Polski projekt: nowe kolekcje porcelany KRISTOFF
Niezwykła porcelana stworzona przez trzy polskie projektantki: Marię Jeglińską Anię Kuczyńską i Kaję Kusztrę.
KRISTOFF to jedna z najstarszych polskich fabryk porcelany, działająca nieprzerwanie od 1831 roku. Rodzina Jarząbków w 2010 roku uratowała upadającą firmę, stawiając na powrót do tradycji przedsiębiorstwa - tworzenia doskonałych jakościowo przedmiotów codziennego użytku przy współpracy z najlepszymi polskimi projektantami. Był to strzał w dziesiątkę! Kolekcja porcelany "Circus" zaprojektowana przez Marka Mielnickiego gościła na wielu festiwalach na całym świecie, zbierając same pozytywne opinie (przeczytacie o niej tu).
Dwie z premierowych kolekcji porcelany („Nathalie&George” Marii Jeglińskiej oraz „Great Inventors” Kai Kusztry) już zostały wyróżnione najważniejszą z nagród w polskim designie - tytułem must have Łódź Design Festiwal 2013. Zostały również doskonale przyjęte podczas „Salone Internationale de Mobile” w Mediolanie, które są największymi w Europie i najbardziej prestiżowymi targami wzornictwa przemysłowego, organizowanymi już od pół wieku.
Przyjrzyjmy się bliżej obu kolekcjom. "Nathalie&George" autorstwa Marii Jeglińskiej jest inspirowana parą postmodernistycznych projektantów, Nathalie du Pasquier i Georgem Sowdenem, którzy tworzyli we Włoszech w latach 80.
Podczas prac nad szukaniem odpowiedniego motywu graficznego, powstało wiele ilustracji i szkiców. Konfrontacja zebranych materiałów wydobyła ciekawy motyw bazujący na połączeniu dwóch różnych kolorów i wzorów. Ta swoista kombinacja różnic okazała się dużo bardziej interesująca niż proste powtarzanie tego samego wzoru na każdym z elementów zestawu
- opowiada Jeglińska.
Kolejna premierowa kolekcja "Great Inventors" autorstwa Kai Kusztry, również została wyróżniona nagrodą must have na Łódź Design Festiwal 2013. Porcelana została stworzona w hołdzie ponadczasowym przedstawicielom humanizmu. Na ile dziś o nich pamiętamy? Artystka w subtelny sposób, przy użyciu współczesnej grafiki, wydobywa geniuszy z zakamarków przeszłości. Swoje szkice wkomponowuje w barokowy relief fasonu „Fryderyka” produkowanego w fabryce KRISTOFF nieprzerwanie od 1936 roku. Kolekcja otrzymała entuzjastyczne recenzje m.in. w trakcie Salone Internationale de Mobile w Mediolanie oraz festiwalu Przemiany w Warszawie. Zbiór weźmie także udział w wystawie „Od Kristera do Kristoffa” we Wrocławiu.
To śniadaniowa kolekcja, która mam nadzieję zainspiruje umysły odbiorców na cały dzień. Przy jej tworzeniu sięgnęłam do niepowtarzalnych osobowości, między innymi Nikola Tesli, Claude'a Lévi-Straussa czy Ady Lovelace
- mówi autorka Kaja Kusztra.
Jedną z najbardziej oczekiwanych premier sezonu jest kolekcja dekoracji autorskich zaprojektowana przez znaną projektantkę mody Anię Kuczyńską dla marki KRISTOFF. Limitowana kolekcja porcelany składa się zaledwie z 365 talerzy ściennych. Każdy z nich jest wykonany ręcznie oraz posiada unikalny, kosmiczny pomysł naniesiony techniką platynowego lustra.
Symboliczne wzory zostały zaprojektowane przez Karola Śliwkę, którego śmiało można nazwać "legendą polskiego wzornictwa". To jeden z najbardziej cenionych twórców grafiki użytkowej w powojennej historii Polski a jego prace stanowią inspirację dla współczesnych grafików. Wzory - serce, jemioła, gołąb i koło są symbolami opatrzności, szczęścia i miłości.
Premierowe kolekcje KRISTOFFA będzie można nabyć w trakcie targów Hush (7-8 grudnia), Art Yard Sale (1-30 grudnia) oraz poprzez sklep on-line (www.kristoffdesignline.pl), którego inauguracja nastąpi w listopadzie.
- Więcej o:
O nagrodach, inspiracjach, trendach - wywiad z twórcami Grynasz Studio
Meble i oświetlenie marki HULE - design z misją
Lampy od polskich projektantów - neuroestetyczne żyrandole Gie El
Wywiad z Dorotą Koziarą, projektantką kolekcji płytek Masovia Tubądzin
Paged Meble: tradycja i trendy. Dlaczego tak lubimy gięte meble?
Salone del Mobile 2024: Paged Meble w aranżacjach Mai Ganszyniec
IKONY TRŁ: 50 polskich twórców ze specjalną nagrodą na 10-lecie Targów Rzeczy Ładnych
Polski design na prezent - inspiracje