Podstawa dekoracji stołu: jak dobrać serwetki i udekorować nimi stół?

artykuł zewnętrzny

Planujesz wydać eleganckie przyjęcie? Nie zapomnij o serwetkach dekoracyjnych. Bez nich stół wyda się pusty i pozbawiony klasy. Zobacz, jak elegancko ułożyć serwetki, jaki rozmiar i kolor wybrać i dlaczego ich obecność w pobliżu talerza jest obowiązkowa.

Dekoracje stołu
Dekoracje stołu
Myhoneyhome

Serwetki dekoracyjne na stół – gdzie je położyć

Serwetki dekoracyjne na stół często mylone są z bieżnikami lub dużymi serwetami stanowiącymi dodatkową dekorację obrusa. Serwetki na stół powinny trafić na talerz lub w jego pobliże. To w rzeczywistości nie tylko dekoracja, ale i ta część nakrycia stołowego, która ma praktyczne zastosowanie. Dlatego zawsze trzeba położyć na stole lub talerzach tyle serwetek, ilu gości się spodziewamy. Serwetki sprzedawane są najczęściej w kompletach po 6 sztuk, ale dobrym nawykiem jest kupowanie kilku takich samych kompletów na zapas lub na większe przyjęcia.

Dlaczego w ogóle warto kłaść na stole serwetki? Po pierwsze serwetka na talerzu lub w jego pobliżu sprawia, że nakrycie wygląda bardzo elegancko. Po drugie – trudno wyobrazić sobie ekskluzywne przyjęcie, na którym nie udostępnimy gościom serwetek, by mogli położyć je na kolanach. Najpierw jednak trzeba zadbać o odpowiednie wyeksponowanie serwetek.

.
.
Myhoneyhome

Serwety na stół – jak je wyeksponować

Są dwie szkoły, zgodnie z którymi układa się serwetki. Pierwsza zakłada, że serwetkę da się udrapować w konkretny, trójwymiarowy kształt. Przypomina to trochę klasyczne orgiami, chociaż z oczywistych względów z serwetki nie da się złożyć popularnego żurawia. Niemniej można sprawić, że serwetka będzie stała na talerzu lub w jego pobliżu.

Drugim sposobem wyeksponowania serwetek jest przełożenie ich przez specjalną obrączkę i położenie na talerzu. W każdym przypadku warto pamiętać o dwóch rzeczach:

  • jeśli serwetka jest w jakikolwiek sposób dekorowana (haft, monogram), trzeba ją złożyć tak, by ozdoba była widoczna,
  • wszystkie serwetki na stole muszą być tak samo złożone i leżeć w tym samym kierunku względem talerza.
.
.
Myhoneyhome

Serwetki na stół – jak dobrać rozmiar

Rozmiar serwetki powinien być tak dobrany, by w całości zasłonić kolana, ale nie zwisać nadmiernie po bokach ud.

Komplety serwetek stołowych najczęściej oferowane są w rozmiarze 40 x 40 cm i trzeba przyznać, że to bardzo dobre rozwiązanie. Taki rozmiar umożliwia złożenie serwetki w ciekawy kształt, jednocześnie nie jest zbyt duży po rozłożeniu jej na kolanach. Jeśli szukamy czegoś większego, na pewno warto wypróbować serwetki w rozmiarze 50 x 50 cm. Większe będą za duże.

.
.
Myhoneyhome

Czy serwetki muszą być kwadratowe? Teoretycznie nie ma takiego obowiązku, ale też trudno będzie znaleźć inne. To właśnie kwadrat daje najwięcej możliwości dekoracyjnego ułożenia serwety na stół. Najlepiej też wygląda na kolanach.

Serwety na stół – jak dobrać kolorystykę

Jaki kolor powinna mieć serwetka na stół? Na pewno dobrze, by pasowała do obrusu i zastawy stołowej. Na pewno każdy ma w domu jeden lub dwa komplety zastawy, więc dobranie do nich serwetek nie będzie problemem. Można też poszukać serwetek w kolorze obrusu.

.
.
Myhoneyhome

A co, jeśli mamy wiele obrusów, ale nie chcemy kupować za dużo serwetek? Zawsze można postawić na klasyczną biel ze złotym lub srebrnym haftem. Takie serwetki sprawdzą się niemal w każdej aranżacji stołu. Jeśli na stole nie ma niczego w kolorze bieli z dodatkiem złota lub srebra, można temu zaradzić, stawiając lampę stołową marki Light&Living.

    Więcej o:

Skomentuj:

Podstawa dekoracji stołu: jak dobrać serwetki i udekorować nimi stół?