Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wnętrza w stylu boho

Tekst: Edyta Jabłońska

Wnętrza w stylu boho odzwierciedlają tęsknotę za egzotyką, miłość do natury i niechęć do przedmiotów produkowanych masowo. Te czynniki ukształtowały tak modną obecnie estetykę w aranżowaniu wnętrz - i spowodowały, że zadomowił się w naszych domach na długo. Po jakie meble i dodatki warto sięgnąć, aby stworzyć wnętrza w stylu boho?

wnętrza w stylu boho
Wiklinowe lampy, rattanowe meble, tkaniny z naturalnych materiałów, te dodatki tworzą klimat w stylu boho.
ardant.pl

Wnętrza w stylu boho

Zanim nastała moda na wnętrza w stylu boho, pewne elementy, które się obecnie ne niego składają, były kojarzone z bohemą - i w niej można doszukiwać się początków powstania tej estetyki. Bohema to artystyczna cyganeria z XIX wieku. Jej przedstawiciele odrzucili dotychczasowy styl życia, konwenanse i utarte zasady, na rzecz swobody i wolności (między innymi w ubiorze i wyposażeniu zazwyczaj tymczasowych domostw). Ich styl życia w XX wieku przejęli hippisi, którzy do buntu swoich poprzedników dołączyli również sprzeciw przeciwko produkcji masowej. Jeśli  będziemy się kierować tylko nazwą, można by przyjąć, że to właściwy kierunek poszukiwania początków tego trendu, jednakże warto zwrócić uwagę na to, że ma on w sobie wiele elementów dawnego stylu etno. Etniczne elementy w tym przypadku nie odnosiły się do rodzimej kultury ludowej, tylko do odległych zakątków świata, głównie Afryki i Ameryki. To stamtąd pochodziło rękodzieło, które zdobiło domy. A jak prezentują się współczesne wnętrza w stylu boho?

Zobacz także: Styl boho we wnętrzach: salon, pokój, sypialnia. Pomysły i inspiracje w stylu boho >>

wnętrza w stylu boho
Wnętrze w stylu boho
Autor: Floral Deco/Shutterstock

Wnętrza w stylu boho: new boho

Początkowo, czerpiąc zarówno z bohemy i stylu etno, styl boho był bardzo kolorowy i bogaty w rozmaite wzory. Jednakże, gdy zdobywał popularność, przyzwyczajeni byliśmy do stonowanych barw skandynawskich wnętrz. Kolorystyka ta przeniknęła do obecnej formy wnętrz w stylu boho (często określanymi „new boho”) czyniąc je spokojniejszymi. Chociaż nadal możemy spotkać barwne akcenty, zazwyczaj króluje w nich biel i beże, odrobina brązu oraz czerni, czyli kolorystyka nawiązująca do barw ziemi. Styl boho nie zrezygnował natomiast ze swobodnego podejścia do kwestii łączenia przeciwieństw (np. starego z nowym czy  prostoty z bogatym wzornictwem). Dzięki temu wnętrza w stylu boho mają charakter eklektyczny i są bardzo oryginalne. Jednak, aby móc powiedzieć, że są one urządzone w tym stylu, muszą zawierać poniższe elementy:

  • meble i dodatki wykonane z naturalnych materiałów - drewna, bawełny, lnu, skóry, juty, traw morskich, liści bananowca itp.,
  • ozdoby wykonane przez rękodzielników z odległych miejsc lub wzorujące się na przedmiotach wykonanych w dalekich krajach; brdzo charakterystyczne są makramy, łapacze snów, plecione klosze lamp, meble i kosze, dywany z juty lub kilimy,
  • tkaniny w geometryczne wzory charakterystyczne dla wzornictwa meksykańskiego, afrykańskiego, a nawet arabskiego,
  • dekoracje ścienne, np. plakaty przedstawiające odległe krajobrazy, wizerunki egzotycznych zwierząt, portrety ludzi w tradycyjnych strojach ludowych, poroża, pióra,
  • rośliny, najlepiej jak najbardziej egzotyczne – palmy, juki, monstery.

