Późne lato w ogrodzie
Latem pracy w ogrodzie jest znacznie mniej niż jesienią czy wiosną. To właśnie o tej porze roku możemy obserwować efekty naszych działań. Jednak również w tym okresie należy wykonywać zabiegi pielęgnacyjne – najważniejsze z nich to podlewanie, koszenie, nawożenie.
Późnym latem ogród jest dojrzały i piękny. Kwitną letnie i wczesnojesienne kwiaty. Dojrzewają w sadzie owoce, a w warzywniku to sezon na zbiór warzyw. Wśród prac w ogrodzie najważniejsze to walka z chorobami i szkodnikami, zbieranie warzyw i robienie przetworów oraz przygotowanie rabat na nadchodzącą jesień. W tym czasie wciąż należy regularnie kosić trawnik – minimum raz w tygodniu. Jeśli trawa jest przesuszona, trzeba ustawić ostrze kosiarki nieco wyżej niż zazwyczaj. Co jakiś czas warto zmieniać rozłożenie mebli ogrodowych, aby zapobiec wydeptywaniu murawy. Końcówka lata to moment na przycinanie krzewów owocowych oraz drzew owocowych. W sierpniu tnie się także żywopłoty liściaste i krzewy iglaste. Głównym problemem tej pory roku wciąż są niewielkie opady. Regularne podlewanie roślin jest więc konieczne, aby utrzymać je w dobrej kondycji.
Podlewamy…i jeszcze raz podlewamy
Końcówka lata to zazwyczaj czas intensywnych upałów. Gleba bywa wtedy bardzo przesuszona, dlatego trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu roślin. Gdy doskwierają bardzo wysokie temperatury, należy je podlewać nawet dwa razy dziennie. Wody potrzebują zarówno kwiaty ogrodowe, krzewy ozdobne, jak i rośliny doniczkowe i drzewka owocowe. Kiedy powierzchnia ogrodu nie jest zbyt duża i gdy mamy czas na prace ogrodowe, możemy zdecydować się na podlewanie ręczne. Wodę do podlewania można pobierać bezpośrednio z kranu, a także wykorzystywać zgromadzoną deszczówkę. Nawadnianie ręczne można wykonywać za pomocą tradycyjnej konewki napełnionej wodą lub korzystając z węża. Popularne jest także używanie przenośnych zraszaczy. Jeśli chcemy natomiast mieć mniej pracy przy podlewaniu, zainwestujmy w automatyczny system nawadniający. Pozwala on na systematyczne i regularne podlewanie roślin, nawet podczas urlopu. Takie rozwiązanie jest także bardzo estetyczne, gdyż wszystkie rury doprowadzające wodę schowane są pod ziemią. Umożliwia ustawienie konkretnych parametrów – godzina rozpoczęcia, długość czasu podlewania, a nawet wyznaczenie kolejności uruchomiania poszczególnych sekcji.
Bądźmy oszczędni
Bardzo przydatne są sterowniki do automatycznego podlewania. Optymalizują zużycie wody i można dzięki nim zaplanować podlewanie ogrodu nawet pod nieobecność właścicieli. Większość z nich jest także wyposażona w intuicyjny interfejs, który zawiera wiele funkcji. Sterownik umożliwia zaprogramowanie parametrów takich jak: wybór odpowiedniej na podlewanie godziny, częstotliwość nawadniania w skali tygodnia, intensywność strumienia wodnego. Korzystanie z funkcjonalnych sterowników do nawadniania zagwarantuje efektywne podlewanie ogrodu i optymalny poziom zużycia wody. Do sterownika nawadniania przyda nam się czujnik wilgotności gleby. Urządzenie będzie badało stan gleby wokół rośliny i automatycznie uruchomi nawadnianie w razie potrzeby. Nowoczesne urządzenia ogrodowe tego typu często posiadają aplikacje do pobrania na telefon, dzięki którym będzie można na bieżąco sprawdzać stan nawodnienia gleby i włączyć urządzenie zdalnie.
Kiedy podlewać?
Najlepszym momentem na podlewanie będą godziny poranne lub późne popołudnie, ponieważ słońce nie świeci tak mocno jak w samo południe. Gleba nie paruje i ze względu na to zmniejsza się utrata wody. Ponadto krople wody znajdujące się na liściach kwiatów czy krzewów w czasie słonecznego dnia mogą działać jak soczewka, doprowadzając do poparzeń. Wieczór także nie jest dobrym momentem na nawadnianie trawnika czy rabat. Brak słońca i niskie temperatury sprawiają, że rośliny nie są w stanie obeschnąć i są mokre całą noc. Jest to prosta droga do rozwoju chorób grzybowych. Proces nawadniania ułatwi też umieszczenie w glebie hydrożelu, który stopniowo uwalnia wodę i dostarcza ją wprost do korzeni roślin.
