Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Tapety - niezbędnik dla początkujących

red.

Wiele osób boi się tapet. Niepotrzebnie - tapetowanie jest jedną z najprostszych prac wykończeniowych. Z pewnością poradzi sobie z nią każdy, kto nigdy nie miał rolki tapety w ręku. Wystarczy poznać kilka zasad!

Rolka a arkusz

Tapety są zazwyczaj sprzedawane w rolkach o szerokości 53 cm szerokości i 10 m długości, choć w razie wątpliwości, na każdej z nich znajdziemy informację o powierzchni, którą dana rolka pozwala wykończyć. Tapety ekskluzywne zazwyczaj sprzedaje się na metry bieżące, natomiast tapety z włókna szklanego oraz typu raufaza, bywają sprzedawane w rolkach, choć możemy je dostać także w postaci arkuszy o szerokości jednego metra. Tapety o niezadrukowanych krawędziach, które układa się na zakładkę, nie są już raczej produkowane. Większość współcześnie produkowanych tapet należy układać „na styk”.

Ile rolek?

No cóż, wszystko zależy od tego ile pasów tapety (nazywanych brytami) potrzebujemy do pokrycia naszych ścian, a co za tym idzie - ile brytów otrzymamy z jednej rolki. Aby się tego dowiedzieć mierzymy szerokości ściany i dzielimy przez szerokość rolki. Pamiętaj, aby nie odejmować powierzchni okien i drzwi - wykończenie wnęk okiennych oraz ościeżnic wymaga docinania tapety, warto więc mieć naddatek. Jeśli pomieszczenie ma standardową wysokość, czyli 2,5 metra, to z 10-metrowej rolki dotniemy 4 bryty, a gdy ściana jest wyższa, uzyskamy 3 bryty plus skrawki, które przydadzą się później - wykorzystamy je na przykład wokół grzejników. Pamiętaj, że wzór na wszystkich brytach musi znajdować się na tej samej wysokości. O ile przy wzorze prostym nie będzie z tym problemu, to w przestawionym każdy trzeba przesunąć wobec sąsiedniego o odległość, którą podał producent. Pamiętaj, że przesunięcie wzoru zwiększa zużycie tapety.

Kwestia kleju

Choć większość tapet papierowych można mocować za pomocą uniwersalnego kleju do tapet ( na bazie metylu lub krochmalu), to niektóre ( winylowe lub z włókna szklanego) wymagają użycia specjalnych klejów. Na etykiecie lub rewersie tapety znajdziemy informację o zalecanym przez producenta typie kleju. Opakowanie kleju (najczęściej o wadze 200 g, cena 15-30 zł) po rozrobieniu z wodą wystarczy na około 30-50 m2 ściany, czyli 6-10 rolek tapet. Kleje do tapet z włókna szklanego, które używane są do wykończenia pomieszczeń użyteczności publicznej, sprzedawane są także w większych opakowaniach (3-10 kg, ceny około 25-140 zł).

Jak przygotować ścianę do tapetowania?

Choć tapetowanie jest świetnym sposobem na ukrycie wszelkich niedoskonałości ścian, to warto je odpowiednio przygotować. Większe pęknięcia i dziury zaszpachluj, oszlifuj i odkurz. Jeśli konieczne jest szpachlowanie dużej powierzchni, to pamiętaj, że taka ściana będzie różniła się od pozostałych pod względem chłonności, co może utrudnić wiązanie kleju. Jest na to jednak sposób - przed tapetowaniem zagruntuj zaszpachlowane miejsca warstwą kleju do tapet, a następnie wykonaj gruntowanie całej ściany. Do tego celu potrzebny będzie roztwór kleju do tapet rozrobionego w proporcji: 1 część kleju na 5 części wody. W płytach gipsowo-kartonowych należy zaszpachlować wszystkie otwory po gwoździach i wkrętach. Kiedy masa wyschnie, trzeba ją dokładnie oszlifować i zagruntować klejem.

W przypadku tapetowania ścian malowanych wystarczy je odkurzyć i odtłuścić myjąc je roztworem z mydła malarskiego. Jeśli w ścianach znajdują się otwory, które chcesz wykorzystać po tapetowaniu (z haczykami na obraz lub kołkami na półki), oznacz je - włóż w otwory zapałki. Ten prosty trik pozwoli ci je szybko odnaleźć.

Tapetowanie

Zanim dziarsko zabierzesz się do pracy zaplanuj ułożenie brytów tak, by pierwszy i ostatni spotykały się w najmniej widocznym miejscu, np. w narożniku ścian. Gotowe? Zaczynamy od przygotowania kleju - zrób to zgodnie z zamieszczoną instrukcją. Bryty tapety docinaj tak, by zachować 10 - 15 cm zapasu. Jeśli tapeta ma duży ornament, pamiętaj by zaplanować, w jakiej odległości od sufitu ma się on zaczynać, by na wszystkich brytach od góry znajdował się pełny wzór.

Gdy tapeta źle się układa

spokojnie! Przyczyn może być kilka, a wszystkim problemom możemy łatwo zaradzić.

1.   Ściana jest porowata i za szybko wchłania klej - wówczas wystarczy zagruntować ją roztworem kleju.

2.   Klej jest zbyt rozwodniony - wystarczy go dosypać..

3.   Pod tapetą powstały bąble. Jeśli klej jest jeszcze mokry - wygładź tapetę gąbką lub szczotką, od środka w stronę krawędzi, natomiast gdy klej już związał - małe bąble przekłuj igłą, a większe natnij, wprowadź trochę kleju, dociśnij i wygładź. Jeśli brzegi tapet odkleiły się po wyschnięciu kleju - podważ je delikatnie nożem i wprowadzaj klej. Dociśnij mocno tapetę, a nadmiar kleju usuń ścierką.

Skomentuj:

Tapety - niezbędnik dla początkujących