Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pracownia architektoniczna - INTERURBAN

Opracowanie Monika Wach

INTERURBAN to pracownia architektoniczna, założona przez architektów Weronikę Juszczyk i Łukasza Piankowskiego. Zdobycie doświadczenia i wiedzy miało miejsce w cenionych biurach architektonicznych. Od 2010 roku prowadzą własną działalność projektową, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Projekt domu o nietypowym charakterze pracowni został zaprezentowany na wystawie Westival Architektury w Szczecinie w 2013 roku.

AGENCJA REKLAMY FUX
AGENCJA REKLAMY FUX
ZDJĘCIA: KRZYSZTOF ZGOŁA

Przyświeca im motto Oskara i Zofii Hansen: "Nie istnieje taka rzecz, jak 'typowa osoba' przeznaczona do typowego domu". Każdy projekt, niezależnie od skali, jest osadzony w odmiennym kontekście kulturowym, społecznym, historycznym itp. i adresowany do różnorodnych użytkowników. Dlatego w swojej pracy skupiają się na poszukiwaniu i wdrażaniu rozwiązań ściśle dopasowanych do lokalnych uwarunkowań i potrzeb ludzi korzystających z przestrzeni. Uważają, że wzajemne zaufanie w relacji klient-architekt ma kluczowe znaczenie dla tworzenia interesujących miejsc, co wpływa również na poprawę otaczającej nas przestrzeni.

Podstawą każdego projektu jest idea, która jest rozwijana i doprecyzowywana wraz z postępem prac aż do osiągnięcia ostatecznego rezultatu. Pracują w ścisłej współpracy z klientem, nasłuchują, zadają pytania, analizują materiał, obserwują, proponują rozwiązania, aby stworzyć wyjątkowe miejsca. Tworzą obiekty i miejsca o różnych skalach, współpracując z zespołem specjalistów z różnych dziedzin, posiadając niezbędne uprawnienia projektowe. Pełnią kompleksowy nadzór nad inwestycją, integrując i koordynując wiele branż.

Ich koncepcje, oparte na zróżnicowanej skali, bazują na logicznym scenariuszu funkcjonalnym. Kreują zindywidualizowane i unikalne projekty, które wprowadzają nową jakość do codziennego życia. Istotnym elementem jest dla nich celowość rozwiązań, dbają o balans pomiędzy prostotą a radością projektowania. Każde nowe zadanie traktują jako wyzwanie, dążąc do tego, aby ich realizacje opowiadały historie, łącząc ludzi i miejsca.

Łukasz Piankowski

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej (2009). Współzałożyciel biura INTERURBAN (2012). Zdobył doświadczenie zawodowe pracując w renomowanych pracowniach architektonicznych, takich jak Arch-Deco Gdynia i Studio El Wrocław. Od 2012 roku jest członkiem Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów RP (POIA). Brał udział w wielu otwartych konkursach architektonicznych, zdobywając wyróżnienie m.in. w konkursie EUROPAN 10, Architektura Roku Województwa Śląskiego, oraz nagrodę im. Macieja Nowickiego. Jest autorem projektu obiektu biurowego dla Polskiej Spółki Gazownictwa w Gdańsku oraz budynku agencji reklamowej w Gliwicach. Otrzymał I nagrodę za projekt "ANTYKATALOGOWIEC" – Projekt: dom (nie)typowy.

Weronika Juszczyk

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej (2011). Współzałożycielka biura INTERURBAN (2012). Zdobyła doświadczenie zawodowe pracując w renomowanych pracowniach architektonicznych, takich jak Maciej Skupiński Wrocław oraz KMA Kabarowski-Misiura Wrocław. Uczestniczyła w wielu otwartych konkursach architektonicznych, między innymi na przebudowę wnętrz Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Laureatka I nagrody w konkursie INSIDER DESIGNER oraz I nagrody za "ANTYKATALOGOWIEC" – Projekt: dom (nie)typowy. Brała także udział w wielu prywatnych inwestycjach mieszkaniowych. Jest architektką wnętrz.

Agencja Reklamy Fux

IDEA: Obiekt znajduje się w strefie ekonomicznej Nowe Gliwice, utworzonej na obszarach byłej kopalni węgla kamiennego KWK Gliwice. Ten obszar, stopniowo rekultywowany w celu nadania mu nowej funkcji, stanowi teren, na którym szkody wynikłe z działalności ludzkiej efektywnie zastępowane są nową wartością użytkową poprzez architekturę. Głównym celem było połączenie funkcji biurowej i magazynowej w taki sposób, aby zapewnić komfort pracy przy jednoczesnym klarownym podziale funkcjonalnym. Różne sposoby wykorzystania poszczególnych części, a co za tym idzie, różne wymagania przestrzenne, zostały scalone w jeden kompleks z wewnętrznym atrium. W ten sposób stworzono spójny obiekt, w którym granica między strefą biurową a przemysłową została efektywnie zatarta.