Jakie rośliny trzeba przyciąć?
- Drzewa owocowe. W drugiej połowie sierpnia prześwietlamy korony drzew wiśni i czereśni, brzoskwiń, grusz, a pod koniec miesiąca można też wykonać zabieg przycięcia orzecha włoskiego. Tuż po zbiorach owoców wykonujemy cięcia śliw. Na początku sierpnia wykonujemy cięcie jabłoni, których owoce dojrzewają z końcem miesiąca lub z początkiem września.
- Krzewy owocowe. Po zebraniu owoców wykonujemy cięcie prześwietlające. U agrestu, porzeczek czerwonych i białych wycinamy pędy 5-letnie (najstarsze), na których jest już mało pąków kwiatowych – pędy te mają ciemniejszą korę, dzięki czemu łatwo je odróżnić od młodszych. U porzeczki czarnej wycinamy pędy 3-letnie. U wszystkich krzewów - pędy słabe, pokładające się na ziemi i nadmiernie zagęszczające krzewy. Krzewom malin, po zakończeniu zbioru, wycinamy i palimy te pędy, z których zebrano owoce.
- Kwiaty. Usuwamy przekwitłe kwiatostany róży. Przycinamy również przekwitłe pędy lawendy. Najlepiej skrócić jej pędy do połowy długości. Zabieg ten wykonuje się po to, aby ładnie rozkrzewić roślinę.
- Przycinamy żywopłoty - zarówno liściaste, jak iglaste. Jest to ostatnie cięcie żywopłotów, które zrzucają liście na zimę. Ten zabieg jest istotny nie tylko ze względów wizualnych, ale także ze względu na ich prawidłowy wzrost. Tniemy od 2 do nawet 30 cm nowych przyrostów. Właściwe cięcie powinno zaczynać się od boków, później zajmujemy się wierzchołkami.
Trawnik jak z okładki
Piękny trawnik to efekt regularnej pielęgnacji. Regularne nawadnianie pomoże w zachowaniu zieleni do późnej jesieni. Częstotliwość oraz intensywność podlewania należy dostosować do warunków oraz do kondycji trawy. Podstawowymi zasadami sztuki koszenia w każdych warunkach są natomiast: częstotliwość i wysokość koszenia oraz pora dnia. Częstotliwość trzeba dostosować do kondycji swojego trawnika, bo latem trawa rośnie z mniejszą dynamiką, a jej kondycja zależy od lokalnych warunków pogodowych. W przypadku koszenia kosiarką zaleca się latem koszenie raz na 7-10 dni. Jeśli o trawę dba robot, można zaprogramować koszenie na tryb codzienny lub rzadszy. Najlepszą porą dnia na koszenie jest wieczór, bo trawa ma więcej czasu na regenerację, zwłaszcza gdy po skoszeniu będzie odpowiednio nawodniona. Ściętą trawę należy zbierać, aby nie utworzyła na trawniku warstwy, która może ograniczać dostęp tlenu i światła do trawnika. Należy też pamiętać, że po zakończeniu strzyżenia, murawę trzeba podlać. W połowie sierpnia można zastosować już nawóz jesienny do trawnika.
Czas zbiorów
W sierpniu dojrzewają w sadzie wczesne odmiany jabłek, gruszek, śliwek i brzoskwiń. Codziennie trzeba więc przejść się pod drzewami i pozbierać owoce. W przeciwnym razie mogą stać się siedliskiem chorób, które zaatakują drzewka. W sadzie formuje się też teraz korony młodych drzewek owocowych i usuwa wilki (latem bardzo intensywnie rosną młode pędy). W ogrodzie warzywnym zbieramy dojrzałe pomidory, ogórki, cukinie, bakłażany, fasolkę szparagową czy kabaczki. Wykopujemy cebulę, marchew, buraki i inne warzywa korzeniowe. Grządki regularnie odchwaszczamy i podlewamy – wciąż zdarzają się upały, a roślinom użytkowym mogą doskwierać susze. W warzywniku można jeszcze wysiewać np. rzodkiewkę, sałatę, szpinak czy rukolę – będzie z nich dodatkowy jesienny zbiór. Późne lato to także znakomity czas na zbiór ziół. Suszymy je, wieszając je w pęczki w przewiewnym i suchym miejscu.
