Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Spawanie metali – czym wykonać połączenia elementów stalowych?

artykuł zewnętrzny

Spawanie to jeden z wielu sposobów obróbki elementów stalowych. Wykorzystując jedną z wielu dostępnych metod spawania, można trwale połączyć kilka elementów metalowych ze sobą. Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj najpopularniejsze metody spawania oraz specyfikę urządzeń wykorzystywanych w przemyśle spawalniczym.

Spawanie metali – czym wykonać połączenia elementów stalowych?
Spawanie metali – czym wykonać połączenia elementów stalowych?
Spawarka TIG

Choć metody wykonywania połączeń elementów stalowych są różne to jednak spawarka TIG jest najchętniej wykorzystywanym urządzeniem – zarówno przez profesjonalistów, jak
i amatorów. Wybierając konkretną metodę spawania, trzeba wziąć pod uwagę: jakość spawu, szybkość działania oraz koszty realizacji zlecenia.

Najpopularniejsze metody spawania – to warto wiedzieć!

Metody łączenia metali są różne, a ich wybór powinien być definiowany głównie rodzajem spawanego materiału oraz preferowaną grubością spoiny. Na przestrzeni lat wyprodukowano wiele urządzeń spawalniczych, które umożliwiają spawanie:

  • Gazowe – w tym przypadku krawędzie materiału są nagrzewane, a do spoinowania wykorzystuje się płomień spalającego się gazu. Dzięki temu metale łączą się ze sobą niezależnie od wykorzystanego spoiwa.
  • Elektryczne – taka metoda spawania jest wysoce precyzyjna, natomiast do połączeń konieczne jest użycie elektrody o odpowiedniej grubości.
  • Termitowe – czynnik będący mieszanką żelaza i aluminium umożliwia skuteczne łączenie szyn kolejowych i stalowych elementów konstrukcyjnych. Taka metoda spawania sprawdza się głównie w przemyśle ciężkim.
  • Laserowe – to innowacyjna metoda łączenia ze sobą elementów metalowych, niklu, tytanu, a nawet surowców, które są trudne do połączenia. Wiązka światła o dużej mocy umożliwia spawanie przedmiotów o dowolnych kształtach.

W dzisiejszych czasach najczęściej wykorzystuje się elektryczne metody łączenia metali, do których zaliczamy spawanie TIG, MIG oraz MMA. Z czego wynika rosnąca popularność tych metod? Głównie z niskich kosztów pracy oraz powszechnie dostępnych urządzeń do spawania.

Spawarki TIG – dlaczego warto korzystać z takich urządzeń spawalniczych?

Wielu specjalistów z dziedziny spawalnictwa uważa, że spawanie TIG to najlepsza metoda łączenia elementów metalowych ze sobą. W tym przypadku do wykonania spoiny używane są łukowe elektrody nietopliwe. Dzięki temu pomiędzy spawanymi materiałami powstaje mocne połączenie odporne na działanie korozji i innych niekorzystnych czynników.

Użycie spawarki TIG jest dość proste, a urządzenia tego typu są wysoce uniwersalne. Taki sprzęt można najczęściej spotkać warsztatach zajmujących się obróbką elementów hydraulicznych, a także mechaniką samochodową.

Ile kosztuje spawanie TIG?

Koszt realizacji spoiny przy użyciu spawarki TIG w profesjonalnym zakładzie spawalniczym to wydatek do kilkuset złotych za metr bieżący. Najtańsze będzie spawanie stali czarnej, natomiast najdroższe jest wykonywanie połączeń TIG pomiędzy elementami ze stali nierdzewnej i aluminium. Czy warto inwestować w takie metody spawania? Tak, chociażby ze względu na trwałość wykonywanych połączeń.

    Więcej o:

Skomentuj:

Spawanie metali – czym wykonać połączenia elementów stalowych?