Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pracownia architektoniczna - PL.architekci

Opracowanie Monika Wach

Zajmujemy się projektowaniem obiektów architektonicznych oraz architekturą wnętrz. W naszych pracach priorytetem są prostota, funkcjonalność i dbałość o detale. Nasza klientela głównie skupia się na klientach indywidualnych, co pozwala nam poznać ich, wchodzić w ich życie i dowiadywać się o ich pasjach. Każdy projekt jest unikalny, ponieważ różni się ludźmi, lokalizacją i warunkami. Mimo to, kolejność naszej pracy twórczej jest zawsze taka sama. Pełnimy także rolę psychologów, nasza praca polega na słuchaniu, analizowaniu i często na łączeniu odmiennych temperamentów klientów.

Dom rozciągnięty
Dom rozciągnięty
ZDJĘCIA: TOM KUREK

Jesteśmy również sprzedawcami, ponieważ musimy przekonać klientów o wartości naszych rozwiązań i wartości inwestycji w nie. Ponadto, musimy być solidnymi budowlańcami, skupiając się na pięknej realizacji projektów, a nie tylko na wizualizacji.

Nasze projekty opierają się na zasadzie "coś wynika z czegoś". Stawiamy na proste kształty i bryły, eliminując zbędne elementy, zamiast przesadzać z dekoracjami. Projektujemy w sposób nowoczesny, dostosowując się do potrzeb naszych czasów i stylu życia, choć niekoniecznie akceptujemy to określenie. Jako architekci czujemy się odpowiedzialni za przestrzeń wokół nas i preferujemy architekturę, która współgra z otoczeniem i krajobrazem.

Podczas projektowania architektury zawsze myślimy o wnętrzach, choć projekt wnętrz powstaje później. Uważamy, że styl wnętrz jest ściśle związany z architekturą obiektu i jego otoczeniem - to sprawia, że projekt staje się kompletny!

Jesteśmy członkami Wielkopolskiej Izby Architektów RP, Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP i Stowarzyszenia Architektów Wnętrz SAW. Nasze projekty zdobyły wiele nagród i wyróżnień, w tym:

Nagroda główna Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP w kategorii "Dom jednorodzinny" w 2019 roku (projekt ten został również opublikowany w magazynie ŁD w numerze 3/2021).
Nominacja Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP Poznań do Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego w kategorii "Dom jednorodzinny" w 2019 roku.
Nominacja w XII Plebiscycie Polska Architektura XXL w 2019 roku w kategorii "Dom Jednorodzinny".
Nominacja w międzynarodowym konkursie ECOLA Award 2015 za projekt przebudowy domu kostki z lat 70.

Dom rozciągnięty

IDEA: Ten dom został zaprojektowany dla 4-osobowej rodziny na małej działce przy jednej z poznańskich ulic z zabudową z lat 70. i 80. w poznańskiej dzielnicy Grunwald. Inwestorzy przez wiele lat mieszkali za granicą w słonecznej Hiszpanii (co również okazało się kluczowe przy projekcie domu) i w końcu postanowili osiedlić się w Polsce. Chcieli domu pełnego światła, ale równocześnie takiego, by dawał im intymność i przytulność. Z samego założenia inwestorzy oczekiwali domu bardzo dopracowanego w minimalistycznych detalach – ale również bardzo skromnego w wyrazie. Jak sami podkreślali, nie zależało im na wycieczkach studentów architektury. Problemem okazała się jednak sama działka: dość mała i ciasna, z południową ekspozycją od strony frontowej. I tu pojawił się konflikt – otwarcie na słońce to również otwarcie na wzrok przechodniów i hałas z ulicy. Ostatecznie bryła została rozcięta biegnącym przez całą długość świetlikiem o szerokości 2,5 m, który rozświetla przez cały dzień zarówno piętro, jak i parter przy zachowaniu pożądanej intymności. Dom, mimo że otwarty oknami głównie od północy, jest pełen światła! Świetlik formalnie dzieli również piętro na część rodziców i dostępną przez kładkę część dzieci. Otwarcie takie również ułatwia komunikację między domownikami znajdującymi się na różnych poziomach.

Prosta, skromna forma domu z zewnątrz pokryta jest płytkami ceramicznymi o wydłużonym kształcie. Ich porowata struktura ożywia elewacje i staje się tłem dla gry cieni padających z drzew.

Projekt: PL.architekci |
www.plarchitekci.pl |
www.facebook.com/plarchitekci
Autorzy: PL.architekci, architekci Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka- Bajon, zespół: Agnieszka Jurenko, Monika Kuszyńska
Architektura wnętrz: PL.architekci
Architektura krajobrazu: PL.architekci
Konstrukcja: Mikołaj Kujath
Powierzchnia terenu: 542 m2
Powierzchnia zabudowy: 153 m2
Powierzchnia użytkowa: 313 m2
Projekt: 2015-2018
Realizacja: 2016-2020

Dom rozciągnięty
Dom rozciągnięty
ZDJĘCIA: TOM KUREK

Biały dom 

IDEA: Pomysł architektów na ten dom wziął się tak naprawdę z poszukiwań – jak zaprojektować dach skośny, by z jednej strony spełniał zapisy planu, ale z drugiej – by nie przypominał klasycznej „stodoły”, a bardziej modernistyczne zabudowy. Rozwiązanie to zostało znalezione w zabudowie sąsiedniej. Dach jest jakby zlepkiem kształtów, kątów i wysokości dachów budynków sąsiednich połączonych w jedną nieregularną całość dachu pilastego. Dzięki temu budynek wpasował się w istniejącą zabudowę o zróżnicowanej skali – a równocześnie odpowiedział na potrzeby inwestorów.

