Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Planujesz wnioskować o kredyt hipoteczny? Oto 3 najczęściej popełniane przez kredytobiorców błędy, których warto unikać

AZ

Planujesz kupno wymarzonego M? To najlepszy moment, aby wreszcie to zrobić. Kredyty hipoteczne są dziś rekordowo tanie i naprawdę łatwo dostępne. Chcesz zwiększyć swoje szanse na pozytywną decyzję banku? Jak ognia unikaj popełnianych przez kredytobiorców błędów. Jakich? W artykule omówimy 3 najpopularniejsze.

Planujesz wnioskować o kredyt hipoteczny? Oto 3 najczęściej popełniane przez kredytobiorców błędy, których warto unikać
Planujesz wnioskować o kredyt hipoteczny? Oto 3 najczęściej popełniane przez kredytobiorców błędy, których warto unikać
Expandr

Kredyt hipoteczny to kredyt celowy przeznaczony na zakup lub budowę nieruchomości, jej rozbudowę, przebudowę, remont i/lub wykończenie. W zależności od wartości nieruchomości i zdolności kredytowej wnioskującego dostępne kwoty kredytów hipotecznych mogą wynieść kilka milionów złotych. Okres kredytowania wynosi nawet 30-35 lat, a spłata odbywa się w miesięcznych ratach — stałych lub malejących.

Wnikliwe badanie zdolności kredytowej

Biorąc pod uwagę wysokie kwoty kredytów hipotecznych oraz stosunkowo długi okres spłaty zobowiązania, kredytodawcy dokładają wszelkie starań, aby zminimalizować swoje ryzyko towarzyszące zawarciu umowy kredytowej. W tym celu drobiazgowo analizują dostarczone dokumenty — zarówno te dotyczące nieruchomości, jak i te pozwalające ocenić zdolność kredytową wnioskującego. Wyliczają scoring, weryfikują rejestry dłużników i sprawdzają historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej.

(Nie)świadome błędy przyszłych kredytobiorców

Krocząc drogą, której celem jest zawarcie umowy kredytu hipotecznego, wielu wnioskujących popełnia błędy. Ich konsekwencją mogą być przeszkody w otrzymaniu finansowania (np. konieczność dostarczenia dodatkowych dokumentów), a nawet odmowna decyzja kredytodawcy. Oto X najpopularniejszych, których warto unikać… jak ognia.

3 błędy najczęściej popełniane przez wnioskujących o kredyt hipoteczny

Opóźnienia w spłacie rat

Jednym z najważniejszych elementów, które wpływają na decyzję banku, jest historia kredytowa w BIK-u. Pozytywna poprawi Twój obraz w oczach kredytodawcy, negatywna — może przekreślić szanse na kupno wymarzonego M. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, dołóż wszelkich starań, aby co najmniej 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o kredyt na mieszkanie terminowo spłacać raty aktualnie posiadanych kredytów i pożyczek. Zabójcze dla historii kredytowej będą opóźnienia dłuższe niż 30 dni.

Zbyt dużo wniosków kredytowych

Powszechną procedurą w procesie wnioskowania o kredyt hipoteczny jest złożenie 2-3 wniosków do różnych banków. Takie działania nie wpływa na decyzję kredytobiorcy i nie zmniejsza szans na uzyskanie finansowania. Jeśli jednak wnioskujący złoży nie 3, lecz 8 wniosków, w dodatku w sporych odstępach czasu, może mieć powody do obaw. Zbyt duża liczba zapytań może być dla banków znakiem, że wnioskujący ma problemy z otrzymaniem finansowania w innych instytucjach. To z kolei każe mniemać, że przyczyną problemów może być brak płynności finansowej. W tym momencie w bankach zapala się czerwona lampka alarmowa, scoring spada, a wraz z nim szanse na kredyt.

Aktywne karty kredytowe i linie debetowe

Nie wszyscy wiedzą, że banki traktują aktywne karty kredytowe i te z linią debetową jak kredyty. Nawet jeśli nie korzystasz z limitów. Jeśli przed złożeniem wniosków kredytowych nie zamknąłeś linii kredytowych, te obciążą Twoją zdolność kredytową i zmniejszą szansę na otrzymanie finansowania w potrzebnej kwocie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Planujesz wnioskować o kredyt hipoteczny? Oto 3 najczęściej popełniane przez kredytobiorców błędy, których warto unikać