Salon w stylu japandi
Styl japandi to jeden z najciekawszych trendów aranżacyjnych - łączy w sobie najlepsze cechy skandynawskiej prostoty z japońskim minimalizmem. Wnętrza urządzone w tej estetyce emanują spokojem, harmonią oraz sprzyjają osiągnięciu wewnętrznej równowagi. Jak urządzić salon w stylu japandi?
Japandi to połączenie stylu skandynawskiego z japońskim. Pierwszy z nich, wynikający z filozofii hygge, cechuje się prostotą, komfortem, przytulnością i preferencją naturalnych materiałów. Drugi, głęboko zakorzeniony w kulturze Japonii, słynie z umiaru w stosowaniu dekoracji, miłości do natury i spokoju oraz jasnych, przestronnych i dobrze oświetlonych wnętrz, gdzie zasada "mniej znaczy więcej" jest zawsze obecna. Mimo, że mają różne pochodzenie, łączy je minimalistyczny sznyt, który opiera się na prostych kształtach, geometrycznych linach i oszczędnych formach.
Salon w stylu japandi
Japandi zyskuje coraz większą popularność, zwłaszcza wśród osób ceniących harmonię, porządek i spokój w swoim domu. To rozwiązanie przypadnie do gustu także tym, którzy preferują wnętrza utrzymane w przytulnym minimalizmie, inspirowane naturą i cechujące się wysoką jakością zastosowanych materiałów. Wzornictwo japońskie i skandynawskie oparte jest na szacunku dla prostoty, spokojnego trybu życia, komfortu i dobrego samopoczucia.
Uporządkowane i harmonijne wnętrze
Przy urządzaniu wnętrza w stylu japandi kluczowe jest zapewnienie wizualnej harmonii oraz ładu. Warto postawić na czyste, uporządkowane przestrzenie jako solidną bazę dla aranżacji. Oba style, czyli skandynawska prostota i japońska ekspresja, czerpią inspirację z natury, dlatego miłośnicy obu podejść znajdą tu coś dla siebie. Ci, którzy preferują skandynawską powściągliwość, mogą wybrać biel, beże, szarości i czarne akcenty. Natomiast zwolennicy japońskiego stylu mogą zdecydować się na błękity, zielenie, śliwki i brązy.
Niezależnie od wybranej kolorystyki, pomieszczenie powinno być odpowiednio doświetlone i utrzymane w czystości, bez zbędnych dekoracji. Ściany i podłoga powinny być w neutralnych odcieniach (np. beże, biele, taupe, brązy i zielenie), a także ciepłe, z bogatymi teksturami, które dopełnią stylizację pomieszczenia.
Aranżacja w stylu japandi: sofa w roli głównej
Zasada "mniej znaczy więcej" sugeruje, że warto skupić uwagę na pojedynczych meblach, aby podkreślić ich znaczenie. W salonie szczególnie istotna jest wyeksponowana sofa, która stanowi centrum całej aranżacji. Charakterystyczną cechą japońskich wnętrz jest ich czystość, ponadto minimalizm oraz proste i niskie meble, które łączą funkcjonalność z estetyką, wprowadzając spokój i harmonię. Warto więc wybierać meble o prostych liniach i formach. Tapicerka powinna odzwierciedlać zamiłowanie do naturalnych kolorów i materiałów. Komfortowe fotele będą doskonałym uzupełnieniem strefy wypoczynku, można je dopasować do sofy, aby zachować spójność wizualną lub też dobrać je na zasadzie kontrastu, w zależności od planowanego efektu.
Naturalne materiały: drewno
Zarówno w japońskim, jak i skandynawskim projektowaniu wnętrz, wielką wagę przywiązuje się do naturalnego ciepła drewna. Aby wkomponować je w przestrzeń mieszkalną, można zastosować nie tylko drewnianą podłogę, ale także meble, jak szafki, regały, stół i stoliki. Warto podkreślić urodę tego surowca, ograniczając obróbkę drewnianych powierzchni do minimum. W salonie urządzonym w stylu japandi idealnie sprawdzi się szafka wykonana z naturalnego dębu z czarnymi akcentami na drzwiach i nogach. Podobnie atrakcyjnymi przykładami będą prosty drewniany regał oraz niski stolik kawowy.
Najważniejsza wysoka jakość, nie ilość
Przy urządzaniu wnętrza w stylu japandi zawsze powinniśmy wybierać meble i dodatki o prostych liniach, unikając mocno zdobionych modeli - im bardziej minimalistycznie, tym lepiej. Ważnym elementem jest też jakość wyposażenia. Warto inwestować w materiały naturalne, takie jak drewno, 100-procentowa wełna nowozelandzka lub piękne skóry. Możemy też korzystać z dekoracji wykonanych z drewna, szkła, ceramiki, kamieni naturalnych oraz miękkich, neutralnych tkanin. Dzięki nim stworzymy przytulną i ciepłą atmosferę w salonie, zachowując nowoczesny, ale nie surowy wygląd.
- Więcej o: