Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Własny apartament nad morzem. Aranżacja mieszkania 50 m2 na wakacje

Tekst: Ewa Staręga

Szukali mieszkania na weekendy nad morzem. Znaleźli je niedaleko od centrum Gdyni, w nadmorskiej, letniskowej części Orłowa, nieopodal słynnego drewnianego molo. Aranżacja mieszkania 50 m2 miała być spełnieniem marzeń o wygodnym, jasnym, atrakcyjnym miejscu, do którego chce się wracać po całym tygodniu pracy.

Projekt wnętrza mieszkania 50 m2 nad morzem
Projekt wnętrz powstał w oparciu o kilka wartości, na których szczególnie zależało właścicielom – miało być wygodnie, funkcjonalnie, elegancko, przestrzennie i z użyciem najpotrzebniejszych mebli, które zbytnio nie zapełnią mieszkania.
Zdjęcia: Celestyna Król, stylizacja: Celestyna Król i Joanna Kiryłowicz

Spokojne, korzystnie usytuowane osiedle w Gdyni Orłowo przyciąga wielu kupujących. Zachęca nowoczesną architekturą, bliskością morza, rezerwatem przyrody ze wspaniałym klifem i licznymi szlakami spacerowymi. Skuszeni tą lokalizacją inwestorzy zdecydowali o zakupie mieszkania, w którym chętnie spędzaliby weekendy po pracy, a w przyszłości, po wyprawieniu dzieci w dorosłe życie, przenieśliby się tu na stałe. Potrzebowali wsparcia w wykończeniu mieszkania w zgodzie ze swoimi potrzebami. Powierzyli to zadanie Joannie Kiryłowicz.

Projekt mieszkania 50 m2

Punktem wyjścia do stworzenia projektu miała być wygoda, funkcjonalność, uzyskanie efektu otwartej przestrzeni. Z niedużego, 50-metrowego mieszkania wyczarowano harmonijną całość, która sprawia wrażenie większego lokum niż jest w istocie. Wszystko za sprawą aranżacji holu wejściowego, który w założeniu projektantki miał być częścią w sposób otwarty łączącą salon z sypialnią. Powstała niejako jedna przestrzeń, z której pełnym murem wydzielono tylko łazienkę.

Sypialnię od holu odgradza transparentna ściana skonstruowana z metalowych profili wypełnionych szkłem. Doświetla korytarz naturalnym światłem, wpadającym tu z okna sypialni. Powstała w miejscu tradycyjnego muru z otworem na jednoskrzydłowe drzwi. Jeśli któryś z mieszkańców potrzebuje prywatności, może ją znaleźć, odgradzając się kotarą umieszczoną wzdłuż szklanej przegrody.

Po drugiej stronie holu, w miejscu przejścia do salonu również zrezygnowano z typowej ściany z drzwiami. Szerokie i wysokie przejście do pokoju dziennego otwiera hol na resztę mieszkania. Zostało podkreślone elegancką obudową z boazerii wykonanych z lakierowanej na biały kolor płyty MDF.

Kuchnia z wyspą kuchenną, aranżacja z użyciem drewna, marmuru carrara, białego MDF
Kuchnię cofnięto kosztem łazienki o głębokość zabudowy meblowej. Ten zabieg pozwolił na schowanie szafek kuchennych we wnęce, która teraz wygląda jakby była tu od zawsze.
Zdjęcia: Celestyna Król, stylizacja: Celestyna Król i Joanna Kiryłowicz

Kuchnia, zaprojektowana jako bezpośrednio dostępna ze strefy dziennej, również wpisuje się w nowoczesny układ otwartej przestrzeni. Oddziela ją optycznie od salonu wyspa kuchenna – nowoczesny mebel, z którego można korzystać z obydwu stron – jako kucharz z jednej lub obserwator kulinarnych rytuałów z drugiej strony.

Aranżacja małego mieszkania 50 m2

O klimacie mieszkania zdecydowały preferencje estetyczne właścicieli – chodziło o prostą i niewymuszoną elegancję. A z elegancją jest akurat bardzo po drodze projektantce Joannie Kiryłowicz. Miłośniczka włoskich mebli i wzornictwa, stała bywalczyni muzeów i galerii sztuki w Polsce, Włoszech, Francji, stworzyła przy współpracy z właścicielami wnętrze niebanalne, w którym klasyka spotyka się z modernizmem i nowoczesnością. Klasyczne są bazowe elementy wykończenia, takie jak tapety, marmur i boazeria na ścianach, drewno na podłodze, wzorzyste płytki w holu czy kinkiety z abażurami z materiału. Modernizmu można doszukiwać się w meblach, a nowoczesności w typie otwartego planu przestrzeni i materiałach wykończeniowych, jak MDF czy metalowe profile szklanej ściany.

Architektka dopracowała przy tym najdrobniejsze detale kolorystyczne i stylistyczne. Mieszkanie sprawia wrażenie ciepłego i przytulnego. Królują tu dobrej jakości materiały wykończeniowe i barwy w odcieniach szarości, oliwki, brązu oraz błękitu. Wszystko okraszone zostało akcentami w kolorze mosiądzu – tapeta w rybie łuski, wpadająca w ten połyskujący odcień, uchwyty mebli, noga stołu, ramy obrazów, lampy czy 3-milimetrowe lizeny we frontach górnych szafek kuchennych.

Aranżacja i zastosowane materiały oraz meble są podporządkowane wygodzie oraz przyjemności korzystania z mieszkania przez właścicieli.

Zobacz także:

Projekt mieszkania 50 m kw. w Warszawie

Aranżacja mieszkania w starej kamienicy. Oryginalne, niekonwencjonalne i oszczędne rozwiązania - powierzchnia 50 m2

Skomentuj:

Własny apartament nad morzem. Aranżacja mieszkania 50 m2 na wakacje