Wspólne atrium tworzy unikalną strefę prywatną, stanowiąc przedłużenie części biurowej oraz ogrodu. To bezpośrednie połączenie zaciera granice między wnętrzem a otoczeniem, poprawiając tym samym jakość otoczenia pracy oraz codzienne funkcjonowanie jako biura typu open space. Kreując taką swobodną i intymną przestrzeń, poszerzono możliwości wykorzystania miejsca do kreatywnej działalności, zwłaszcza w kontekście umacniania pozytywnych relacji między użytkownikami a różnorodnymi zadaniami do wykonania.

LOKALIZACJA: Strefa Ekonomiczna Nowe Gliwice
INWESTOR: Agencja Reklamy FUX Sp. z o.o.
POWIERZCHNIA: 788 m2
ZESPÓŁ: Weronika Juszczyk, Łukasz Piankowski
NAGRODY: Wyróżnienie w kategorii OBIEKT – Architektura
Roku Województwa Śląskiego 2017

Dom w okolicy Bielsko-Białej 

IDEA: Dom jednorodzinny położony w okolicach miasta Bielsko-Biała, w dzielnicy Kamienica. Kształtowanie budynku wynika bezpośrednio z otoczenia. Delikatnie opadające naturalne zbocze oraz widok na pobliskie pasmo górskie stały się bezpośrednią inspiracją do rozmieszczenia, formowania bryły oraz usytuowania poszczególnych funkcji. Parter domu skupia główne pomieszczenia strefy dziennej wraz z wydzieloną przestrzenią przeznaczoną do prowadzenia działalności gospodarczej. Zadaszony taras pomiędzy strefami jest używany przez mieszkańców przez cały rok, pełniąc jednocześnie rolę kontynuacji wnętrza strefy dziennej i platformy widokowej na malowniczy krajobraz Beskidów. Na piętrze zlokalizowano standardową strefę nocną z trzema sypialniami i pomieszczeniami pomocniczymi. Materiałem elewacyjnym oraz pokryciem dachu jest gont modrzewiowy, nawiązujący do lokalnej tradycji budownictwa drewnianego. Gonty są impregnowane naturalnymi środkami, co nadaje budynkowi efekt naturalnego starzenia się.
 
LOKALIZACJA: Bielsko-Biała
INWESTOR: prywatny
POWIERZCHNIA: 200 m2
ZESPÓŁ: Weronika Juszczyk, Łukasz
Piankowski

Nadbudowa Gdynia

IDEA: Obiekt usytuowany jest w najnowszej przedwojennej dzielnicy Gdyni – Działki Leśne, bezpośrednio w otoczeniu terenów leśnych. Urokliwe położenie oraz teren pierwotnie przeznaczony na własne domy mieszkalne czynią tę lokalizację istotnym elementem architektury modernistycznej w Gdyni. Koncepcja architektoniczna zakłada nadbudowę istniejącego budynku wielorodzinnego. Z jednej strony ma to na celu zwiększenie przestrzeni życiowej mieszkańców, z drugiej strony wpisuje się w szerszy kontekst dyskusji na temat samego miasta. Klasyczny proces rozlewania się miast, wzrost cen nieruchomości i konieczność przenoszenia się na przedmieścia sprawiają, że współcześnie konieczne jest poszukiwanie nowych form zagospodarowania i przekształcania istniejących przestrzeni.

Wykorzystanie istniejącej struktury hamuje ten niepokojący trend, pozwala mieszkańcom pozostać w mieście i współtworzyć zdrowe środowisko urbanistyczne. Projektowana nadbudowa nie stanowi nowego, niezależnego mieszkania, lecz jedynie rozbudowę istniejącego lokalu na trzeciej kondygnacji w budynku, który już był poddany zmianom w latach 80. Trudności związane z realizacją, konieczność wzmacniania fundamentów za pomocą metody iniekcji spowodowały, że konstrukcja ta została zaprojektowana jako lekka, szkieletowa, z elementów drewna klejonego. Do wykończenia elewacji zastosowano dwa podstawowe materiały: blachę trapezową ocynkowaną oraz deskę elewacyjną drewnianą. To zestawienie wynika bezpośrednio z zastosowanej technologii, gdzie drewniana struktura budynku jest wykończona tym samym materiałem fasadowym, natomiast blacha chroni drewno przed warunkami zewnętrznymi i nawiązuje do portowego charakteru miasta Gdyni. Nadbudowa wyróżnia się na tle istniejącej kamienicy, tworząc koronę na szczycie budynku.
 

    Więcej o:

Skomentuj:

Pracownia architektoniczna - INTERURBAN