Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Roleta na okno - jak ją zrobić?

Elżbieta Błasikiewicz wykonanie: Sylwia Biernat

Pokazujemy krok po kroku, jak uszyć zwijaną roletę. Jest prostsza do zrobienia niż roleta rzymska, a może wyglądać równie atrakcyjnie. To zależy tylko od doboru tkanin i dodatków wykończeniowych.

WNETRZA DEKORACJE OKNO ROLETA STYLIZACJA DOROTA KARPINSKA FOT. RAFAL LIPSKI PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 3 (161) - 3.2005 SLOWA KLUCZOWE: WNETRZA ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 3 (161) - CZASOPISMA
<B>Pokazujemy krok po kroku, jak uszyć zwijaną roletę. Jest prostsza do zrobienia niż roleta rzymska, a może wyglądać równie atrakcyjnie. To zależy tylko od doboru tkaniń i dodatków wykończeniowych.</B> <BR />Na roletę potrzebne są dwie tkaniny. Nada się niemal każda - zarówno cienka, jak i gruba. Środkowa część rolety musi mieć wymiary wnęki okiennej (plus kilka centymetrów na szwy). Do niej doszywamy lamówkę o szerokości 15 cm z podwójnie złożonej innej tkaniny, obramowującej roletę z trzech stron. Musimy też przygotować atłasową wstążkę (wysokość okna razy cztery oraz zapas na wiązanie kokardy).
Fot. Rafał Lipski

Roleta na okno z kolorowej tkaniny - potrzebne produkty

Na roletę potrzebne są dwie tkaniny. Nada się niemal każda - zarówno cienka, jak i gruba. Środkowa część rolety musi mieć wymiary wnęki okiennej (plus kilka centymetrów na szwy). Do niej doszywamy lamówkę o szerokości 15 cm z podwójnie złożonej innej tkaniny, obramowującej roletę z trzech stron. Musimy też przygotować atłasową wstążkę (wysokość okna razy cztery oraz zapas na wiązanie kokardy).

Dekoracyjne detale

Szerokie atłasowe wstążki są nie tylko ozdobą. Pełnią również praktyczną funkcję: podtrzymują roletę, którą - podnosząc lub opuszczając - regulujemy dopływ naturalnego światła do wnętrza.

Roleta na okno
Roleta na okno
Fot. Rafał Lipski

Roleta na okno - KROK 1.

Z wzorzystej rolety wykrawamy środkową część rolety, z gładkiej - trzy listwy na lamówkę. Przyszywamy dwie boczne listwy (mniej więcej 1 cm od brzegu). Potem każdą z nich składamy na pół i podwijając krawędzie, ponownie przyszywamy, tak by zakryć poprzedni szew.

Roleta na okno
Roleta na okno
Fot. Rafał Lipski

Szyjemy roletę na okno - KROK 2.

Obrębiamy krótsze boki trzeciej listwy i przyszywamy ją do górnej krawędzi rolety w taki sam sposób jak poprzednie. Niezszyte boki listwy będą wejściem do tunelu, w który wsuniemy karnisz. Na koniec podkładamy dół rolety, podwijając dwukrotnie jej brzeg.

Roleta na okno
Roleta na okno
Fot. Rafał Lipski

Roleta na okno - KROK 3.

Mocujemy u dołu rolety cienki drewniany kołek, na który będzie się nawijać tkanina. W tunel u góry wsuwamy karnisz i całość wieszamy na wspornikach. Roletę podwijamy do odpowiedniej długości, w niewidocznym miejscu przyczepiamy agrafką wstążki i wiążemy kokardy.

Roleta na okno
Roleta na okno
Fot. Rafał Lipski

Zobacz także:

Dekoracja okien: rolety rzymskie

Aranżacje okien: dekoracyjne rolety

Rolety dzień noc czy tradycyjne - różnice i podobieństwa

Rolety i żaluzje nie tylko na upał. Osłona wnętrz przed słońcem

Okna: jak ochronić mieszkanie przed upałem

Skomentuj:

Roleta na okno - jak ją zrobić?