Zobacz także: Zrób to sam: oryginalny świecznik w stylu boho >>

wnętrza w stylu boho
Kosz, papier i metal, 23 x 18 cm, 39,90 zł, Salony Agata; Puf Kayseri, bawełna, 40 x 40 cm, 169,99 zł, beliani.pl
fot. producenci
wnętrza w stylu boho
Krzesło Alison, rattan i stal, 63 x 65 cm, wys. 89 cm, 429 zł, meblownia.pl; Lampa Ombra, rattan, śr. 33 cm, 309 zł, vox.pl
fot. producenci

Salon boho

Pokój dzienny urządzony w tym stylu powinien być przede wszystkim wygodny. Salon boho to meble wypoczynkowe obite naturalnymi materiałami, wzorzyste poduszki i pledy. Ciekawym, wakacyjnym akcentem, może być wiklinowy fotel przypominający mebel ogrodowy. Oczywiście nie może zabraknąć dekoracji ściennych w formie zdjęć lub plakatów w drewnianych ramach, makramy lub lustra w wiklinowej ramie. Salon boho może być utrzymany w stonowanej kolorystyce lub zawierać mocniejsze, barwne akcenty.

Zobacz także: Salon w stylu boho. Projekt architekta Krzysztofa Mirucia >>

Jadalnia boho

Bardzo ciekawie, jeśli chodzi o ten rodzaj estetyki, prezentuje się jadalnia boho. Wybierz drewniany stół, a przy nim ustaw krzesła z plecionymi siedziskami. Nad blatem koniecznie powieś lampę rodem z Bali, a do wazonu wstaw suszone trawy lub liście. W jadalni boho ładnie zaprezentuje się ręcznie robiona lub zdobiona w etniczny wzór zastawa.

Sypialnia boho

Styl boho to idealny wybór do pokoju, w którym mamy się wyciszyć i spokojnie zasnąć. Stonowane kolory i naturalne materiały sprzyjają relaksowi. Wśród dekoracji w sypialni boho nie może zabraknąć łapacza snów. Według niektórych indiańskich plemion, powieszony w oknie lub drzwiach nie wpuści do wnętrza koszmarów. Wybierając rośliny do sypialni boho, zwróć uwagę na te, które oczyszczają powietrze, np. skrzydłokwiat lub figowiec.

Zobacz także: Sypialnia w stylu boho na poddaszu >>

Pokój dziecięcy boho

Coraz częściej styl ten gości w pokojach dziecięcych, gdzie naturalne materiały i spokojne kolory są pożądane. Właściwie urządzając pokój dziecięcy boho możesz kierować się tymi samymi zasadami, które stosujesz w przypadku innych pomieszczeń, warto jednak dodać odrobinę koloru, np. pastelową poduszkę, dywanik lub koszyk. I tu możesz wstawić żywą roślinę, ale uważaj, by nie był to gatunek trujący. Bezpieczeństwo w pokoju dziecięcym boho zapewnią też meble i zabawki posiadające atesty i certyfikaty PZH.

Zobacz także: Przebudowa wnętrza domu z adaptacją poddasza. Inspiracja stylem boho >>

Łazienka boho

W łazience boho łatwo się odprężyć. Mamy tu naturalne materiały, blask świec, rośliny i miłe w dotyku bawełniane ręczniki - to najważniejsze elementy wyposażenia w tym pomieszczeniu. Wybierz drewniane meble i wiklinowe kosze na drobiazgi oraz brudną bieliznę. Jeśli masz w łazience pralkę, koniecznie ją ukryj, chociażby za bambusową roletę. Łazienka boho powinna być ciepła i przytulna, ale i przyjemna dla oka.

Zobacz także: Duński dom urządzony w stylu boho w czarno-białym wydaniu >>

    Więcej o:

Skomentuj:

Wnętrza w stylu boho