Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ubezpieczenie domu – czy może obejmować stacje ładowania pojazdu?

artykuł zewnętrzny

Ubezpieczenie domu w zależności od wariantu może obejmować różne grupy ryzyka. Jedną z nich jest kradzież.

Ubezpieczenie domu – czy może obejmować stacje ładowania pojazdu?
Ubezpieczenie domu – czy może obejmować stacje ładowania pojazdu?
Ubezpieczenia Hestia

Ochrona może dotyczyć różnych części składowych domu lub mieszkania, w tym urządzeń technicznych. Doskonałym tego przykładem jest ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznych.

W ostatnich latach mamy do czynienia z rozwojem elektromobilności. To dlatego jedną z nowości proponowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe jest ubezpieczenie od kradzieży stacji ładowania pojazdów elektrycznych lub jej elementów. Znajdują się one bowiem coraz częściej na wyposażeniu domu lub mieszkania.

Stacja ładowania pojazdów – co to za urządzenie?           

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych stacja ładowania pojazdu to urządzenie obejmujące co najmniej jeden punkt ładowania o normalnej mocy lub punkt ładowania o dużej mocy, związane z innym obiektem budowlanym (np. garażem). Jej mianem określa się jednak także wolnostojące obiekty budowlane z zainstalowanym co najmniej jednym punktem ładowania o normalnej albo dużej mocy. Co niezwykle ważne, musi ona posiadać dodatkowo oprogramowanie umożliwiające świadczenie usług ładowania wraz ze stanowiskiem postojowym, a także instalację prowadzącą od punktu ładowania do przyłącza elektroenergetycznego (gdy stacja jest podłączona do sieci dystrybucyjnej).

Jakie zalety ma domowa stacja ładowania pojazdów i dlaczego warto ją ubezpieczyć?

Atutem domowych stacji ładowania pojazdów jest to, że można do nich podłączyć pojazd nawet na całą noc. Są one w tej kwestii nawet 10 razy szybsze niż standardowe gniazdka elektryczne 220 V. Ponadto dzięki zabezpieczeniu różnicowemu stacje ładowania pojazdów chronią zarówno pojazd, jak i użytkującą je osobę. W gospodarstwach domowych stosowane są najczęściej wiszące stacje ładowania pojazdów (wallbox). Koszt ich zakupu to obecnie średnio kilka tysięcy złotych. To dlatego warto się zastanowić nad ich ubezpieczeniem, ponieważ zniszczenie lub kradzież takiego sprzętu może być dużą wyrwą w domowym budżecie. Dzięki odszkodowaniu będzie możliwe szybkie odkupienie urządzenia, co zwiększy wygodę korzystania z pojazdu elektrycznego. Nie będzie trzeba go ładować na innych, oddalonych od miejsca zamieszkania stacjach.

Jak można ubezpieczyć stację ładowania pojazdów?

Stacja ładowania pojazdów może być ubezpieczona w ramach jednego z kilku dostępnych wariantów ubezpieczenia domu lub mieszkania. Ze względu na jej specyfikę zwykle znajduje się ona w najwyższej grupie. Przykładowo – w ramach polisy ubezpieczającej dom lub mieszkanie w ERGO HESTIA ochrona ubezpieczeniowa stacji ładowania pojazdów jest dostępna w ramach III wariantu. Mimo to warto się na nią zdecydować, biorąc pod uwagę rosnącą popularność pojazdów elektrycznych, co wiąże się z dużym ryzykiem kradzież obsługujących je urządzeń technicznych. W ERGO HESTIA można zyskać bowiem obecnie do 4.000 złotych odszkodowania. Ta kwota pozwala na pokrycie kosztów zakupu dobrej klasy urządzenia do ładowania pojazdów, które poradzi sobie z szybkim uzupełnieniem braków energii nawet dużego auta rodzinnego.

Co obejmuje ubezpieczenie stacji ładowania pojazdów?

Ubezpieczenie stacji ładowania pojazdów obejmuje nie tylko gniazdo naścienne lub nasłupowe. Ochroną objęte są także wtyczka z kablem. Dzięki temu nawet przy uszkodzeniu lub nieudanej próbie kradzieży całego urządzenia do ładowania pojazdu i jego osprzętu możemy liczyć na uzyskanie odszkodowania od ubezpieczyciela. Przed podjęciem decyzji o wyborze propozycji konkretnej firmy powinniśmy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, by wybrać takie, które będzie najlepiej odpowiadać naszym oczekiwaniom w kwestii ochrony wybranego modelu sprzętu do uzupełniania baterii w aucie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ubezpieczenie domu – czy może obejmować stacje ładowania pojazdu?