Ulga termomodernizacyjna 2023 - co warto wiedzieć aby odliczyć nawet 106 tys. zł?
W celu przyspieszenia procesu poprawy jakości powietrza Ministerstwo Finansów uruchomiło wsparcie finansowe termomodernizacji budynków mieszkalnych jednorodzinnych w formie ulgi podatkowej termomodernizacyjnej.
Co to jest ulga termomodernizacyjna?
Rozporządzeniu Ministra Inwestycji pozwala odliczyć od przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych, wydatki związane z realizacją projektów termomodernizacyjnych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, gdzie podstawą jest zmiana źródła ciepła. Uldze termomodernizacyjnej podlegają wydatki związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku mieszkalnego.
Odliczenie dotyczy tylko istniejących budynków. Czas trwania projektu nie może przekroczyć 3 lat. Możesz odliczyć w podatku dochodowym od osób fizycznych wydatek, jaki był konieczny do wykonania instalacji przygotowania ciepłej wody czy przygotowania ciepłej wody użytkowej. Z ulgi termo modernizacyjnej mogą skorzystać osoby fizyczne, płacące podatki w Polsce od przychodów ewidencjonowanych, rozliczające się podatkiem liniowym i na zasadach ogólnych. Realizacją przedsięwzięcia termo modernizacyjnego zajmuje się NFOŚiGW. Nie podlega odliczeniu część, która została dofinansowane ze środków Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W ramach ulgi termomodernizacyjnej odliczeniu podlegają wydatki na materiały budowlane i urządzenia . Są to: materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych oraz fundamentów wchodzące w skład systemów dociepleń lub wykorzystywane do zabezpieczenia przed zawilgoceniem; węzeł cieplny wraz z programatorem temperatury; kocioł gazowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia.
Przedsięwzięcie termomodernizacyjne - co warto wiedzieć?
Ramy projektu obejmują termomodernizację wszystkich typów budynków mieszkalnych i komunalnych (w tym szkół i szpitali). Demontaż źródła ciepła i założenie nowej instalacji wewnętrznej ogrzewania opartej na odnawialnych źródeł energii lub wysokosprawnych urządzeń energetycznych. Wraz z likwidacją lokalnego źródła ciepła, tworzy się nowe zapotrzebowanie na źródła alternatywne.
Program opiera się na premii stanowiącej spłatę części kredytu komercyjnego. Premia oferowana jest dopiero po dokładnym audycie energetycznym i opiera się na szacunkach rocznych oszczędności energii.
Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?
Podmiotami uprawnionymi do skorzystania z ulgi podatkowej są podatnicy PIT , którzy płacą podatki:
- Według skali podatkowej.
- Według stawki podatkowej 19%.
- Według ryczałtu od dochodu ewidencjonowanego.
Ulga termomodernizacyjna obejmuje możliwość odliczenia 100% wydatków poniesionych w trakcie realizacji projektu na montaż instalacji fotowoltaicznej czy docieplenie przegród budowlanych. Jednak kwota nie może być wyższa niż 106 tysięcy zł. Jest to suma nakładów w odniesieniu do wszystkich realizowanych projektów termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach będących własnością lub współwłasnością podatnika. Limit dotyczy podatnika bez względu na liczbę projektów termomodernizacyjnych realizowanych w poszczególnych latach.
Ulga termomodernizacyjna 2023 - jakie dokumenty są niezbędne do złożenia wniosku?
Do wniosku o przyznanie ulgi konieczne jest dołączenie faktur i rachunków, które zapłaciliśmy za wykonanie prac termo modernizacyjnych. Koniecznie jest też wykonanie audytu energetycznego budynku, na co również musimy posiadać odpowiednie zaświadczenie.
Jakie wydatki można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej? Materiały budowlane i usługi - wykaz
W ramach ulgi termo modernizacyjnej możemy odliczyć materiały budowlane stosowane do ocieplania przegród budowlanych, płyt balkonowych i fundamentów wchodzących w skład systemów ociepleń lub służących do ochrony przed zawilgoceniem, a także węzły termiczne z programatorami temperatury czy gazowe kotły kondensacyjne wraz z armaturą kontrolno-zabezpieczającą, regulacyjną oraz doprowadzeniem powietrza i wywiewem. Aby udowodnić prawo do odliczeń, należy zażądać od wykonawcy wykazu rodzajów materiałów budowlanych. Odliczeniu podlegają też zbiorniki na gaz lub olej, kotły na paliwo stałe, materiały budowlane wchodzące w skład instalacji grzewczej i kolektory słoneczne z osprzętem czy ogniwa fotowoltaiczne wraz z akcesoriami.
Jakie usługi można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej?
Jeśli chodzi o usługi, odliczeniu podlegają audyty energetyczne budynków przed realizacją przedsięwzięć termo modernizacyjnych, analizy termograficzne budynków, przygotowanie dokumentacji projektowej i przygotowanie jednostek ekspertyz ornitologicznych i chiropterologicznych.
Aż 3 lata na rozliczenie ulgi termomodernizacyjnej!
Żeby skorzystać z ulgi, całość inwestycji musi zakończyć się w ciągu 3 lat od momentu rozpoczęcia projektu, licząc od końca roku podatkowego, w którym pojawił się pierwszy wydatek.
Kiedy można odliczyć w ramach ulgi nawet 106 tys. zł?
W ramach ulgi termo modernizacyjnej odliczyć można kwotę nawet do 106 tysięcy złotych. Kwota ta nie może ulec zwiększeniu.
Ulga termomodernizacyjna a rozliczenie w PIT-36, PIT-36L, PIT- 37 albo PIT-28 - co warto wiedzieć?
Odliczyć ulgę można w zeznaniu, które składamy za rok, w którym pojawiły się wydatki. Kwota może podlegać odliczeniu w 6 następnych latach.
Ulga termomodernizacyjna – najważniejsze kwestie, o których należy pamiętać
Chcąc skorzystać z ulgi należy pamiętać o następujących kwestiach
- Ulga dotyczy podatników fizycznych.
- Nie może być wyższa niż 106 tysięcy złotych.
- Odliczenie może uzyskać w ciągu 3 lat.
- Odliczeniu podlegają jednakowo materiały, jak i usługi.
Ulga termomodernizacyjna – najważniejsze kwestie, o których należy pamiętać
Chcąc skorzystać z ulgi należy pamiętać o następujących kwestiach
- Ulga dotyczy podatników fizycznych.
- Nie może być wyższa niż 106 tysięcy złotych.
- Odliczenie może uzyskać w ciągu 3 lat.
- Odliczeniu podlegają jednakowo materiały, jak i usługi.
- Więcej o:
Umowa inwestora z architektem – w interesie obu stron
Zadbaj o dom przed zimą – prognozy zapowiadają intensywne deszcze
Jak dobrze sprzedać działkę budowlaną? Formalności i koszty
Budowa domu a rodzaje map geodezyjnych
„Mój Prąd” 6.0. Komu przysługuje dofinansowanie, ile można dostać i na jakich zasadach?
Jaka powinna być odległość rynny od granicy działki?
Nasz drogi prąd. Jak czytać rachunki za energię elektryczną? I jak ją oszczędzać?
Katastrofa budowlana i nieszczęśliwy wypadek: Co dalej?