Poddasze
Wysokość ma znaczenie - jak zagospodarować poddasze podpowiadają architekci
Większość Polaków mieszkających lub planujących zamieszkać w domu jednorodzinnym ma lub będzie miała dom z poddaszem. Nie wszyscy będą zadowoleni z funkcjonalności tek kondygnacji. Żeby znaleźć się w grupie tych ,co mają wygodne poddasze, warto pamiętać o kilku sprawach.
Kształt dachu a wielkość poddasza
Ilość miejsca i swoboda aranżacji poddasza w dużym stopniu zależą od formy dachu, rodzaju konstrukcji oraz kąta nachylenia połaci.
Zabudowa poddasza - układanie płyt g-k i spoinowanie styków
Przed montażem płyt gipsowo-kartonowych powinny być już zakończone wszystkie ?mokre? roboty budowlane (tynki, wylewki podłogowe itp.). Mocowanie płyt wymaga również stałej - nie niższej niż 10°C - temperatury oraz niezbyt dużej wilgotności powietrza.
Obudowa poddasza - wokół okna połaciowego
Ze względu na izolację termiczną okna połaciowego, nie jest łatwe poprawne wykonanie w tym miejscu obudowy z płyt gipsowo-kartonowych.
Wykonanie obudowy poddasza krok po kroku
O jakości i trwałości zabudowy poddasza decydują roboty określane jako zanikające. Oznacza to, że po pewnym czasie stają się one niewidoczne, bo zasłonią je później wykonywane prace.
Dach płaski czy stromy, a funkcjonalność poddasza
Opowiadają mi moi znajomi, że wystarczyło kilka uderzeń głową w skośny sufit sypialni, aby zmienili zdanie o życiu na poddaszu.
Mieszkać pod stromym, czy pod płaskim dachem
Większość powstających w Polsce domów jednorodzinnych to budynki parterowe ze stromymi dachami i z użytkowym poddaszem. W powszechnym przekonaniu tak jest najprościej, najtaniej i najładniej. Czy jednak zawsze dom z poddaszem to najlepsze rozwiązanie?
Jak zaadaptować poddasze?
Aby zamieszkać na poddaszu trzeba je najpierw ocieplić, wstawić okna i rozprowadzić instalacje, w tym koniecznie - wentylacyjną.