Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sposoby na usunięcie kamienia z czajnika

Redakcja

Zastanawiasz się, jak usunąć kamień z czajnika? Tego problemu nie da się uniknąć, szczególnie przy intensywnych użytkowaniu urządzenia - ale można sobie z nim poradzić. Z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób - przy użyciu domowych sposobów.

Sposoby na usunięcie kamienia z czajnika
Sposoby na usunięcie kamienia z czajnika
Zhuravlev Andrey/Shutterstock

Kamień w czajniku - problem, z którym należy walczyć

Kamień z czajnika to nie jedyne źródło pochodzenia tego mało estetycznego osadu. Problem ten pojawia się w zasadzie wszędzie tam, gdzie woda dotyka powierzchni - poziomej lub pionowej. Zjawisko to nasila się szczególnie wtedy, kiedy mamy do czynienia z problemem twardej wody - i występuje nie tylko w czajniku elektrycznym, ale również w pralce czy zmywarce.

Jak powstaje kamień w czajniku?

Mogłoby się wydawać, że wlewając świeżą wodę do czajnika, unikniemy kamienia. Tymczasem znajdujące się w wodzie sole (odpowiada za to twardsza woda) - między innymi magnezu i wapnia - są w stanie zgotować nam prawdziwą niespodziankę. Są one główną przyczyną osadzania się nalotu o jasnym kolorze, który z czasem przybiera nieco ciemniejszą, jeszcze bardziej nieestetyczną postać. Czy jednak kamień osadzający się na dnie czajnika i jego ściankach jest zagrożeniem?

Czy kamień w czajniku jest niebezpieczny?

Należy zacząć od tego, że kamień z czajnika nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka - co nie oznacza, że można go spożywać. Lepiej tego unikać, choć już sam nieestetyczny wygląd kamiennego osadu wiele osób zniechęca nawet do gotowania wody w takim czajniku. Dlaczego kamień z czajnika może być groźny?

Otóż, cierpią na tym wnętrza urządzenia, które pracuje przy udziale wody, czyli przykładowo czajnika, pralki czy zmywarki. Nagromadzenie się kamienia z czasem zaczyna zaburzać pracę sprzętu, co w konsekwencji może prowadzić nawet do poważniejszych uszkodzeń i konieczności naprawy, bądź nawet wymiany urządzenia na nowe. Zatem jak usunąć kamień z czajnika? Sprawdźcie nasze domowe sposoby.

Sprawdzone sposoby na odkamienianie czajnika

Odkamienienie czajnika można przeprowadzić na kilka sposobów, nie polecamy jednak używania do tego celu chemicznego odkamieniacza. Specjalistyczne preparaty mogą okazać się bardzo groźne dla zdrowia i życia (nawet, gdy postępujemy zgodnie z zaleceniami producenta), jeśli dokładnie nie umyjemy czajnika lub skorzysta z niego domownik nie mający pojęcia, że przeprowadzamy odkamienianie. Aby twarda woda przestała zagrażać naszemu czajnikowi, sięgnijmy po bardziej bezpieczne i sprawdzone sposoby: kwasek cytrynowy (zamiennie sok z cytryny) czy zwykły ocet - z brzydkim osadem poradzi sobie też soda oczyszczona.

Sposoby na usunięcie kamienia z czajnika
Sposoby na usunięcie kamienia z czajnika
FotoDuets/Shutterstock

Kwasek cytrynowy w walce z kamieniem

Jeśli dno czajnika oraz jego ścianki noszą lekkie ślady kamienia, świetnie sprawdzi się sposób z kwaskiem cytrynowym. Napełniamy czajnik wodą, wsypujemy 50-70 g kwasku cytrynowego (minimum cztery łyżki produktu) i całość zagotowujemy. Czynność należy powtórzyć, a następnie dokładnie wypłukać czajnik wodą. Zagotowanie wody z kwaskiem cytrynowym pomoże też usunąć z czajnika nieprzyjemny zapach.

Ocet zwalczy kamień w czajniku

Testowaliście usuwanie kamienia z czajnika octem? Jeśli nie, warto sięgnąć po tę metodę. W ten sposób uda się szybko usunąć kamień z czajnika, a smak samego octu - i jego charakterystyczny zapach - nie przenikną do przygotowywanej później kawy czy herbaty, jeśli nie zapomnimy o dokładnym umyciu czajnika.

Uwaga - jeśli słyszeliście o metodzie polegającej na połączeniu octu i sody oczyszczonej dla zwiększenia efektu czyszczącego, podpowiadamy - to bzdura. Taka mieszanina nie powoduje szybszego odkamieniania czajnika, a tworząca się piana nie świadczy o tym, że sposób działa - po prostu w wyniku reakcji chemicznej wydziela się dwutlenek węgla. A jak odkamienić czajnik sodą oczyszczoną?

Odkamienianie czajnika sodą oczyszczoną

Równie skutecznym sposobem, aby odkamienić czajnik, jest soda oczyszczona. Ten niedrogi biały proszek, który znajdziemy w każdej kuchni, pomoże szybko i bezproblemowo usunąć kamień. Jak przygotować mieszankę, która sprawi, że wnętrze czajnika będzie lśniło czystością? Wystarczy wymieszać cztery szklanki wody i trzy łyżki sody oczyszczonej. Zostawiamy taki roztwór w czajniku na około godzinę, po tym usuwamy zawartość i płuczemy dokładnie czystą wodą. Nieprzyjemny zapach sody szybko się ulotni. Dla pewności można zagotować czajnik wody, której później użyjemy na przykład do zmywania.

Jak usunąć kamień z czajnika? Coca cola

Ciekawostką wśród domowych środków czyszczących jest użycie coca coli, która może pomóc odkamienić czajnik - i nie tylko. Szklankę napoju wlewamy do czajnika, dolewamy wodę do pełna, zagotowujemy i zostawiamy całość jeszcze na około 30 minut. Po tym czasie wylewamy mieszankę i dokładnie płuczemy czajnik wodą. To dobra metoda na lekki kamień w czajniku.

Sposoby na usunięcie kamienia z czajnika
Sposoby na usunięcie kamienia z czajnika
tativophotos/Shutterstock

Jak dbać o czajnik, aby nie osadzał się w nim kamień?

Przede wszystkim nie można dopuszczać, aby w czajniku przez długi czas znajdowała się woda. Najlepiej nalać tyle, ile wykorzystamy po jej zagotowaniu - a jeśli potrzebujemy do jakiegoś celu przestudzonej przegotowanej wody, przelejmy ją z czajnika elektrycznego do dzbanka.

Ważne jest też regularne odkamienianie czajnika, jeśli już kamień się pojawi. Domowe sposoby poradzą sobie z nalotem do pewnego stopnia - jeśli zaniedbamy czystość, może się okazać, że aby skutecznie usunąć kamień z czajnika, nie wystarczy użycie popularnych metod.

Zwróćmy też uwagę, do jakiego poziomu sięga zanieczyszczenie czajnika kamieniem. Jeśli osadził się na dnie i nieco wyżej, nie ma potrzeby napełniania wodą całej objętości - wystarczy wypełnić go do połowy wodą (z wybranym dodatkiem). Podobnie w przypadku lekkiego kamienia - może okazać się, że wystarczy już kilkanaście minut zamiast godziny moczenia w roztworze.

Sposoby na usunięcie kamienia z czajnika
Sposoby na usunięcie kamienia z czajnika
badnews86dups/Shutterstock

Zobacz także:

    Więcej o:

Skomentuj:

Sposoby na usunięcie kamienia z czajnika