Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

System alarmowy: gwarancja bezpiecznych wakacji. Jaki system alarmowy wybrać?

Redakcja/Tekst: Monika Karda

Wakacje są tym okresem w roku, w którym dochodzi do większej liczby włamań. System alarmowy to jeden z bardziej skutecznych sposobów, aby chronić mienie. Na zabezpieczenie domu przed włamaniem nigdy nie jest za późno, możemy to zrobić nawet przed wyjazdem na urlop. Decyzja o instalacji systemu alarmowego może zapaść w dowolnej chwili, nie tylko przed remontem mieszkania. W zależności od indywidualnej sytuacji oraz potrzeb, profesjonalny instalator zaproponuje takie rozwiązanie, które będzie najlepsze. Ważna decyzja to to też wybór agencji ochrony, z którą podpiszemy umowę i do której zostanie skierowany monitoring zdarzeń, dzięki czemu w razie potrzeby jej pracownicy będą mogli szybko podjąć interwencję. System alarmowy - co warto wiedzieć na jego temat?

system alarmowy
Aplikacja do zdalnego sterowania inteligentnym systemem alarmowym umożliwia jego wygodną obsługę.
Satel

System alarmowy: dla bezpieczeństwa domu

System alarmowy przewodowy, bezprzewodowy oraz hybrydę łączącą zalety obu technologii. Jeśli wybór instalacja ma być przewodowa, jej montaż najlepiej przeprowadzić jest przed pracami wykończeniowymi. W przypadku systemów bezprzewodowych i hybrydowych montaż urządzeń jest bezinwazyjny i odpowiedni do przeprowadzenia w dogodnym dla nas momencie. Taka instalacja jest bardzo szybka, zatem można zabezpieczyć mieszkanie przed planowanym urlopem.

Ponadto teraz możemy zamontować niezbędne minimum elementów systemu alarmowego – m.in. centralę alarmową, manipulatory, sygnalizator oraz kilka czujek ruchu, zapewniających podstawową ochronę. Znacznie ograniczy to wstępne koszty instalacji, a z upływem czasu system alarmowy można rozbudować o urządzenia bezprzewodowe.

Zobacz także: Zakładamy system alarmowy >>

system alarmowy
Jeśli decydujemy się na alarm domowy, warto korzystać z powiadomień o zdarzeniach i zagrożeniach (nie tylko SMS'owych, ale i głosowych), by w razie potrzeby mieć szansę na szybką reakcję.
Fibaro

System alarmowy: kto układa kable?

Niekiedy, dla oszczędności pieniędzy i czasu, inwestorzy zatrudniają elektryka do zamontowania systemu alarmowego. Nie każdy elektryk może jednak być doświadczonym instalatorem SSWiN (systemu sygnalizacji włamania i napadu). Warto więc sprawdzić referencje danego fachowca, aby później nie okazało się, że trzeba po nim coś poprawiać. Nawet jeśli elektryk nie zajmuje się instalacją systemu alarmowego, można odpowiednio wcześnie można zaprosić instalatora SSWiN, by ustalił z nim, gdzie dokładnie należy poprowadzić jakie przewody.

Zobacz także: Alarm - od nowoczesnego do systemu inteligentnego domu >>

Jak sterować systemem alarmowym?

Instalacją alarmową można sterować na kilka sposobów.

Z wnętrza domu. Do podstawowego sterowania systemem alarmowym służą manipulatory. Do wyboru jest wiele urządzeń różniących się wyglądem i sposobem obsługi. Dostępne są panele z przyciskami i modele sensoryczne, w których pola reagują na dotyk. Najbardziej zaawansowane, atrakcyjne wizualnie, ale i najdroższe są manipulatory dotykowe, przypominające tablety.

Zdalnie, gdy jesteśmy w pobliżu. Jeśli po wyjściu z domu chcemy uzbroić system alarmowy, możemy wykorzystać piloty zdalnego sterowania. Jeżeli planujemy zdalne sterowanie alarmem, instalator musi zastosować centralę, która ma wbudowany moduł komunikacji bezprzewodowej lub dołączyć do niej kontroler urządzeń radiowych.

Z dowolnego miejsca. Wygodnym narzędziem do obsługi systemu alarmowego jest aplikacja mobilna zainstalowana na smartfonie. Przy jej użyciu nie tylko włączymy lub wyłączymy alarm. Dzięki niej możemy też sterować podłączonymi do centrali urządzeniami automatyki domowej, np. zraszaczami, roletami itp. W tej samej aplikacji podejrzymy również obraz z kamer monitoringu IP.

Jeśli planujemy taki wariant, należy wybrać centralę alarmową, która to umożliwia, np. wykorzystującą transmisję danych przez sieć ethernet (do rozważenia, gdy w domu będzie łącze internetowe), jak również inne, przesyłające dane za pośrednictwem sieci komórkowych. Pamiętajmy, że w tym wariancie internet nie może być mobilny w tym sensie, że np. nie możemy zabrać go ze sobą na wakacje, musi „zostać” w domu.

Z kolei z miejsc, gdzie nie ma dostępu do internetu i aplikacja nie będzie działać, do systemu alarmowego można wysłać wiadomość SMS z odpowiednią komendą lub zadzwonić, wyzwalając wcześniej zaprogramowaną funkcję.

Zobacz także: System alarmowy: jak go obsługiwać >>

system alarmowy
Dotykowy panel i intuicyjna w obsłudze aplikacja w telefonie ułatwiają sterowanie alarmem.
Satel
system alarmowy
Aplikacja na tablecie umożliwia zarządzanie systemem z dala od domu.
Somfy

Na wypadek braku prądu

Do centrali systemu podłącza się akumulatory jako zasilanie awaryjne. Będą one źródłem prądu w przypadku zaniku napięcia w sieci energetycznej. Akumulatory powinny być tak dobrane, aby system alarmowy mógł pracować bez przerwy przez kilkanaście do nawet kilkudziesięciu godzin.

Z czego składa się system alarmowy?

Centrala alarmowa. Centrala alarmowa jest urządzeniem, na którym bazuje system alarmowy. Odbiera od czujek sygnały i interpretuje je w zaprogramowany sposób, aby w odpowiedzi wywołać adekwatne funkcje, np. uruchomić alarm lub wysłać informację do gospodarza. Od centrali alarmowej zależy, ile i jakie urządzenia mogą z nią współpracować, jak można nią sterować oraz jak wiele możliwości oferuje system. Oprócz funkcji związanych z bezpieczeństwem, nowoczesne i bardziej zaawansowane modele central mogą także brać udział w sterowaniu funkcjami automatyki domowej.

Nawet jeśli mamy instalację przewodową, ale w przyszłości chcemy dołączyć do systemu alarmowego urządzenia komunikujące się radiowo, trzeba upewnić się, że centrala na ma odpowiedni kontroler urządzeń bezprzewodowych. Część central ma bowiem wbudowane kontrolery urządzeń bezprzewodowych, do innych moduły takie można dołączyć. Nie wszystkie jednak modele central oferują możliwość współpracy z kontrolerem radiowym.

Czujki. Żeby centrala odbierała sygnały niezbędne są czujki. W podstawowej wersji systemu alarmowego stosuje się modele odpowiedzialne za detekcję zdarzeń takich jak otwarcie drzwi lub okna, zbicie szyby i ruch intruza. Te ostatnie najczęściej stosuje się wewnątrz pomieszczeń. Jeśli chcemy, aby system alarmowy wykrył nieproszonego gościa, zanim ten dotrze do okna, szczególnie jeśli mieszkamy na parterze, należy rozszerzyć ochronę o odporne na warunki środowiskowe czujki zewnętrzne.

Mieszkanie można zabezpieczyć nie tylko przed włamaniem, ale też przed typowo losowymi zdarzeniami. I tak czujki dymu i/lub ciepła zareagują na pierwsze znamiona pożaru, czujki gazów wybuchowych wykryją rozszczelnienie instalacji w kuchni. Przy kominku powinna znaleźć się czujka tlenku węgla. Wszędzie tam, gdzie może dojść do wycieków wody, warto zainstalować czujki zalania. Możemy również rozważyć montaż czujek substancji usypiających w pomieszczeniach, w których sypiają domownicy.

Sygnalizator. Jego zadaniem jest informowanie otoczenia o zaistniałym zdarzeniu. Może generować bardzo głośny sygnał dźwiękowy oraz błyskać, zazwyczaj czerwonym, światłem. W systemie alarmowym mieszkania najczęściej pracuje pojedynczy sygnalizator wiszący na elewacji w widocznym miejscu. Niektóre modele wyposażone są we wbudowany akumulator, dzięki któremu przecięcie przewodu łączącego z centralą (czyli z zasilaniem) nie przerwie alarmu.

Zobacz także: Alarm i monitoring >>

system alarmowy
Podczas doboru centrali alarmowej należy zwrócić uwagę m.in. na to, z jakimi manipulatorami działa oraz czy w razie potrzeby pozwoli rozbudować system
JABLOTRON
system alarmowy
Rodzina produktów bezprzewodowych oferuje skuteczną ochronę i automatykę budynku. Dwukierunkowa łączność radiowa (wszystkie przesyłane komunikaty są potwierdzane) w połączeniu z szyfrowaniem sprawia, że nowoczesne rozwiązania bezprzewodowe dają pewność dostarczenia informacji osiągalną do niedawna jedynie w tradycyjnych instalacjach przewodowych. Ponadto zaawansowane mechanizmy oszczędzania energii umożliwiają długotrwałą eksploatację urządzeń zasilanych bateryjnie, co w przypadku niektórych wynosi nawet do 8 lat
Satel

Mieszkanie inteligentne i system alarmowy

Nowoczesny system alarmowy można zintegrować z automatyką budynkową. Wówczas zarządzanie pracą np. oświetlenia, ogrzewania, rolet czy zraszaczy ogrodowych będzie się odbywać za pomocą tych samych urządzeń i aplikacji, które są używane do włączania i wyłączania czuwania alarmu.

Systemy inteligentnego domu mają za zadanie pomagać mieszkańcom w codziennym życiu, sterując instalacjami w budynku. Prostsze rozwiązania wymagają od użytkowników za każdym razem podjęcia pewnych akcji, na przykład wciśnięcia przycisku. Z kolei te bardziej zaawansowane automatycznie dostosowują pracę różnych urządzeń do indywidualnych potrzeb użytkownika. Technologia smart pozwala także odciążyć rodzinny budżet, generując oszczędności wynikające z rozważnego gospodarowania między innymi energią elektryczną i wodą.

W zależności od stopnia zaawansowania domowej inteligencji możliwa jest realizacja różnych scenariuszy. Oto kilka przykładów.

Sterowanie oświetleniem. Jeśli nikogo nie ma w domu, system alarmowy symuluje obecność domowników, włączając światła w pomieszczeniach (losowo lub według timera). Jeśli czujki rozmieszczone na terenie ogrodu wykryją ruch, wówczas pobliskie lampy rozświetlą mrok.

system alarmowy
Niektóre czujki ruchu mają wbudowane źródło światła, dzięki czemu po wykryciu ruchu mogą oświetlać drogę domownikom. Sprawdzą się także jako oświetlenie awaryjne w przypadku zaniku zasilania w sieci energetycznej.
Satel

Zapobieganie zagrożeniom. Jeśli wykryte zostanie zalanie w kuchni, system automatycznie zamknie zawór z wodą, ograniczając ewentualne zniszczenia. Podobnie, gdy przy kominku wykryte zostanie pojawienie się niebezpiecznych ilości czadu – system może otworzyć okna, wymusić wentylację oraz zaalarmować domowników w zaprogramowany wcześniej sposób, na przykład powiadomieniem na telefon.

Wygodne użytkowanie. Wraz z nastaniem poranka, zamiast nieprzyjemnego dźwięku budzika, domownicy mogą usłyszeć ulubioną muzykę dobiegającą z głośników domowego systemu HiFi. Następnie automatycznie podniesione zostaną rolety, a elektryczne karnisze delikatnie rozchylą zasłony. W cieplejsze dni okna lekko uchylają się, aby wpuścić nieco świeżego powietrza. Jeśli jednak dzień jest chłodny – ogrzewanie podłogowe podniesie temperaturę posadzki tak, aby pierwsze kroki były przyjemne.

Ograniczenie wydatków na eksploatację. Inteligentny system alarmowy pozwala zmniejszyć rachunki między innymi za energię czy wodę. Może bowiem tak sterować oświetleniem, aby dostosowywać jego moc do potrzeb i zależnie od wybranego scenariusza. Przykładowo na kolację ze znajomymi system przygasi główne lampy, pozostawiając tylko te odpowiadające za nastrój. Może także wyłączać pozostawione przez roztargnienie włączone punkty świetlne – gdy wykryje brak obecności człowieka w pomieszczeniu.

Z kolei, gdy uruchomiony zostanie scenariusz „wyjście z domu”, domowa inteligencja automatycznie wywoła kolejne wybrane przez użytkownika zdarzenia: wyłączy wszystkie niepotrzebne urządzenia podłączone do instalacji elektrycznej.

System alarmowy może również zamknąć zawór wodny, przykręcić grzejniki albo wyłączyć klimatyzację i domknąć okna.

Zobacz także: Czujka ruchu i inne, które zapewnią bezpieczeństwo. Jaka czujka ruchu będzie najlepsza? >>

system alarmowy
Jeśli naprawdę w ostatniej chwili przed urlopem w jakimś stopniu chcemy ochronić nasze mieszkanie, możemy zdecydować się na kompleksowe rozwiązanie inteligentnego zabezpieczenia, łączące w sobie kamerę FullHD, syrenę alarmową 90dB+ oraz czujnik ruchu – w całości sterowane smartfonem.
Somfy

Jak szybko możemy dowiedzieć się o włamaniu?

O tym, czy i kiedy dowiemy się o próbie włamania, decydujemy sami. Wszystko zależy od tego, jakie środki zabezpieczenia naszego domu wybierzemy. Czasami solidne drzwi i zamki czy zewnętrzne rolety nie wystarczą – wprawny złodziej szybko sobie z nimi poradzi. Możemy także poprosić sąsiada o doglądanie naszej posesji, ale przecież nie zawsze będzie w pobliżu, więc i ten sposób ochrony może zawieść i o próbie włamania dowiemy się stanowczo za późno.

Jednym ze skuteczniejszych sposobów na zapobieganie włamaniom jest system alarmowy. Umożliwia on m.in. powiadamianie (np. SMS) o zdarzeniach na telefon. Bardziej zaawansowane rozwiązania mają opcję zdalnego sterowania i zarządzania systemem poprzez aplikację na urządzenia mobilne. Umożliwia ona m.in. włączanie i wyłączanie czuwania systemu, sprawdzanie stanu poszczególnych urządzeń oraz podejrzenie historii zdarzeń. O naruszeniach będziemy informowani na bieżąco za pomocą powiadomień PUSH. Dodatkowo centrala zawiadomi wybrane służby (np. agencję ochrony) o wykrytym zagrożeniu. Dzięki temu w naszym domu w porę zjawi się pomoc, co pozwoli uniknąć strat lub ograniczyć skutki wystąpienia zdarzenia.

Jeśli zdecydowaliśmy się na zamontowanie w obiekcie lub na terenie wokół niego kamer IP, warto skorzystać także z opcji wyświetlania obrazów z monitoringu w aplikacji. Dzięki temu rozwiązaniu na pewno poczujemy się bezpieczniej, bo w każdej chwili będziemy mogli sprawdzić, co dzieje się w naszym domu.

AgnieszKa Pitrus, Head of Marketing Satel.
system alarmowy
Prostsze rozwiązania domu inteligentnego wymagają od użytkowników za każdym razem podjęcia pewnych akcji, na przykład wciśnięcia przycisku pilota.
Shutterstock
system alarmowy
Bardziej zaawansowane rozwiązania automatyki budynku same dostosowują pracę różnych urządzeń, na przykład oświetlenia czy ogrzewania, zgodnie z indywidualnymi potrzebami mieszkańców.
Satel
system alarmowy
Inteligentny zamek do drzwi pozwala je zaryglować i odryglować bez względu na to, gdzie jesteśmy. Odpowiednia aplikacja umożliwia dostęp bez użycia klucza oraz sprawdzanie, czy drzwi są otwarte czy zamknięte.
NETATMO
    Więcej o:

Skomentuj:

System alarmowy: gwarancja bezpiecznych wakacji. Jaki system alarmowy wybrać?