Piękne drzwi w różnych stylach
Mimo, iż panująca obecnie moda skłania do tworzenia otwartych przestrzeni, drzwi wewnętrzne wciąż odgrywają ważną rolę w aranżacji wnętrz - i oddzielaniu ich od siebie.
Mogłoby się wydawać, że drzwi to standardowy produkt, który pełni określone funkcje – wydziela pomieszczenia, uniemożliwia przenikanie się zapachów, a także zapewnia ciszę. Zróżnicowanie oferty powoduje jednak, że przed zakupem warto mieć pewną wiedzę i przemyśleć ich wybór – zastanowić się, na czym zależy nam najbardziej – na doświetleniu wnętrza czy może na jak największej intymności, na elemencie, który przyciąga wzrok, czy jest raczej niezauważalny…
Dobierzmy też model do stylu i funkcji pomieszczenia, tylko wtedy będziemy zadowoleni ze swojej decyzji.
O czym musimy zdecydować?
Przede wszystkim o rodzaju drzwi. Najczęściej wybieranym typem są drzwi rozwierane. Ich swobodne użytkowanie wymaga wprawdzie sporo wolnego miejsca, ale są proste w montażu oraz funkcjonalne. Oś obrotu takich drzwi usytuowana jest przy jednej z bocznych krawędzi skrzydła. Przeważnie można je uchylać tylko w jedną stronę, ale na rynku dostępne są także drzwi wahadłowe. Odpowiedni rodzaj zawiasów pozwala na otwieranie takiego skrzydła w obie strony oraz samoczynne jego zamykanie. Drzwi rozwierane mogą występować w odmianie jednoskrzydłowej lub dwuskrzydłowej (w pomieszczeniach o charakterze reprezentacyjnym). Coraz chętniej stosowane są też drzwi przesuwne, pasujące do industrialnych i modernistycznych stylów wykończenia. Ich atutem jest to, że nie zajmują dużo przestrzeni, zatem sprawdzą się w wąskich korytarzach. Rozmiar drzwi to kolejne ważne kryterium wyboru. Zazwyczaj dostępne są skrzydła o szer. 60, 70, 80 i 90 cm.
Ościeżnice dostępne są jako stałe (o niezmiennej szerokości) oraz regulowane, które zapewniają możliwość dopasowania do ścian o niestandardowej grubości. Szerokość modeli stałych powinna być równa wymiarom drzwi, dobór ościeżnicy regulowanej wymaga pomiaru szerokości muru, dlatego warto skorzystać z pomocy doradców.
Ponadczasowa naturalność
Uniwersalny, bezpieczny dla zdrowia naturalny materiał powoduje, że drzwi z drewna są wciąż chętnie wybierane. Zaletą tego materiału są: doskonała izolacyjność cieplna, spora wytrzymałość oraz niewielka rozszerzalność. Najczęściej inwestorzy decydują się na drzwi z drewna sosnowego ze względu na ich szeroką dostępność i względnie niską cenę. Drugim, równie chętnie wybieranym materiałem, jest drewno świerkowe. Na rynku można także spotkać drzwi z drewna bukowego i bardzo trwałe drzwi dębowe. Niestety drewno jest niezbyt odporne na wilgoć oraz ma skłonność do wypaczania się. Może to skutkować nieszczelnością skrzydeł lub niemożnością ich całkowitego zamknięcia. Z tego powodu producenci stosują też tzw. klejonkę. Warstwy drewna w tym materiale ułożone są naprzemiennie w taki sposób, że zapobiega to jego odkształcaniu się.
Kolory drewna możemy podzielić na trzy kategorie – jasne, średnie oraz ciemne. Jasne - klony, buki oraz jesiony. Średnie tony dostarczą nam czereśnie, jasny orzech, dąb, a także bodo. Ciemne - mahonie, orzechy oraz egzotyczne wenge czy palisander.
Ważny detal – klamka
Dobrze dobrana klamka powinna komponować się ze wzornictwem drzwi. Do klasycznych skrzydeł, ozdobione są frezowaniami, warto wybierać dekoracyjne klamki w fantazyjnych kształtach. Do nowoczesnych drzwi najlepiej pasują proste, geometryczne klamki. Jeśli wybrane przez nas drzwi są masywne i ciężkie, klamki powinny być większe. Jeśli natomiast są delikatne, mają ozdobne przeszklenia, subtelne zdobienia – warto zdecydować się na równie finezyjne klamki. Czynnik ten ma wpływ nie tylko na estetykę skrzydła, ale również na jego wygodne użytkowanie – zbyt mała klamka dobrana do ciężkich drzwi może sprawić, że ich otwarcie będzie wymagało dużo wysiłku. Upewnijmy się też, czy wybrane przez nas klamki umożliwiają montaż do drzwi lewych, prawych, czy do jednych i drugich. Kolor klamki powinien być dobrany do okuć i zawiasów. Jeśli wybierzemy drzwi bezprzylgowe, których zawiasy są schowane, mamy większą dowolność w zakresie wyboru koloru klamek.
