Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Przetwory z jabłek na jesienne wieczory – rady i przepisy Tomka Czajkowskiego z bloga „Magiczny Składnik”

Materiał prasowy

Konfitura jabłkowa, chrupiące chipsy jabłkowe lub własnoręcznie przygotowany grzany cydr? To idealny moment, by przygotować się na chłodniejsze dni i krótsze noce, zachowując letnie aromaty i smaki jabłek w słoikach. Wystarczy jeden dzień w kuchni, abyśmy mogli cieszyć się jabłkowymi przetworami w jesienne weekendy, wygodnie usadzeni w fotelu, otuleni kocem, przy blasku kominka lub świec. Jak przygotować pyszne przekąski z jabłek oraz jakie składniki będą niezbędne do przetworzenia owoców, opowiada ekspert kulinarny, autor bloga "Magiczny Składnik" - Tomek Czajkowski.

Wekowanie
Wekowanie
Fot. Leroy Merlin

"Jabłka, które kończą sezon letniej wegetacji, idealnie nadają się do zachowania ich smaku w słoikach na przyszłość. Wysoki trud włożony w przygotowanie jabłkowych przetworów doceni się zwłaszcza w mroźne wieczory zimowe" – mówi Tomek. Możemy stworzyć przytulny nastrój, przyrządzając gorący i aromatyczny napar na bazie domowego cydru - zachęca autor bloga "Magiczny Składnik". Tomek proponuje także prosty, ale ciekawy przepis na jabłkową konfiturę i udziela wskazówek, jak przekształcić jabłka w susz jabłkowy, doskonały zwłaszcza na święta Bożego Narodzenia. "Oczywiście, wszystkie te przetwory można kupić w sklepie, ale przygotowanie ich od podstaw dostarcza o wiele więcej radości. Zwłaszcza że słoiki i butelki z jabłkowymi przetworami idealnie nadają się na drobne prezenty" – dodaje specjalista od kulinariów.

Wybór odpowiednich odmian jabłek

"Na rynku dostępne są dziesiątki różnych odmian jabłek. Największy wybór mamy jesienią i zimą. Niemniej jednak nie każda odmiana nadaje się do konkretnej obróbki. Niektóre są kruche i nie wytwarzają dużo soku, inne ciemnieją zbyt szybko i zmieniają kolor podczas suszenia. Znajdziemy też jabłka, które nie utrzymują się podczas obróbki cieplnej. Niemniej jednak nasze rady i przepisy sprawdzą się z każdym rodzajem jabłka, choć warto poszukać odmian idealnych" – wskazuje Tomek Czajkowski.

Każda odmiana jabłek nadaje się do różnych rodzajów przetworów. Oto kilka przykładów: na soki i cydr najlepsze odmiany to Lobo, Szampion i Antonówka. Do musów i konfitur poleca się Delikates, Cortland i Szarą Renetę, a na suszenie nadają się Malinówka, Szara Reneta, Jonagold i Gala.

Jabłka
Jabłka
Fot. Leroy Merlin

Przygotowanie konfitury jabłkowej

Do konfitury najlepiej użyć twardych i kwaśnych jabłek, ponieważ będą one gotowane z cukrem i nie powinny rozpadać się zbyt szybko. Do przyrządzenia konfitury, czyli gotowania jabłek w cukrze, potrzebna jest solidna patelnia z grubym dnem. Jabłka należy obrać, usunąć gniazda nasienne i pokroić na kilkucentymetrowe kawałki. Na 1,5 kilograma jabłek można użyć 400-500 gramów cukru. Cukier wsypuje się na patelnię, a kiedy się roztopi, dodaje się jabłka. Należy delikatnie mieszać, aż cukier zacznie się pienić od temperatury i jabłka staną się przezroczyste i delikatnie się rozpadną. To sygnał, że należy przerwać proces i wlać konfiturę do wyparzonych słoików. Słoiki powinno się następnie pasteryzować, czyli podgrzewać do 72 stopni przez około godzinę. Najlepiej jest to zrobić w dużym garnku z wodą (pod spodem warto umieścić ściereczkę, aby słoiki się nie rozbijały) lub w piekarniku "na sucho". Proces pasteryzacji chroni przetwory w słoikach przed niepożądaną fermentacją i zepsuciem.

Przetwory z jabłek
Przetwory z jabłek
Fot. Leroy Merlin

Przygotowanie jabłek suszonych / chipsów jabłkowych

Jabłka można suszyć w domowym piekarniku z termoobiegiem, ale jest to bardzo energochłonny proces. Lepiej sprawdzi się wielopoziomowa suszarka do owoców, warzyw i grzybów. To uniwersalny zakup, który pozwoli cieszyć się własnymi chipsami jabłkowymi. Odpowiednia odmiana jabłek, która nie ciemnieje, jest kluczowa. Owoce można pokroić na plastry o grubości około 4 mm. Jabłka można obierać lub nie, ale plastry bez skórki są łatwiejsze do jedzenia, ponieważ suszona skórka twardnieje. Plastry układa się na poziomych półkach suszarki i włącza proces suszenia. Jeśli jest opcja regulacji temperatury, ustawia się ją na około 60 stopni Celsjusza. Czas suszenia zależy od wielu czynników, w tym wilgotności owoców, ale wynosi zazwyczaj kilka godzin. Gotowe chipsy powinny być kruche i nie zawierać miękkich fragmentów. Aby zachować ich kruchość, warto przechowywać je w szczelnie zamkniętej torebce lub pojemniku na żywność, dodając ryż jako środek pochłaniający wilgoć.

Suszarka do grzybów i żywności 240W Browin
Suszarka do grzybów i żywności 240W Browin
Fot. Leroy Merlin

Przygotowanie soku / cydru jabłkowego

Sok jabłkowy to najprostszy przetwór, ale do jego przygotowania potrzebne są sokowirówka lub specjalna prasa do jabłek. Jednak coraz częściej na rynku dostępne są soki tłoczone i niepasteryzowane, dostępne w workach z kranikiem lub kartonach. Jeśli zdecydujemy się na wyciśnięcie własnego soku jabłkowego, trzeba go przelać do butelek z zakrętkami lub korkiem i poddać pasteryzacji, podobnie jak w przypadku słoików z konfiturami. Jeśli jesteśmy zainteresowani fermentacją, można spróbować przygotować prosty cydr jabłkowy.

Najprostszy przepis na domowy cydr polega na przelaniu niepasteryzowanego soku jabłkowego do balona lub fermentora i zakwaszeniu go specjalnymi drożdżami do cydru lub wina. Nie trzeba dodawać dodatkowego cukru. Naczynie to można zakorkować specjalną rurką. Fermentacja rozpocznie się już następnego dnia. Na początku może być bardzo burzliwa, z obfitą pianą, ale po tygodniu lub dwóch drożdże przestaną pracować i osiądą na dnie naczynia. Po zakończeniu fermentacji napój można przelać do butelek, dodać pół łyżeczki cukru i zakorkować lub zakręcić. Pozostawione drożdże nadadzą cydrowi delikatny gaz węglowy. Można także zabezpieczyć korek drutem, owijając go wokół szyjki butelki nad korkiem.

: 1. Butelka na wino 0.75l 8szt. 2. Balon/ gąsior do wina 15l w koszu plastikowym 45x38 cm, 3. Rurka fermentacyjna 6-komorowa Browin, 4. Drożdże do cydru wytrawnego 5g Browin
: 1. Butelka na wino 0.75l 8szt. 2. Balon/ gąsior do wina 15l w koszu plastikowym 45x38 cm, 3. Rurka fermentacyjna 6-komorowa Browin, 4. Drożdże do cydru wytrawnego 5g Browin
Fot. Leroy Merlin

Grzany cydr bezalkoholowy z konfiturą jabłkową i suszonymi jabłkami

Możemy przygotować grzany cydr również w wersji bezalkoholowej, używając soku jabłkowego. Całą butelkę soku jabłkowego (750 ml) wlewamy do garnka i zaczynamy podgrzewać. Dodajemy 2-3 kawałki cynamonu, łyżeczkę goździków, kilka ziaren ziela angielskiego i kilka ziaren kardamonu. Ogrzewamy płyn przez około 10 minut, unikając wrzenia. Chcemy wyciągnąć aromat z przypraw. Następnie do szklanek dodajemy 1-2 łyżki konfitury jabłkowej, kilka plastrów suszonych jabłek, kawałek pomarańczy i cytryny. Całość zalewamy przecedzonym gorącym cydrem. Jeśli napój okaże się zbyt mało słodki, można dodać więcej konfitury lub łyżeczkę miodu. Podaje się go natychmiast, jeszcze ciepły.

"Grzany cydr można przygotować również w wersji bezalkoholowej, używając po prostu soku jabłkowego" – zachęca do eksperymentów kulinarnych Tomek Czajkowski, autor bloga "Magiczny Składnik"."

Grzany cydr
Grzany cydr
Fot. Leroy Merlin

Tomek Czajkowski

Autor bloga Magiczny Składnik. Pisze i tworzy przepisy z miłości do gotowania i odkrywania niesamowitych produktów. W swoim kulinarnym stylu poszukuje “Magicznych Składników”, a także stara się wydobyć prawdziwą naturę i czysty smak wybranego produktu. Wielki fan kuchni polskich regionów. Lubi łączyć kulinarne tradycje i techniki różnych kuchni świata z rodzimymi produktami i smakami. Jest twórcą kulinarnych konceptów, konsultantem kulinarnym, fotografem, filmowcem. Prowadzi warsztaty na temat gotowania, a także kulinarny pop-up na warszawskim Nocnym Markecie. 

    Więcej o:

Skomentuj:

Przetwory z jabłek na jesienne wieczory – rady i przepisy Tomka Czajkowskiego z bloga „Magiczny Składnik”