ROCA ONE DAY DESIGN CHALLENGE 2022 – znamy zwycięzców polskiej edycji konkursu
ROCA ONE DAY DESIGN CHALLENGE to konkurs zainicjowany przez firmę ROCA, który odbywa się co roku w różnych miastach na całym świecie. Jego uczestnicy mają za zadanie stworzyć oryginalne i innowacyjne produkty związane z przestrzenią łazienkową w ciągu zaledwie jednego dnia.

15 października 2022 roku polscy studenci, projektanci i architekci poniżej 30 roku życia – to jedno z kryteriów konkursowych – stanęli przed nie lada wyzwaniem. Mieli zaprojektować produkty łazienkowe w publicznej toalecie szkoły średniej, uwzględniające potrzeby i zachowania osób w wieku między 14 a 18 lat. Do zadania w formule online przystąpiło 400 uczestników z całej Polski. Po dniu pełnym emocji i zmagań z czasem zwycięzcy – czwartej już edycji tego konkursu w Polsce - zostali ogłoszeni za pośrednictwem oficjalnego konta na Instagramie @rocachallenge. Natomiast uroczysta ceremonia wręczenia nagród odbyła się 28 października 2022 roku w siedzibie ROCA Polska w Gliwicach.

Projekty oceniało jury złożone z uznanych profesjonalistów ze świata designu i architektury, w składzie:
- dr Jan Kochański – asystent w Pracowni Projektowania Mebla na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, projektant,
- prof. dr hab. inż. arch. Radosław Achramowicz – kierownik Zakładu Projektowania i Teorii Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej i projektant oświetlenia,
- Agnieszka Kalinowska-Sołtys – architekt, Partner i członek zarządu APA Wojciechowski Architekci, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich,
- Tomasz Pągowski – charyzmatyczny projektant i prowadzący programy telewizyjne,
- Joanna Dec-Galuk – dyrektor marketingu ROCA Polska.

Co uczestnicy sądzą o wyzwaniu ROCA ONE DAY DESIGN CHALLENGE?
W swoich wypowiedziach młodzi uczestnicy podkreślali, że podoba im się idea wyzwania – czyli skupienie się na konkretnym zadaniu tylko przez jeden dzień. W ten sposób mogą się sprawdzić, jak działają pod presją czasu. Nie bez znaczenia jest również to, że dzięki temu mogą zdobyć doświadczenie zawodowe. Udział w tego typu konkursie jest ważnym punktem w CV, a także otwiera nowe ścieżki kariery.
Na pytanie, co było najtrudniejsze w konkursie i jak rodziła się koncepcja – zdobywca pierwszej nagrody Dzianis Pilipuk - projektant wzornictwa przemysłowego, wyjaśnił, że:
- Wszystko zmieniało się bardzo dynamicznie wraz z upływającym czasem. Najpierw sam pomysł, przez około 4 godziny pracowałem nad nim i doprecyzowałem jego koncepcję. Pozostały czas zajęło mi wykonanie rysunków, opisu i wymyślenie nazwy projektu. Inspiracji związanej z koncepcją projektu dostarczyło mi własne doświadczenie. Uważam, że pomieszczenie jakim jest szkolna łazienka, powinno być miejscem bezpiecznym i stąd nazwa – SAFESPACE. Idąc dalej, mój pomysł charakteryzuje prostota, bo prostota to spokój, a spokój to bezpieczeństwo.

Z kolei autor projektu MY WAVE Mateusz Przystarz z Politechniki Wrocławskiej podczas pracy koncepcyjnej skupił się na trzech aspektach.
- Pierwszy z nich uwzględniał to, czego mi brakowało i co było problem w szkolnej łazience, gdy jeszcze sam byłem uczniem. Po drugie - pamiętałem o pandemii, więc chciałem zaprojektować urządzenie bezdotykowe. I ostatnie kryterium, które wziąłem pod uwagę to eksperyment, który sam wykonałem na swoje potrzeby, czyli jak ja funkcjonuję, gdy chcę obejrzeć jakiś filmik na TikToku lub na YouTubie, a jestem w łazience.

Laureatka trzeciej nagrody – Bogumiła Borek z Politechniki Krakowskiej – przyznała, że szuka takich wyzwań, jak ROCA ONE DAY DESIGN CHALLENGE. Jej zdaniem działanie pod presją czasu jest ważną umiejętnością i z pewnością takie doświadczenie, jak dotrzymanie krótkiego terminu podczas współpracy z klientami, jest nie do przecenienia.
- W swoim projekcie chciałam zaprezentować urządzenie jakim jest umywalka, w formie jakiej jeszcze nie było, a jednocześnie, by spełniała ona walory użytkowe i podobała się młodzieży. Stąd też nazwa projektu ROCA LOLIPOP.

Ciekawymi refleksjami na temat konkursu podzielił się z nami jeden z jurorów – Tomasz Pągowski.
- Idea tego typu przedsięwzięcia jest świetna! Wiąże się ona z tym, co nazywam „koncypowaniem w afekcie”, czyli sprzyja kreatywnym pomysłom. Co do tegorocznej edycji, to generalnie w pracach zabrakło mi „świeżości”, efektu „wow”. Miałem wrażenie, że były to często przygotowane wcześniej pomysły adaptowane do założeń tego konkursu. Większość uczestników nie była w stanie uwolnić się od stereotypowego podejścia do tematu, z jednoczesnym zachowaniem funkcjonalności proponowanych rozwiązań. Oczywiście nie chodzi o ponowne wymyślanie koła, ale o interpretację funkcji przez nowe pokolenie.
- Widać, że młodzi projektanci żyją dziś w cywilizacyjnym rozkroku. Z jednej strony kryzys klimatyczny, pandemia i wojna, a z drugiej młodzieńcza potrzeba łamania stereotypów… tego drugiego zdecydowanie zabrakło, co jednak można zaliczyć na plus w kontekście odpowiedzialnego projektowania.
- W związku z powyższym, staraliśmy się wyróżnić prace, które miały znamiona czasu – w sensie aktualnej sytuacji – i tematu, który został zadany. A temat konkursu był siłą rzeczy powiązany z nowymi technologiami w rękach młodych (telefon, social media) i jednocześnie popandemicznymi realiami. Nagrodzone prace miały najlepszy balans pomiędzy założeniami konkursu. Ważna była również czytelność projektu, jego identyfikacja, jak został podany i opisany, na ile trzeba się wczytywać, żeby go zrozumieć – dodał projektant Tomasz Pągowski.
Tomasz Pągowski, w imieniu jurorów, skomentował także wszystkie trzy nagrodzone koncepcje.
- Pierwszą nagrodę zdobył projekt SAFESPACE, który jest genialny w swojej prostocie. Byłem wręcz zaskoczony tym, że nikt wcześniej nie wpadł na takie rozwiązanie. W toalecie większość czynności możemy wykonać nogami, zachowując czyste ręce. Poza tym w tej koncepcji ukryte jest żartobliwe „drugie dno”, bo skoro mamy wolne ręce, to mogą one nieprzerwanie korzystać ze smartphona!
- Laureat drugiej nagrody w swoim projekcie MY WAVE pokazał, jak dzięki odpowiedniemu dopasowaniu wylewki i umywalki można wykorzystać kaskadę strumienia wody przez osoby różnego wzrostu, jak i tych poruszających się na wózkach.
- W trzecim pomyśle zwróciłem uwagę m.in. na jego ważne przesłanie – konieczność wprowadzania ograniczeń dotyczących korzystania z zasobów naturalnych w związku ze zmianami klimatycznymi. W przyszłości z pewnością dystrybucja wody będzie limitowana. Dlatego już dziś musimy uczyć się oszczędzać wodę w skali globalnej. Ten projekt zakłada ściśle określony czas na mycie rąk. Możemy dostrzegać w tym analogie do filmu Chaplina „Modern Times”, ale przesłanie jest zgoła odmienne.
Podsumowując warto podkreślić, że ROCA ONE DAY DESIGN CHALLENGE odzwierciedla zaangażowanie firmy ROCA we wspieranie talentów, innowacyjność i zrównoważony rozwój, co ma na celu promowanie roli wzornictwa w wysiłkach, aby stawić czoła wyzwaniom współczesnego świata, takim jak kryzys klimatyczny i nowe realia społeczne.
***
Polska edycja ROCA ONE DAY DESIGN CHALLENGE 2022 realizowana była pod patronatem instytucjonalnym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, zaś patronat honorowy nad inicjatywą sprawowała Polsko-Hiszpańska Izba Gospodarcza.
Konkurs zyskał również szerokie wsparcie patronów medialnych – w tym redakcji magazynu Cztery Kąty oraz portalu Domosfera.pl.
- Więcej o:
Włoski design w polskim wydaniu – współpraca marek Halupczok i Veneta Cucine
"Idea. Forma. Funkcja. Projektowanie i Przemysł w Polsce 1918-1939" - wystawa w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, 3.04-4.05.2025 r.
Deante na ISH 2025 – polska jakość doceniona na światowej arenie
Politechnika Krakowska liderem badań nad projektowaniem wnętrz z wykorzystaniem AI
Warszawski showroom Laminam i Interstone w nowej odsłonie
Targowisko Sztuki w Warszawie - Centrum Praskie Koneser, 12-13.04.2025 r.
Targi Rzeczy Ładnych WIOSNA! w Warszawie: 5-6.04.2025 r. w EXPO XXI
DOMOporady - bezpłatne konsultacje architektoniczne w Domotece 29.03.2025 r.