Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pracownia architektoniczna: GŁOWACKI PAG

MW

Indywidualnie i kreatywnie, a jednocześnie pragmatycznie i lakonicznie - to jedne z wielu zasad, którymi kieruje się zespół architektów z Pracowni GŁOWACKI PAG. Poznajcie ich super realizacje.

Architekt Tomasz Głowacki
Architekt Tomasz Głowacki
archiwum pracowni

Pracownia Architektury Głowacki PAG

Pracownia Architektury Głowacki została założona w 2005 roku przez architekta Tomasza Głowackiego – adiunkta na Wydziale Politechniki Wrocławskiej, krytyka architektury i członka SARP. Od początku swojej działalności PAG zdobył ponad 30 nagród i wyróżnień w konkursach architektonicznych, m.in. w 2007 roku wygrywając konkurs na koncepcję rozbudowy Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, czego rezultatem było otwarte pięć lat później Centrum Sztuk Użytkowych. Centrum Innowacyjności. Zaprojektowany we współpracy z biurem arch_it zespół zabudowy wielorodzinnej „Atmosfera” na wrocławskim osiedlu „Nowe Żerniki”/WUWA2 został nominowany do nagrody im. Mies’a van der Rohe (2019, 2021). Najnowszą dużą realizacją pracowni, oddaną do użytku w 2021 roku, jest Centrum Handlowe Swoja Olimpia zlokalizowane w dzielnicy Swojczyce we Wrocławiu.

PAG tworzy zgrany zespół, pracujący w sposób synergiczny. Do każdego zadania projektowego podchodzi bardzo indywidualnie i kreatywnie, rozpatrując mającą powstać architekturę poprzez potencjał kontekstu, szukając optymalnego rozwiązania w genius loci. Jednocześnie odpowiedź w postaci proponowanego budynku zawsze stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom inwestora
i uwzględnia przewidywany budżet.

Bliska PAG pragmatyczność, lakoniczność rozwiązań oraz powściągliwość formalna i materiałowa mają na celu wzmocnienie odbioru wartości architektonicznych. Poprzez ograniczenie środków wyrazu wytwarza się miejsce na dialog z użytkownikiem i powstaje szansa na zaistnienie nieuchwytnego piękna.

Oprócz realizacji indywidualnych projektów domów jednorodzinnych, portfolio PAG zawiera również bogatą kolekcję projektów gotowych „Domy z Głową” (www.domyzglowa.pl). Autorska propozycja pracowni jest odpowiedzią na obserwowany od kilkudziesięciu lat rosnący chaos architektoniczny polskich miast i wsi. Projekty PAG zostały pomyślane tak, aby spełniać różnorodne oczekiwania wymagających klientów, także tych z ograniczonym budżetem, którzy cenią sobie prostotę i dbałość o detal. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom „Domy z Głową” wpisują się w krajobraz i nienachalnie zaznaczają swoją obecność.

Dom z tarasami - koncepcja bryły

„Dom z tarasami” z kolekcji projektów gotowych „Domy z Głową” to projekt budynku parterowego dla ludzi lubiących eksperymentować z przestrzenią, szukających nietradycyjnych i nowoczesnych rozwiązań architektonicznych. Kubiczne formy rozlokowane są wokół jednej osi, co jest podyktowane możliwością usytuowania domu na stosunkowo długiej i wąskiej działce. W ten sposób układ funkcjonalny został podzielony na trzy moduły, wyodrębniające strefy: wejściowo-garażową z gabinetem, dzienną oraz sypialną. Efekt szachownicowego przesunięcia brył i tarasów pozwolił utworzyć kameralne przydomowe strefy rekreacyjne oraz strefę wejściową z podjazdem.

Dzięki zastosowaniu pełnych ścian wzdłuż dłuższych, zewnętrznych krawędzi budynku, możliwe jest utworzenie układu szeregowego domów, tworzącego zabudowę atrialną.

Wychodząc naprzeciw lokalnym przepisom, w ofercie PAG uwzględniono również wersję „Domu z tarasami” z dachem skośnym.

 

Projekt: Pracownia Architektury Głowacki PAG
Autor: Tomasz Głowacki
Powierzchnia zabudowy: 338 m2
Powierzchnia użytkowa: 246 m2
Wizualizacje: materiały PAG

Dom z tarasami
Dom z tarasami
Wiz.: materiały PAG
Dom z tarasami
Dom z tarasami
Wiz.: materiały PAG
Dom z tarasami
Dom z tarasami
Wiz.: materiały PAG

Dom na polanie - idea budynku 

Punktem wyjścia w kształtowaniu tej zabudowy były wyjątkowe walory krajobrazowe oraz lokalny kontekst. Nowa architektura dostosowuje się do klimatu miejsca i charakteru zabudowy regionalnej – stąd przyjęte proporcje bryły i zastosowane materiały: elewacje obłożone drewnem w układzie pionowym oraz dwuspadowy dach kryty blachą.

Budynek tworzą dwie połączone strefy: mieszkalno-gospodarcza oraz dzienna, w której mieści się kuchnia oraz obszerny salon z jadalnią. Układ budynku został zdefiniowany w kształcie litery „T”  i naturalnie wydziela dwa dziedzińce: wejściowo-gospodarczy od północnego wschodu i rekreacyjny od południowego zachodu. Pod wspólnym zadaszeniem znalazły się, poza strefą mieszkalną, pomieszczenia gospodarcze i miejsca postojowe, dzięki czemu zachowano zwartość bryły.

Proponowane rozwiązania funkcjonalne i przestrzenne wychodzą naprzeciw oczekiwaniom inwestora. Zaproponowano więc duże przeszklenia, które zapewniają wizualny kontakt z otoczeniem i umożliwiają bezpośrednie wyjście na teren zielony. Strefa dzienna wraz z kuchnią oraz pomieszczenie rekreacyjne otwierają się na słoneczną część południowo-zachodnią, a zadaszone tarasy chronią je przed nadmiernym przegrzaniem.

Dom został zaprojektowany tak, by swoim ukształtowaniem i wyrazem architektonicznym podkreślał urodę miejsca – obszernej polany ujętej ścianami malowniczego lasu.

Projekt: Pracownia Architektury Głowacki PAG

Autor: Tomasz Głowacki

Zespół projektowy: Joanna Krajewska, Justyna Kornacka, Adrian Venderbos, Paweł Lisiak

Konstrukcja: Janusz Petri, Tomasz Prokopiak

Realizacja: 2021

Inwestor: prywatny

Powierzchnia zabudowy: 559 m2

Powierzchnia użytkowa: 331 m2

Dom na polanie
Dom na polanie
Maciej Lulko
Dom na polanie
Dom na polanie
Maciej Lulko

Dom z zacięciem

IDEA

Projekt budynku położonego w otoczeniu przedwojennych domów jednorodzinnych maksymalnie wykorzystuje atuty lokalizacji. Mimo niewielkiej parceli, bliskości sąsiadów i olbrzymich przeszkleń zapewnia prywatność mieszkańcom, z jednoczesnym otwarciem strefy dziennej na otaczający ogród. Dzięki wycofaniu bryły w głąb działki i przemyślanej kompozycji, okna kadrują widoki na zieleń i niebo, a nie na domy sąsiadów. Prosta forma, nawiązująca do okolicznej zabudowy jednorodzinnej, skrywa wolumen wzajemnie przenikających się (w pionie i poziomie) półotwartych przestrzeni – zorganizowanych wokół serca domu, jakim jest strefa ogrodu zimowego z rosnącym w nim drzewem. Z pełnej, białej bryły wycięto po przekątnej dwa narożniki w formie głębokich loggii przekrytych ściętym dachem. Przeszklone na całej wysokości, atrakcyjnie otwierają dom na zewnątrz, a także, wraz z witryną od południa i świetlikami nad zlokalizowanym wewnątrz drzewem, wypełniają go światłem naturalnym przez cały dzień.

Projekt: Pracownia Architektury Głowacki PAG
Autor: Tomasz Głowacki
Zespół projektowy: Katarzyna Rybczyńska-Janczyk,
Alicja Zachodny, Jacek Młynarczyk, Przemysław Witkowski
Projekt wnętrz: Jacek Jara
Konstrukcja: Wiktoria Nizińska
Lokalizacja: woj. dolnośląskie
Inwestor: prywatny
Powierzchnia zabudowy: 165 m2
Powierzchnia użytkowa: 213 m2

Dom z zacięciem
Dom z zacięciem
Maciej Lulko
Dom z zacięciem
Dom z zacięciem
Maciej Lulko
Dom z zacięciem
Dom z zacięciem
Maciej Lulko

Dom na skarpie

IDEA

Budynek jest zlokalizowany na dużej, działce o znacznym nachyleniu. Bryła domu została zaprojektowana w części północnej, położonej najwyżej, a różnica poziomów spowodowała wyraźne wydzielenie stref: wejściowo-wjazdowej przed oraz ogrodowej.  Od strony wjazdu, na północy, znalazł się utwardzony podjazd mieszczący miejsca postojowe oraz strefa gospodarcza z garażem. Od południa dom otwiera się na rozległy ogród poprzez drewniany taras, częściowo zadaszony wydłużoną loggią.

Dach budynku zaprojektowano w nawiązaniu do budynków sąsiednich – jako dwuspadowy, symetryczny,
w układzie kalenicowym względem drogi. Ze względu na duży spadek terenu wejście do budynku od strony drogi rozwiązano poprzez rozległą lukarnę na kondygnacji 0, natomiast większość powierzchni użytkowej znajduje się na częściowo zagłębionej w ziemi kondygnacji -1, posadowionej na poziomie ogrodu. Decyzja ta zdefiniowała kształt bryły budynku, przysypanej zielonymi skarpami od wschodu i zachodu. Skarpy te zostały wzmocnione  i  razem ze schodami terenowymi po bokach budynku ułatwiają komunikację pomiędzy strefą wejściową działki i ogrodem.

Dach i fasady budynku pokryto białym struktonitem (dachówką włóknocementową), natomiast wnęki ganku wejściowego i loggii wykończono okładziną drewnianą.

Projekt: Pracownia Architektury Głowacki PAG
Autor: Tomasz Głowacki
Zespół projektowy: Katarzyna Rybczyńska, Aleksandra
Konieczna, Mateusz Skalski
Projekt wnętrz: Pracownia Architektury Głowacki PAG,
InspiroART Anna Ryzner
Konstrukcja: Mirosław Niziński
Inwestor: prywatny
Powierzchnia zabudowy: 224 m2
Powierzchnia użytkowa: 229,5 m2

Dom na skarpie
Dom na skarpie
Bartosz Durczewski
Dom na skarpie
Dom na skarpie
Bartosz Durczewski
    Więcej o:

Skomentuj:

Pracownia architektoniczna: GŁOWACKI PAG