Funkcjonalne płyty lub szkło
Materiałami drewnopochodnymi stosowanymi do produkcji drzwi są również twarde płyty MDF oraz bardzo twarde HDF. Wytwarzane są one w wyniku sprasowania, w warunkach wysokiej temperatury oraz ciśnienia, włókien drewna z utwardzaczami i związkami łączącymi. Płyty MDF i HDF charakteryzuje jednorodność struktury (brak niedoskonałości w postaci np. sęków lub pęknięć), a także bardzo gładka powierzchnia. Ta ostatnia cecha pozwala na zastosowanie bogatego zestawu lakierów i okładzin w końcowym etapie produkcji drzwi. Rosnącą popularnością cieszą się drzwi szklane. Występują one w dwóch rodzajach. W pierwszej tafla szkła zabezpieczona jest wąską ramą (najczęściej z aluminium lub drewna), w drugiej tafla wyposażona jest jedynie w zawiasy oraz inne okucia (klamkę lub tzw. pochwyt). Do wykonania tego rodzaju drzwi stosuje się szkło zapewniające bezpieczeństwo użytkowania - hartowane lub klejone.
Drzwi w stylu tradycyjnym
Drzwi tradycyjne to najczęściej konstrukcje płycinowe lub płytowo-płycinowe. Ten styl charakteryzuje się dbałością o wykonane na drzwiach płytowych oraz kasetonowych detale w postaci wałków, dodatkowych listew, a także fazowanych przeszkleń. Drzwi w stylu klasycznym, pomimo że, jak się wydaje, powinny być wizytówką tradycyjnie wyposażonych wnętrz, są głównie wykończone w sposób nowoczesny. Rzadko malowane farbą, częściej wykonywane są z modnej, lakierowanej płyty MDF, laminowane lub wykończone drewnianym fornirem. Takie drzwi to produkt polecany osobom lubiącym ciepłe, ale przy tym precyzyjnie zaprojektowane wnętrza, najczęściej salonów. Mogą też być świetnym uzupełnieniem pomieszczeń z domieszką śmiałej nowoczesności w stylu glamour, eklektycznych lub vintage, a także w stylu skandynawskim czy prowansalskim.
Drzwi w stylu nowoczesnym
Drzwi nowoczesne, designerskie to najczęściej drzwi płytowe gładkie, wręcz minimalistyczne lub całe wykonane z jednej tafli bezpiecznego szkła. W tym stylu wciąż króluje wykończenie lakierem matowym lub błyszczącym (popularny MDF) albo w tańszej wersji jednolitym, sztucznym laminatem, dopuszczalny jest drewniany fornir. Drzwi takie powinny być bezprzylgowe, najlepiej z ukrytymi zawiasami. Drzwi projektowane są też jako niewidoczny element, niekonkurujący z planowanym, ewentualnie zmieniającym się wyposażeniem pokojów. Modne są więc drzwi ukryte, montowane na niewidocznej ościeżnicy, malowanej na kolor ściany, sprawiające wrażenie wykrojonych w ścianie. Drzwi nowoczesne pasują do wnętrz w wielu różnych stylach. Świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach ascetycznych, chłodnych, jednolitych kolorystycznie, industrialnych, minimalistycznych.
Zgodnie z zasadami Feng shui
Podstawowe zasady feng shui mówią, że wejścia do pomieszczeń nie mogą być ustawione naprzeciw siebie. Nie zatrzymuje to bowiem życiodajnej energii w pomieszczeniu. Niewskazane są też przestrzenie zupełnie pozbawione drzwi, gdyż wówczas chi nabiera zbyt dużego rozpędu, co może powodować niepokój i rozdrażnienie wśród domowników. Feng shui mówi, by wszystkie drzwi otwierały się w jedną stronę, zawsze do wnętrza pomieszczenia. Dzięki temu energia przy każdym otwarciu wpływa do pomieszczenia. Należy pamiętać, by nie osadzać ich zbyt blisko przeciwległej ściany, gdyż powoduje to zablokowanie energii. Ewentualnym rozwiązaniem w takich przypadkach będzie zawieszenie lustra na przeciwległej ścianie, które odbije chi do wnętrza pomieszczenia. Ważnym elementem jest także fakt, by po otwarciu drzwi, naszym oczom ukazywała się przeważająca część pokoju, co wpuszcza większą ilość życiodajnego chi. Wyjątkiem w kwestii sposobu otwierania są drzwi łazienkowe, które zawsze powinny otwierać się na zewnątrz. Wynika to z faktu, że łazienka według nauki feng shui to miejsce, którym energia ucieka z mieszkania. Drzwi otwierające się na zewnątrz zapobiegną więc jej utracie.
- Więcej o: