Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Premiera książki "Wiklina. Piękne rzeczy, które wypleciesz sam(a)"

mat. prasowe

Ta niezwykła opowieść o dwóch młodych dziewczynach zaczęła się trzy lata temu, w sklepie dziadka z wikliną na warszawskiej Starej Pradze, który istniał od prawie trzydziestu lat i był zagrożony likwidacją. Odchodząca w zapomnienie sztuka plecionkarstwa zyskała nowe opiekunki i propagatorki.

Premiera książki "Wiklina. Piękne rzeczy, które wypleciesz sam(a)"
Premiera książki "Wiklina. Piękne rzeczy, które wypleciesz sam(a)"
Premiera książki "Wiklina. Piękne rzeczy, które wypleciesz sam(a)"

Pomimo różnych ścieżek życiowych, Anna Borecka i Katarzyna Nejman postanowiły nie dopuścić do zamknięcia rodzinnego zakładu po przejściu dziadka na emeryturę. Podjęły tę decyzję błyskawicznie, a następnie stopniowo przekształciły sklep, nadając mu unikalnego charakteru, który harmonijnie łączy tradycję z nowoczesnością. Przedstawiając wyroby z gałęzi wierzby, czyli wiklinę, uchwyciły esencję ponadczasowości.

Trzy lata później rozpoczął swoją działalność sklep "Siostry Plotą", który z czasem przekształcił się w nowoczesną firmę artystyczno-handlową, współpracującą z rzemieślnikami z różnych regionów kraju. Oprócz tego, miejsce to służy jako ośrodek arteterapii, gdzie poprzez pracę z wikliną można odkryć niesamowitą, wspierającą moc terapeutyczną - niezależnie od potrzeby odstresowania, znalezienia spokoju czy refleksji, co dotyczy również osób z niepełnosprawnościami.

W książce autorki zachęcają do nauki plecenia wikliny, zaczynając od podstawowych umiejętności, po bardziej zaawansowane. Pełen profesjonalizm zawodowy idzie tu w parze z "amatorskim" podejściem. Ania, która ma wykształcenie graficzne, jest również doświadczoną arteterapeutką. Kasia, aktorka z wykształcenia, wprowadza kreatywność w tworzeniu nowych wzorów, którą dodaje do tradycyjnych, często inspirowanych folklorem.

Chociaż Kasia i Ania wielokrotnie opowiadały w wywiadach o trudnościach w prowadzeniu swojej prywatnej firmy, odczuły ponowny wzrost popularności koszy, koszyków, kołysek, ramek, tacek, chlebaków, świątecznych bombek i nawet całych choinek. To nie tylko efekt sentymentu za PRL-em, kiedy przedmioty wiklinowe były bardzo modne. Obecnie te wyroby "detronizują" łatwo dostępne od lat produkty wykonane z azjatyckiego rattanu, bambusa czy korzenia hiacyntu.

Dzięki tej pięknie wydanej książce nauczycie się tworzyć nie tylko wiele ponadczasowych wiklinowych koszy, osłonek na doniczki, abażurów i zjawiskowych mandali, ale także różnorodne przedmioty dla najmłodszych. Dodatkowo książka zawiera instrukcje wyplatania karmników i zwierzątek, które dzieci mogą wykonać wspólnie z dorosłymi.

Siostry Plotą - rodzina
Siostry Plotą - rodzina
fot. Maja Hylewicz

"Wiklina. Piękne rzeczy, które wypleciesz sam(a)" - Katarzyna Nejman, Anna Borecka/SIOSTRY PLOTĄ

Ania Borecka i Kasia Nejman – entuzjastki plecionkarstwa i twórczynie marki "Siostry plotą" – zapraszają do świata, w którym rzemiosło artystyczne łączy się z miłością do natury. Dzięki przemyślanemu ułożeniu projektów od najprostszych do tych nieco trudniejszych nauczysz się podstawowych splotów i dowiesz się, jak wypleść:

  • efektowną tacę,
  • praktyczny kosz na kółkach,
  • abażur na lampę według własnego projektu,
  • ozdoby do pokoju dziecięcego.

O AUTORKACH:

Siostry Anna Borecka i Katarzyna Nejman. Ania jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale grafiki oraz arteterapeutką. Jest także mamą Gosi i Grześka. Kasia jest aktorką po Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, ze względu na swój wolny zawód swój czas może dzielić między aktorstwo, a prowadzenie firmy "Siostry Plotą".

Mają w sobie wiele pasji. Ania od dziecka uwielbiała prace manualne: rysunek, malarstwo, potem odkryła dzierganie i plecenie na drutach, a w końcu odważyła sięgnąć po znaną jej od dziecka wiklinę. Swoje życie zawodowe poświęciła przekazując pasję do rękodzieła dzieciom i młodzieży. Szybko też odkryła, że to wspaniała droga, żeby wyrazić to, co jest w nas ukryte, schowane. Często nasze ręce w porozumieniu z podświadomością uwalniają zastane emocje, pragnienia, marzenia i blokady. Sztuka, rękodzieło to jej język, którego chce pokazywać i uczyć.

Kasi ogromną pasją i twórczym językiem zawsze było aktorstwo i śpiew – scena, choć jej największym marzeniem jest dom nad jeziorem, z wiecznie nagrzaną ogniem sauną. I tym właśnie jest dla niej wikliniarstwo. Ucieczką z wielkiego miasta, wprost w objęcia natury. Medytacją, bezpiecznikiem i dogrzebywaniem się do swoich korzeni.

    Więcej o:

Skomentuj:

Premiera książki "Wiklina. Piękne rzeczy, które wypleciesz sam(a)"