Polskie szkoły na czele w dziedzinie efektywności energetycznej
Polska zbliża się do decydującej fazy negocjacji dotyczących Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Celem tej dyrektywy jest rozpoczęcie rozległych prac renowacyjnych w budynkach publicznych i prywatnych, zmierzając do zminimalizowania zużycia energii do ogrzewania i chłodzenia oraz zapewnienia komfortowych warunków wewnętrznych.

- Szkoły w Budzowie i Rogowie stanowią pionierskie przykłady energooszczędnych rozwiązań, inspirujących do renowacji w Polsce.
- Jednak wiele innych polskich szkół boryka się z problemami strukturalnymi. Rocznie tracimy 75 000 dni szkolnych z powodu pleśni i wilgoci w budynkach.
- Społeczeństwo obywatelskie apeluje do rządu o wyznaczenie ambitnych celów w renowacji szkół, dbając o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.
- Zakończenie negocjacji dotyczących kluczowej dla UE dyrektywy budowlanej planowane jest na 7 grudnia.

Przykłady pionierskich projektów w Polsce stanowią inspirację dla przyszłych renowacji. Są to głównie szkoły i przedszkola, które wykorzystują technologię "domu pasywnego". Obejmuje ona wysoką izolację, szczelność i kontrolowaną wentylację, minimalizując zużycie energii.
Szkoła Podstawowa w Budzowie, działająca od 2012 roku, była pierwszą w Polsce szkołą pasywną. Jej dyrektor, Irena Pachnicz, zauważa korzyści z takiego podejścia, takie jak efektywność energetyczna, oszczędności finansowe i utrzymanie równomiernej temperatury powietrza.
Podobne rozwiązania zastosowano w Gminnym Przedszkolu w Rogowie, otwartym w 2019 roku. Iwona Felczak, dyrektor przedszkola, podkreśla pozytywny wpływ na jakość powietrza i zdrowie dzieci.
Mimo tych pionierskich inicjatyw, większość polskich budynków, zwłaszcza tych zbudowanych przed 1989 rokiem, nadal charakteryzuje się niską izolacją termiczną. Tylko 1% wszystkich domów w Polsce jest energooszczędnych, co skutkuje problemami zdrowotnymi dzieci, takimi jak astma.
Negocjacje nad Dyrektywą w sprawie charakterystyki energetycznej budynków stanowią szansę na poprawę stanu polskich zasobów budowlanych. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego, w tym Rodzice dla Klimatu, apelują o wysokie cele renowacji, dbając o zdrowie dzieci i przyszłe pokolenia.
Końcowe spotkanie trójstronne w sprawie dyrektywy planowane jest na 7 grudnia. Rząd Polski musi określić poziom oszczędności energii do 2030 i 2035 roku, aby przyczynić się do transformacji energetycznej i poprawy warunków w szkołach, przedszkolach i innych budynkach publicznych.
- Więcej o:
Deceuninck uzyskał pierwszą certyfikację RecyClass za wykorzystanie recyklatu PVC i odnowił certyfikat VinylPlus® Product Label
Nowa publikacja Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy – niezbędnik dla fachowców!
Obniżka cen gazu - dobra wiadomość dla gospodarstw domowych i instytucji publicznych
Grupa VELUX podpisuje umowę z Novelis na dostawę aluminium o niskiej emisji węgla
Startuje RECOBUD – innowacyjny, ekologiczny recykling okien PVC od Saint‑Gobain, Metal‑Plast i PreZero
FAKRO dołączyło do Klubu Partnerów SGH
XV Kongres Stolarki Polskiej napędza rozwój branży. Jaki będzie program wydarzenia?
Dołącz do programu Galeco PREMIUM DEKARZ i zgarniaj nagrody!