ożywiające pomieszczenie pastele.
- Więcej o:
Mieszkanie w kamienicy – inspiracje
Designerskie miejsce do pracy - jak stworzyć przestrzeń, która inspiruje i motywuje?
Choinka w pięciu odsłonach
Nowoczesne żaluzje: funkcjonalność w każdym wnętrzu
Modne ściany - 4 gorące trendy
Dekorujemy dom na święta – tych ozdób warto użyć
Trendy wnętrzarskie na jesień
Trendy w wykorzystaniu drewna we wnętrzach