Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Włóknina czyli agrowłóknina do zadań specjalnych

Tekst: Alicja Gawryś

Włóknina? Dawniej róże owijano się na zimę słomianymi chochołami, a zagonki z truskawkami wykładano słomą, by owoce nie gniły w zetknięciu z ziemią. Dziś ten naturalny materiał zastępuje agrowłóknina ogrodniczą – łatwo dostępna, tania i spełniająca w ogrodzie o wiele więcej funkcji, niż słoma.

Takimi niskimi namiotami z agrowłókniny chronimy doniczki z młodymi roślinami zadołowane na zimę. Wiosną łatwo usunąć włókninę i znów założyć, zależnie od pogody.
Takimi niskimi namiotami z agrowłókniny chronimy doniczki z młodymi roślinami zadołowane na zimę. Wiosną łatwo usunąć włókninę i znów założyć, zależnie od pogody.
Fot. shutterstock.com

Włókniny

Agrowłóknina i agrotkanina to lekkie, a przy tym mocne i trwałe materiały z polipropylenu. Służą m.in. do osłony roślin i gleby. Dostępne są m.in. w sklepach ogrodniczych i na allegro. Sprzedawane są w rolkach lub w płachtach o różnej szerokości i długości. Łatwo je przewieźć, a gdy ich rozmiary są za duże, można je odpowiednio przyciąć. Poza tym materiały te dają się dowolnie składać, zwijać, związywać, co ułatwia zabiegi wokół roślin.

Włókniny rodzaje

Włókniny występują w różnych rodzajach – są cienkie lub grubsze, o mniej lub bardziej zwartym splocie, o większej i mniejszej gramaturze na 1 m kwadratowy. Występują w różnych kolorach: białym, zielonym, czarnym lub brązowym. Każdy typ agrowłókniny ma inne przeznaczenie.

Agrowłóknina zimowa

Ma biały kolor i wysoką gramaturę: 50g/m kwadratowy lub 70g/m kwadratowy. Służy do ochrony roślin przed przymrozkami i lekkim mrozem. Owijamy nią wrażliwe krzewy, takie jak róże szczepione na pniu, delikatne odmiany magnolii, pnie świeżo posadzonych brzoskwiń,  a także gatunki zimozielone, np. ostrokrzewy, laurowiśnie. Wygodne w użyciu są kaptury  z agrowłókniny w różnych rozmiarach, które zakładamy na krzewy.

Co pod folię w stawie: wełna mineralna czy włóknina?

Włóknina zastosowanie

Pod agrowłókniną nie tylko utrzymuje się temperatura nieco wyższa niż na zewnątrz, ale osłania ona zielone liście przez nadmiernym nasłonecznieniem. Pamiętajmy bowiem, że ostre zimowe słońce powoduje nagrzewanie liści, a gdy potem nocą temperatura spada poniżej 0 st. C – ich blaszki przemarzają i brązowieją. Agrowłóknina zapobiega temu zjawisku, jak również nadmiernej utracie wody przez liście i pędy podczas silnych wiatrów.

Materiał ten przepuszcza sporą ilość światła, rośliny nie zżółkną pod nim, jak to się dzieje, gdy na zimą przykryjemy je grubą warstwą liści.

Materiałem tym możemy także wykładać powierzchnię ogródków skalnych, gdy rosną na nich wrażliwe rośliny, a zima poskąpiła śniegu.

Gdy mróz się nasili, możemy zastosować kolejne warstwy włókniny, a dodatkowo umieścić pod nimi inne materiały izolujące, np. gałązki iglaste.

Włóknina biała

Białej agrowłókniny możemy też użyć do ocieplenia ścian szklarni i cieniowania uprawianych w niej roślin. Nie hamuje ona wegetacji roślin, bo w znacznym stopniu przepuszcza światło.

Włóknina biała ceny

Przykładowe ceny (rolmarket): 255 zł za rolkę o wymiarach 3,2 m x 100 m; 204 zł za rolkę 2,5 m x 100m bądź na allegro, np. ok. 45 zł za rolkę 1,6 m x 30m.

Kaptur w rozmiarze 2 x2m kosztuje ok 180 zł, a 0,75 x 1,10 m ok 65 zł.

Jak wykorzystać agrowłókninę?

Włóknina zielona czyli siatka cieniująca

Tym rodzajem agrowłókniny można owinąć delikatne (wymienione powyżej) krzewy i drzewka, albo rozpiąć ją pomiędzy palikami, czy na ogrodzeniu, tworząc parawan cieniujący. Zapobiega on nagrzaniu roślin w ciągu dnia i osłania przed wysuszającym wiatrem. Jest przydatny zwłaszcza wtedy, gdy ziemia jest zamarznięta, a pobudzone przez słońce zimozielone rośliny potrzebują wody.

