Pracownia architektoniczna: Kropka Studio
Kropka studio została założona w 2012 roku i jest prowadzona przez Małgorzatę Łapaj oraz Kubę Kowalczyka. Doświadczenia zawodowe zdobywali pracując w renomowanych biurach w Polsce i w Holandii. Założyciele pracowni otrzymali m.in. krakowską nagrodę SARP za najlepszy dyplom PK w roku 2008 oraz 2009. Dyplom Kuby został dodatkowo wyróżniony w ogólnopolskim konkursie SARP na najlepszy dyplom roku. Ich projekty brały udział w licznych konkursach architektonicznych, zdobywając wiele nagród i wyróżnień oraz dwukrotnie brały udział w wystawie „V4 Family Houses 2021”. „Dom w krajobrazie” w 2013 zdobył nagrodę „Architektura Roku Województwa Śląskiego” a „Dom w górach” znalazł się na finałowej liście „World architecture festival 2021”.
Domolas
Piękna, krajobrazowa działka położona przy skrzyżowaniu lokalnych dróg. Od strony północnej część przeznaczona pod zabudowę ograniczona jest lasem brzozowym, który stał się punktem wyjściowym do stworzenia domu o kompozycji opartej na trzech skrzydłach. Skrzydło mieszkalne, skrzydło mieszczące pracownię artysty i pokoje gościnne na zakończeniu, którego zaprojektowano ażurową „bramę do lasu” oraz skrzydło naturalne. Razem tworzą współczesną interpretację tradycyjnej zabudowy dziedzińcowej. Sporym wyzwaniem była konstrukcja budynku, która oparta jest na żelbetowym szkielecie - sekwencji ram - geometria każdej z ram jest inna zgodnie z ideą wznoszących się kalenic - realizacja tego założenia wymagała od wykonawcy sporej precyzji co nie jest oczywiste przy mniejszych inwestycjach.
Dom z kamieniem
Idea. Duże nachylenie terenu działki położonej na Wyżynie Olkuskiej narzuciło odwrócenie klasycznego układu domu jednorodzinnego i zlokalizowanie części nocnej poniżej części dziennej. Kondygnacja dzienna dostępna jest z poziomu wjazdu i wejścia na działkę. Rzut domu oparty jest o plan litery H z częścią wejściową oraz wewnętrznym tarasem pomiędzy zewnętrznymi skrzydłami. Od strony ulicy dom skrywa się za kamiennym, częściowo sperforowanym murem ponad którym wystaje nieznacznie bryła dwuspadowego dachu. W projekcie zrezygnowano z garażu na rzecz wbudowanej w kubaturę domu wiaty.
Dom w Górach
Idea. Dom w górach” powstał dla pięcioosobowej rodziny. Położony jest w okolicach Bielska-Białej na działce z pięknym widokiem na góry Beskidu Śląskiego. Od strony połud.-zach. strefa, w której umieszczony został dom odizolowana jest od lokalnych dróg brzozowym zagajnikiem. Jego ochrona była jednym z życzeń inwestora. Od tej strony widoczna jest tylko górna kondygnacja domu. Mieści ona strefę dzienną oraz główną sypialnię z łazienką i garderobą. Ten funkcjonalny podział został odzwierciedlony również w bryle budynku poprzez rozcięcie jej przeszklonym łącznikiem, w którym umieszczona jest klatka schodowa. Dzięki temu rozwiązaniu zapewniona została prywatność części nocnej. Zarówno elewacja, jak i dach górnej części został wykończony tym samym materiałem – blachą na rąbek stojący, której pionowe podziały nadają lekkości bryle. Dolna część domu, która z trzech stron jest umieszczona poniżej otaczającego terenu, mieści pokoje dzieci oraz dwustanowiskowy garaż – jej czwarta ściana wychodzi bezpośrednio do ogrodu i wykończona została betonowymi płytami prefabrykowanymi. Dzięki przyjętym rozwiązaniom funkcjonalno-przestrzennym każda z kondygnacji ma wyjście bezpośrednio do ogrodu i mogą działać niejako niezależnie stanowiąc komfortowe miejsce zamieszkania dla wielopokoleniowej rodziny.
- Więcej o: