Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Tradycyjna porcelana z Ćmielowa z odciskami palców pracowników fabryki

red.

"Ludzie z fabryki porcelany" to wyjątkowy projekt zrealizowany w Ćmielowie, którego efekty zaprezentowane zostały w ramach Design March w Reykjaviku. O co w nim chodzi?

Projekt "Ludzie z fabryki porcelany" pokazuje kulisy produkcji delikatnych, porcelanowych naczyń. Był on realizowany w ćmielowskiej fabryce porcelany i w jego efekcie powstał serwis porcelanowy "Ślad człowieka". Został on wykonany przez robotników pracujących w rękawiczkach, których palce zanurzono w solach kobaltu. Ślad ich dotyku pozostawał niemalże niewidoczny aż do czasu wypału, gdy kobalt stał się ciemnoniebieski. W ten sposób porcelana stołowa zachowała dotyk rąk pracowników, ujawniając rolę "czynnika ludzkiego" w produkcji przemysłowej.

Projekt zrealizowano w jednej z najstarszych fabryk ceramicznych w Polsce. Zakład w Ćmielowie powstał w 1790, a od 1838 wyrabia się w nim porcelanę. Obecnie jest własnością spółki Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A.

Główny cel projektu to krytyczna analiza relacji człowiek-technologia oraz prześledzenie procesu produkcyjnego, w którym człowiek odgrywa zasadniczą rolę, a w produkcie końcowym jest ona niewidoczna. Poprzez projekt "Ludzie z fabryki porcelany" starano się wskazać znaczenie roli różnego rodzaju wiedzy i umiejętności potrzebnych do wytworzenia porcelanowych naczyń.

„Ludzie z fabryki porcelany” współtworzyli: Ewa Klekot, antropolożka z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Arkadiusz Szwed, projektant i ceramik, wykładowca School of Form w Poznaniu. Serwis obiadowy "Ślad człowieka" zaprezentowano w ramach festiwalu Design March w Reykjaviku, w ramach wystawy organizowanej przez culture.pl.

    Więcej o:

Skomentuj:

Tradycyjna porcelana z Ćmielowa z odciskami palców pracowników fabryki