Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Urządzamy pokój dla ucznia

Redakcja

Właściwe urządzenie pokoju dla ucznia jest kluczowe dla stworzenia sprzyjającej atmosfery do nauki, relaksu i rozwoju. Pokój ucznia to przestrzeń, w której spędza wiele czasu, więc warto zadbać o jego odpowiednie wyposażenie.

Jak urządzić pokój ucznia?
Jak urządzić pokój ucznia?
SALONY AGATA

Wybierz dobre biurko

Biurko to niewątpliwie najważniejszy mebel w pokoju ucznia. Wygodne miejsce do pracy powinno mieć szerokość 80-90 cm i długość 120-160 cm. Zostawmy wolną przestrzeń dla nóg - minimum 70 cm szerokości i 60 cm głębokości. Jeśli zależy nam na biurku, które będzie służyć dziecku przez dłuższy czas, wybierzmy takie, które posiada regulację wysokości. Ciekawym rozwiązaniem jest również mebel z regulowanym kątem nachylenia blatu. Pamiętajmy, że powierzchnia biurka może odbijać światło - dlatego blat powinien być matowy, aby uniknąć bardzo męczącego oczy zjawiska "olśnienia".

Biurko Smart by VOX
Biurko Smart by VOX
VOX

Zadbaj o dodatkowe miejsce

Blat i cztery nogi nie zapewnią naszemu dziecku komfortowych warunków pracy i nauki. Zadbajmy o to, aby miało gdzie przechowywać kredki, flamastry, papiery i inne pomoce szkolne. Możemy wybrać biurko z wmontowanymi schowkami lub dostawić dodatkową komódkę z szufladami.

Warto ustawić na blacie kilka pojemników na najczęściej używane pisaki. Bardzo dekoncentruje stos notatek, dlatego na ścianie nad biurkiem możemy zamontować tablicę korkową lub magnetyczną, która ułatwi dziecku organizację pracy. Umieśćmy na niej plan lekcji, przypomnienia o kartkówkach i innych ważnych wydarzeniach.

Jak urządzić pokój ucznia?
Jak urządzić pokój ucznia?
SALONY AGATA

Krzesło odpowiednio dobrane

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów krzeseł, które pozwalają skutecznie korygować postawę dzieci. Najmłodsi nie są niestety do nich pozytywnie nastawieni. Decydując się na tradycyjne (lub obrotowe) krzesło biurowe pamiętajmy, że  powinno mieć ono podpórki pod łokcie, możliwość ustawienia kąta oparcia i regulowaną wysokość siedziska w zakresie 40-50 cm.

Fotel biurowy MITTO KB-8915A
Fotel biurowy MITTO KB-8915A
SALONY AGATA

Właściwe ustawienie biurka

Umiejscowienie miejsca do pracy nie powinno być przypadkowe. Najkorzystniej będzie ustawić biurko przy oknie, aby dziecko mogło jak najdłużej korzystać ze światła dziennego. Pisząc nie można sobie zasłaniać światła. Biurko osoby praworęcznej powinno stać lewym bokiem do okna. Analogicznie, jeśli dziecko jest leworęczne okno powinno być z prawej strony.

Warto również zwrócić uwagę na ustawienie biurka w stosunku do drzwi. Powinny one znajdować się w zasięgu wzroku. Dzięki temu uczeń będzie mógł skupić się na pracy pozbywając się nieprzyjemnego uczucia, że ktoś stoi za jego plecami.

Właściwe ustawienie biurka
Właściwe ustawienie biurka
BRW

Dobre oświetlenie w pokoju ucznia

Zimą szybko zapada zmrok, więc nasze dziecko będzie potrzebować odpowiedniego oświetlenia biurka. Najlepiej sprawdzi się typowa biurowa lampka z żarówką LED, dającą jasne, chłodne światło. Ważne, aby oświetlony był jak największy obszar biurka - nasza pociecha nie będzie musiała wytężać wzroku. Lampka powinna mieć ruchome, regulowane ramię któremu dziecko dostosuje oświetlenie wedle potrzeb. Stawiając lampkę pamiętamy o zasadzie: jeśli nasza pociecha jest praworęczna - lampka stoi z lewej strony, a jeśli leworęczna - to z prawej. Pamiętajmy, że w pokoju ucznia koniecznie musi znajdować się też inne źródło światła. Kontrast pomiędzy oświetlonym biurkiem a resztą pokoju nie może być zbyt wyraźny.

Dobre oświetlenie w pokoju ucznia
Dobre oświetlenie w pokoju ucznia
BRW

Komputer na biurku

Jeśli dziecko będzie pracowało na komputerze stacjonarnym, zadbajmy o to, aby wysokości, na których znajdują się monitor i klawiatura, były zróżnicowane. Monitor powinien stać wyżej na biurku, a klawiatura powinna zostać umieszczona na wysuwanym blacie. Różnica między poziomami nie powinna być większa niż 10 cm. Dłonie osoby piszącej powinny swobodnie spoczywać na klawiaturze, a przedramiona tworzyć z osią ciała kąt prosty.

Komputer na biurku
Komputer na biurku
BRW

W dobrej temperaturze

Bardzo ważna jest odpowiednia temperatura i cyrkulacja powietrza. Optymalna temperatura do nauki to 20-22 stopnie Celsjusza. Dziecko siedząc wiele godzin nad książkami zużywa tlen, więc w pomieszczeniu wzrasta poziom dwutlenku węgla. Aby uczeń nie odczuwał szybko senności i zmęczenia, pokój należy często wietrzyć. Postawmy na parapecie kilka zielonych roślin. Nie tylko ozdobią pokój, ale również będą miały pozytywny wpływ na jakość powietrza.

Jak urządzić pokój ucznia?
Kolekcja Lara
BRW
Jak urządzić pokój ucznia?
Kolekcja Holten do pokoju dziecięcego i młodzieżowego
https://www.twojemeble.pl/
Jak urządzić pokój ucznia?
Jak urządzić pokój ucznia?
BRW
    Więcej o:

Skomentuj:

Urządzamy pokój dla ucznia