Schronienie dla pożytecznych owadów
Owady to najliczniejsza grupa zwierząt na całym świecie. Mimo że wiele osób ich nie docenia i traktuje wyłącznie jako małych, nieproszonych gości, część z nich – zwłaszcza pszczoły murarki, złotooki, biedronki, muchówki, chrząszcze, trzmiele, ważki i motyle – to bardzo pożyteczne owady. Zapylają rośliny, doprowadzają do ich owocowania i tworzą naturalny ekosystem. Są podstawą równowagi ekologicznej i pomagają zwalczać szkodniki roślin (np. mszyce, przędziorki i miodówki), dlatego warto sprawić, aby jak najczęściej gościły w ogrodzie. Owady lubią kolorowe i wonne rośliny. Pszczoły szczególnie lgną do intensywnie pachnących kwiatów w kolorze niebieskim i fioletowym, np. lawendy, chabrów bławatków, cykorii podróżnika i facelii błękitnej. Trzmiele, które ukrywają się pod ziemią i w norach gryzoni, przyciągają szałwie, maki i malwy, a motyle zwabisz kwiatami w kolorze purpury i żółci – chabrem wielkogłówkowym, mniszkiem pospolitym, nawłocią kanadyjską, rzepakiem i jeżówką purpurową. Pożyteczne owady są niezbędne do zachowania równowagi ekologicznej i prawidłowego rozwoju wszystkich roślin. Umieszczając na działce domek dla owadów, zwabisz pszczoły, trzmiele, motyle i inne zapylacze do swojego ogrodu i stworzysz im zaciszne miejsce schronienia i odpoczynku.
W trosce o zdrowie roślin
Nawożenie w sierpniu, zwłaszcza po 15 sierpnia ma za zadanie przygotować rośliny do okresu jesiennego, a następnie do zimowania. W związku z tym podczas nawożenia rezygnujemy z produktów, które zawierają w swoim składzie azot. Główne składniki, które należy dostarczyć to fosfor i potas. Dzięki nim zadbamy o system korzeniowy, a także usprawnimy proces drewnienia pędów, dzięki czemu rośliny będą mniej narażone na przemarzanie. Po 15 sierpnia najlepiej wybrać nawozy jesienne dedykowany do określonych grup roślin, np. jesienny nawóz na trawnik, jesienny nawóz uniwersalny czy jesienny nawóz do trawników. Ich skład opiera się na fosforze i potasie, które przygotują rośliny do spoczynku. W sierpniu nawożenie roślin może być konieczne, aby dostarczyć im dodatkowych składników odżywczych i wspomóc ich wzrost oraz kondycję. Istnieje wiele rodzajów nawozów dostępnych na rynku, takich jak nawozy mineralne, organiczne, płynne lub granulowane. Wybierz ten, który najlepiej pasuje do potrzeb twoich roślin. Niektóre z nich mają też zestawy mikroelementów, takich jak: siarka, żelazo, magnez, bor, miedzian, mangan, cynk oraz molibden.
Kwiaty na późne lato
Kwiaty na późne lato to prawdziwa ozdoba każdego ogrodu – dzięki nim można cieszyć się pięknem roślin aż do jesieni. Cynie, z fioletowymi, różowymi lub pomarańczowymi kwiatostanami są bardzo atrakcyjnym akcentem na rabatach w późniejszych miesiącach letnich. Ich prostota i elegancja czynią je ulubieńcem wielu ogrodników. Dalie, z ich różnorodnością form i kolorów, są prawdziwym arcydziełem natury. Doskonale komponują się z innymi roślinami i ozdobią każdy zakątek ogrodu. Aksamitki z kolei, ze swoimi bogatymi, ciepłymi barwami, przypominają o kończącym się lecie, przynosząc uczucie komfortu i ciepła. Nie można także zapomnieć o mieczykach – ich smukłe, wzniesione kwiatostany dodają rabatom subtelności, czy hibiskusie ogrodowym, zwanym różą chińską, który kwitnie od późnego lata aż do wczesnej jesieni - czyni go to jednym z tych kwiatów, które dodają koloru ogrodowi wtedy, kiedy wiele innych roślin kończy już swój sezon kwitnienia.
- Więcej o:
Jak przezimować wrzosy w doniczkach? Sprawdzone metody
Platan z nasion [Porady eksperta]
Późne lato w ogrodzie
Lawenda wąskolistna. Jak uprawiać lawendę przez cały rok?
9 roślin kwitnących latem do cienia
Jak ukorzenić różę? Najlepsze sposoby na rozmnażanie róż w domu
Jak przechowywać pomidory, aby dłużej zachowały świeżość?
Jak pobudzić hortensje do kwitnienia? Skuteczne sposoby