Cały budynek łącznie z dachem jest biały – na pierwszy plan wychodzi jego forma. Nie epatuje on jednak bogactwem – jest bardzo skromny i minimalistycznie dopracowany. Linia załamań dachów precyzyjnie pokrywa się z liniami okien czy kształtem budynku. Dom – choć kontrastuje z zielenią otocznia – uzupełnia ją i żyje z nią w symbiozie (nie wycięto też ani jednego drzewa). Duże białe ściany stają się sceną do gry cieni z drzew, ożywiając bryłę.

Zewnętrzny kształt dachów nie jest tylko pustą formą – został on odwzorowany i powielony we wnętrzach. Dzięki temu salon zyskał pożądaną przez inwestorów wysokość, a pozostałe pomieszczania dodatkową przestrzeń. Wnętrza łączą się z ogrodem: duże okna kadrują widoki i stają się naturalnymi obrazami na ścianach.

Projekt: PL.architekci | www.
plarchitekci.pl | www.facebook.
com/plarchitekci
Autorzy: PL.architekci, architekci Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka-Bajon, zespół: Agnieszka Jurenko, Monika Kuszyńska, Bartosz Stanek
Architektura wnętrz: PL.architekci
Architektura krajobrazu: PL.architekci
Konstrukcja: Krzysztof Klimek
Powierzchnia terenu: 900 m2
Powierzchnia zabudowy: 203 m2
Powierzchnia użytkowa: 159 m2
Projekt: 2015-2019
Realizacja: 2016-2020

Do w Poznaniu 

Projekt: PL.architekci | www.
plarchitekci.pl | www.facebook.
com/plarchitekci
Autorzy: PL.architekci, architekci Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka-Bajon, zespół: Agnieszka Jurenko, Monika Kuszyńska, Bartosz Stanek
Architektura wnętrz: PL.architekci
Architektura krajobrazu: PL.architekci
Konstrukcja: Pracownia Projektowa Jacek Kryske
Powierzchnia użytkowa: 225 m2
Projekt: 2016
Realizacja: 2016-2019

Dom w Poznaniu
Dom w Poznaniu
Fot. Tom Kurek

Dom betonowy 

IDEA: Ten dom został zaprojektowany dla 4-osobowej rodziny na pięknej leśnej działce. Stąd pomysł na zamknięcie bryły budynku ramami żelbetowymi tworzącymi z jednej strony funkcjonalne zadaszenia, a z drugiej – wizualne połączenia obiektu lasem. Dodatkowo w każdym zadaszeniu zaprojektowano „organiczne” kształty zmiękczające ortogonalność bryły.

Wpadające przez nie światło wizualnie ożywia elewacje budynku. W każdym z otworów powstały nasadzenia, by podkreślić interakcję – zrośnięcie bryły z krajobrazem. W tym domu niemal wszystko jest betonowe: zadaszenia, posadzki, podjazdy i ściany…. Beton + obłe kształty = dom betonowy.

Dla kontrastu beton ten zestawiony jest z drewnem elewacyjnym – które z zewnątrz płynnie przechodzi w okładziny meblarskie. Zatraca się wtedy granice między tym, co jest pomieszczeniem, a co ogrodem…

Jednym sowem – SYMBIOZA architektury, przyrody i mieszkańców...

Projekt: PL.architekci | www.
plarchitekci.pl | www.facebook.com/
plarchitekci
Autorzy: PL.architekci, architekci Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka-Bajon, zespół: Joanna Sypniewska, Agnieszka Jurenko,
Architektura wnętrz: PL.architekci
Architektura krajobrazu: PL.architekci
Konstrukcja: Mikołaj Kujath
Powierzchnia terenu: 15 200 m2
Powierzchnia zabudowy: 499 m2
Powierzchnia użytkowa: 355 m2
Projekt: 2016-2018
Realizacja: 2017-2022

IDEA: Rzadko się zdarza inwestor, który docenia naturalne walory drewna jak to, że się starzeje, pęka, zmienia kolor – coraz bardziej wtapiając się w otoczenie. I taki był zamysł całego projektu – dom ma być nowoczesną stodołą, ale ma wyglądać jakby był częścią wielkopolskiego krajobrazu i stał tu już dłuższy czas! Główna bryła budynku to przykryta dwuspadowym dachem otwarta przestrzeń z widoczną więźbą dachową. Dach wychodzi poza ściany szczytowe – od zachodu tworząc zadaszenie tarasu. Ściany szczytowe są w całości przeszklone. Cała bryła obłożona jest modrzewiem syberyjskim bez żadnej impregnacji – drewno patynuje, dzięki czemu budynek wrasta w okolicę. Biegnące przez niemal całą długość domu okno kadruje krajobraz – rama zewnętrzna z włókno-cementu ma swe odbicie także i wewnątrz – co jeszcze bardziej podkreśla kadr za oknem. Cały budynek został pokryty okładziną z naturalnego modrzewia w układzie ażurowym. Wewnątrz we wszystkich pomieszczeniach położono deski jesionowe o szerokości niemal całego domu i mimo że niektóre pękają – dodają charakteru całemu wnętrzu. Inwestorka kocha nie tylko konie (stąd przydomowy wybieg), ale również naturalny krajobraz – dlatego też projekt otoczenia w minimalnym stopniu ingeruje w to, co zastaliśmy. Nie ma tu wystrzyżonego trawnika – a jest naturalna łąka...nie ma kostki – a jest podjazd z bruku porośnięty jedynie trawą...

    Więcej o:

Skomentuj:

Pracownia architektoniczna - PL.architekci