Zieloną włókninę cieniująca stosujemy w ogrodzie i na balkonie, głównie zima i na przedwiośniu.

Włóknina zielona ceny

Przykładowe ceny: za płachtę 1,5 x 2m ok. 40 zł, a 1,5m x 10 m ok. 85 zł.

Agrowłóknina wiosenna

Jest biała, cieńsza i lżejsza od zimowej, występuje gramaturze 17 g/m kwadratowy, 19g/m kw. 23g/m kw. Służy m.in. do osłony przed przymrozkami wysiewanych wiosną wczesnych warzyw. W tym wypadku jej płachty rozkładamy na powierzchni upraw, zabezpieczając ich brzegi kamieniami lub przysypujemy je ziemią, by nie zwiał ich wiatr. Możemy ją tak pozostawić, dopóki się nie ociepli. Wszak dociera pod nią światło i jest dość ciepło, dlatego wegetacja roślin nie jest zahamowana, a wręcz przyśpieszona.

Białą agrowłókninę wiosenną możemy także rozłożyć lub rozwiesić tuż nad delikatnymi pędami roślin ozdobnych, gdy zapowiadane są kwietniowe bądź majowe przymrozki. Przydaje się też na balkonach i tarasach do osłony roślin doniczkowych wyniesionych z domu na okres letni. Ich liście są delikatne i nagłe narażenie ich na ostre słońce, powoduje, że zasychają. Warstwa włókniny je lekko zacieni, ale nie zahamuje fotosyntezy.

Agrowłóknina wiosenna cena

Przykładowe ceny agrowłókniny wiosennej: rolka o wymiarach 3,2m x 100 m kosztuje ok. 150 zł, a 1,6 x100 m ok. 100 zł.

Okrywanie roślin na zimę

Czarna włóknina ogrodowa czyli agrotkanina

Nazywamy ją także matą ogrodową lub tkaniną ściółkującą. Jest grubsza od białej agrowłókniny, ma gramaturę 90 lub 94g/m kw., ale mimo to dość lekka i łatwa w układaniu. Ściółkujemy nią glebę by ograniczyć rozwój chwastów oraz utratę wody z gleby poprzez parowanie.

Materiał ma wiele korzystnych cech: przepuszcza wodę deszczową i gdy podlewamy rośliny, zapewnia korzeniom dostęp powietrza a także wyższą temperaturę, zapewniając, zwłaszcza wczesna wiosną szybszy rozwój.

Używamy jej np. w uprawach truskawek, pomidorów, ogórków i innych warzyw dyniowatych, sadząc rośliny w otworach wyciętych w agrotkaninie. Dzięki niej unikamy odchwaszczania, owoce pokładające się na podłożu pozostają czyste. Agrotkanina ogranicza też pojawianie się ślimaków.

Jak rozkładamy czarną włókninę?

Najpierw przekopujemy, odchwaszczamy i wyrównujemy teren grządki. Następnie mierzymy ją i odcinamy kawałek agrotkaniny o ok.20-25 cm dłuższy i szerszy. Po jej rozłożeniu na gruncie przysypujemy ziemią wystające odcinki. Dodatkowo może ułożyć kamienie lub inne ciężkie przedmioty.

Teraz wycinamy otwory na rośliny ( w odpowiednich odstępach)w formie kółek lub tnąc tkaninę na krzyż. Sadzimy w nich rozsadę. Agrotkaninę wokół roślin wysypujemy ok. 5-centymetrową warstwą kory lub żwiru. Podlewamy.

Agrotkaninę możemy też rozkładać wokół krzewów już rosnących w ogrodzie. Pamiętajmy, że jest ona dodatkowym ociepleniem dla korzeni zimą.

Nawożenie roślin chronionych przez agrotkaninę najlepiej przeprowadzić przed sadzeniem. W okresie wegetacji stosujemy nawozy płynne dolistnie lub doglebowo(agrotkanina je przepuszcza).

Materiałem tym warto wykładać duże skrzynie balkonowe przed nasypaniem do nich ziemi. Stanowią dla korzeni ochronę przed mrozem.

Przykładowe ceny: za rolkę 2,7 x 100 m zapłacimy ok. 390 zł, a za 4m x 50 m ok. 330 zł.

Włókniny recykling

Wszystkie rodzaje włóknin są bardzo trwałe i można je powtórnie wykorzystać przez wiele sezonów. Gdy się podrą łatwo można je z szyć. Mało kto wie, że można je prać w pralce by móc je powtórnie wykorzystać.

    Więcej o:

Skomentuj:

Włóknina czyli agrowłóknina do zadań specjalnych