Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Stelaże sanitarne - nie tylko w wersji standard

Beata Zielińska

Wiszące miski ustępowe na stelażu są chętnie kupowane i montowane. Dzięki wielu rozwiązaniom, możemy zamontować przybory sanitarne w narożu pomieszczenia, wybrać wąski model do niedużej łazienki czy specjalny dla niepełnosprawnych.

Stelaż sanitarn do w.c.
Wiszące miski ustępowe na stelażu są obecnie chętnie montowane
Tece

Wśród stelaży sanitarnych największą popularność zdobyły te, na których zawiesza się miskę ustępową. Ich oferta jest też najbogatsza. Znajdziemy w niej wiele różnych nietypowych modeli – wąskie, niskie, narożne, slim czyli ze spłaszczonym zbiornikiem spłukującym, a nawet z odciągiem zapachów. Oprócz stelaży podtynkowych dostępne są systemy natynkowe, które są szczególnie polecane, gdy planujemy remont łazienki. Niezależnie jednak od wybranej opcji wiszące na stelażach przybory sanitarne to praktyczne rozwiązanie, które ułatwia sprzątanie podłogi w łazience oraz umożliwia ukrycie wszystkich podłączeń wodnych i kanalizacyjnych.

Stelaże podtynkowe - sposoby zabudowy

Stelaże sanitarne przeznaczone są do zabudowy suchej lub mokrej. Pierwsza opcja jest znacznie popularniejsza, co wynika z szybszego i mniej kłopotliwego montażu.

Stelaże do zabudowy suchej

Pierwsza możliwość montażu to zamocowanie stelaża do murowanej ściany za pomocą wsporników dystansowych, a do podłogi kołkami. Zamiast tego można zastosować szyny montażowe, które przykręca się do ściany i podłogi. Potem wystarczy wstawić stelaż między szyny. Inna opcja to dostawienie do murowanej ściany pełnej ścianki szkieletowej z profili metalowych i za-montowanie w niej stelaża. Po podłączeniu go do instalacji wodnej i kanalizacyjnej obudowuje się całość wodoodpornymi płytami gipsowo-kartonowymi lub gipsowo-włóknowymi.

Stelaż do zabudowy suchej
Stelaż do zabudowy suchej Rapid SL /GROHE, wys. 113/szer. 50 cm
Grohe

Stelaże do zabudowy mokrej

Mocuje się je do murowanej ściany nośnej, działowej, a czasami w jej wnęce. Zbudowane są one z ramy wykonanej z blachy ocynkowanej lub ze stali. W tańszej wersji pustą przestrzeń wewnątrz ramy trzeba wypełnić podczas montażu na przykład blokami styropianowymi, co jest czaso-i pracochłonne. W droższej opcji stelaż ma już fabrycznie przygotowane bloczki ze styropianu, więc jego obudowa jest znacznie wy-godniejsza. Do takich bloków można bowiem bezpośrednio po otynkowaniu tynkiem zbrojonym siatką przykleić płytki ceramiczne.

Stelaż do zabudowy mokrej
Stelaż do zabudowy mokrej Basic WC Duplo/ROCA, wys. 91.3/szer. 45 cm
Roca

Nietypowe stelaże sanitarne

Modele te stosujemy, gdy nie ma możliwości montażu standardowego urządzenia. Większość producen-tów ma do wyboru przynajmniej kilka rozwiązań stelaży.

Stelaż typu slim

Sprawdzi się w małej łazience, gdzie liczy się każdy centymetr powierzchni. Dzięki odpowiedniemu spłaszczeniu zbiornika spłukującego, stelaż może mieć tylko 8 cm grubości. Po obudowaniu go płytami gipsowo-kartonowymi oraz ułożeniu glazury jego całkowita grubość wyniesie 10-13 cm. W zależności od wymagań, dostępne są stelaże przeznaczone do zabudowy suchej oraz mokrej.

Stelaż do zabudowy typu slim
Stelaż do zabudowy typu slim, Teceprofil o gr. 8 cm/TECE, wys. 120-140/szer. 64,5 cm
Tece

Niski stelaż do zabudowy

Często zdarzają się sytuacje, że chcemy powiesić miskę ustępową w łazience na poddaszu pod skośnym sufitem lub pod oknem dachowym czy na przedłużeniu blatu, który jest jednocześnie wygodną półką na kosmetyki. Wówczas potrzebny będzie specjalny niski model o wysokości od 82 do 98 cm (typowy ma od 112 do 120 cm wysokości). Uwaga! Montując niski stelaż, możemy umieścić przycisk spłukujący do sedesu na pionowej ścianie lub na poziomej półce. W tej pierwszej opcji przycisk znajdzie się niżej niż w tradycyjnym stelażu. Kiedy pokrywa deski sedesowej zostanie podniesiona, nie będzie więc go widać. Wtedy za każdym razem przed spuszczeniem wody trzeba będzie zamknąć deskę. Choć takie postępowanie jest bardziej higieniczne, może być nieco uciążliwe dla użytkowników. Poza tym opierając się o deskę, łatwo przypadkowo uruchomić spłukiwanie.

Narożny stelaż do zabudowy

Jego zakup możemy wziąć pod uwagę, kiedy planujemy umieszczenie miski ustępowej, bidetu albo umywalki pod kątem – w rogu łazienki albo obok wanny czy natrysku. Dostępny jest on tylko w wersji do zabudowy lekkiej i montuje się go centralnie w narożu lub bliżej jednej ze ścian. Szerokość zabudowy, w zależności od producenta, może się nieco różnić. Reguluje się ją za pomocą szyn konstrukcyjnych lub ruchomych elementów. Uwaga! W takiej sytuacji można też zastosować zwykły stelaż, do którego należy dokupić odpowiednie wsporniki lub szyny montażowe.

Narożny stelaż do zabudowy
Narożny stelaż do zabudowy, Narożny 111.390.00.5 /GEBERIT, wys. 112 /szer. 53-76 cm
Geberit

Stelaż do zabudowy dla niepełnosprawnych

Tego typu stelaż do miski wyposażony jest dodatkowo np. w płyty mocujące wykonane z wodoodpornej sklejki. Przytwierdza się do nich poręcze i uchwyty – wysokość ich zawieszenia można regulować. Wysokość montażu miski jest o 5-10 cm wyższa niż dla pełnosprawnej osoby dorosłej. Podobny wariant to stelaż ze specjalnymi płytami montażowymi, do których przykręca się pochwyty. Kolejna opcja to wybór stelaża z dodatkowym elementem przeznaczonym do zamocowania poręczy.

Stelaż do zabudowy dla niepełnosprawnych
Stelaż do zabudowy dla niepełnosprawnych, Teceprofil /TECE, wys. 112 /szer. 84 cm
Tece

Stelaż z odciągiem zapachów

Jest to stelaż do zabudowy suchej wyposażony w system usuwania brzydkich zapachów. W prostszym rozwiązaniu rurę, która odprowadza zapachy, podłącza się do wentylacji. W bardziej zaawansowanej wersji montowany jest niewielki wentylator (działa bardzo cicho) odsysający zapachy z miski ustępowej, które kierowane są na filtr węglowy. Po przejściu przez niego powietrze – już jako czyste – wydmuchiwane jest z powrotem do pomieszczenia przez boczne otwory w przycisku. Po kilku minutach odciąg wyłącza się automatycznie, ale można go wyłączyć wcześniej.

Stelaż z odciągiem zapachów
Stelaż z odciągiem zapachów, GROHE, wys. 113/szer. 50 cm
Grohe

Stelaż natynkowy

Polecany jest przed wszystkim tym, którzy chcą zastąpić tradycyjne sedes stojący modelem wiszącym lub toaleta myjącą, bez rujnowania całej łazienki, czyli kucia glazury i przeróbek w instalacji kanalizacyjnej. W takim fabrycznie przygotowanym module znajdziemy odpowiedni do urządzenia sanitarnego rodzaj stelaża do zabudowy suchej, osłony boczne oraz szklaną płytę zasłaniającą wszystkie podłączenia instalacyjne. Szkło dostępne jest w kilku kolorach.

Stelaż natynkowy
Stelaż natynkowy - pod szklaną płytą ukryte są wszystkie podłączenia do instalacji wodno-kanalizacyjnej i prądu
Geberit

Stelaż do umywalki

Sprawdzi się na przykład wtedy, gdy przeprowadzamy remont łazienki i chcemy zmienić jej aranżację łącznie ze zmianą położenia przyborów sanitarnych. Wówczas, dzięki zamocowaniu stelaża możemy rury instalacji wodnej i kanalizacyjnej  poprowadzić bezpośrednio na istniejącej ścianie, a następnie zastosować stelaż i zabudować go wodo-odpornymi płytami gipsowo-kartonowymi. Stelaż do umywalki polecany jest się również wtedy, gdy chcemy podzielić większą łazienkę na różne strefy lub mamy pomysł na wyeksponowaniu dekoracyjnej umywalki pośrodku pomieszczenia, z dala od ścian. Dzięki zamontowanemu stelaża sanitarnego i obudowani go płytami stworzymy funkcjonalną ściankę działową, w której poprowadzimy instalację wod-kan.

Stelaż do umywalki
Stelaż do umywalki, TECE, wys. 112 /szer. 50 cm
Tece

Stelaże sanitarne - ważne wyposażenie

Stelaże do misek ustępowych, niezależnie czy będzie to system mokry czy suchy, zawierają:

  • podejście wodne i kanalizacyjne,
  • zbiornik spłukujący,
  • zawór napełniający oraz spłukujący,
  • śruby do zawieszenia przyboru sanitarnego.

Do obu systemów pasują te same przyciski spłukujące. Do konkretnego stelaża można jednak zastosować tylko określone przyciski przygotowane przez jego producenta. Dlatego nie odkładajmy wyboru przycisku na później, gdyż może okazać się, że do kupionego stelaża wcale nie pasuje taki przycisk, jaki nam się podoba. Na szczęście, znani producenci mają w swojej ofercie wiele wzorów przycisków ze stali nierdzewnej oraz z dobrej jakości tworzywa sztucznego (białe z upływem czasu nie żółkną, a kolorowe nie zmieniają odcienia). Do stelaży z niższej półki cenowej jest mniejszy wybór przycisków – czasem zaledwie dwa lub trzy.

    Więcej o:

Skomentuj:

Stelaże sanitarne - nie tylko w wersji standard