Wnętrza w stylu eklektycznym - z wizytą u Niny Skarabeli
Nina Skarabeli, naturopatka i założycielka OZN, razem ze swoją patchworkową rodziną stworzyła kolorowy dom w berlińskim Dahlem. Styl eklektyczny w starym budynku urzeka umiejętnym mieszaniem starego z nowym oraz połączeniem różnorodnych przedmiotów i kolorów.
W prezentowanych wnętrzach umiejętnie rozmieszczone detale, ekscytujące struktury i kolorowa mieszanka spotykają się z wygodnymi meblami i nowoczesnym minimalizmem.
To świadome przenikanie się różnych stylów wywodzi się z podstawowej idei eklektyzmu: ten styl wyposażenia wnętrz rozwinął się pod koniec XIX wieku w Europie i Ameryce, kiedy ludzie wypełniali swoje domy znaleziskami z podróży. Dziś styl eklektyczny opisuje celowo zastosowaną mieszankę różnych epok, kolorów, materiałów i stylów. Może być przenikliwy i bogaty - zarówno pod względem koloru, jak i dekoracji.
Niekoniecznie musi też oznaczać przesadę. W przypadku eklektyzmu różne style są celowo wybierane, aby ogólny obraz wydawał się harmonijny pomimo różnorodności. W tym celu każdy pokój powinien mieć centralny element, na którym opiera się otoczenie. W przypadku Niny osiąga się to poprzez powtarzające się kolory i spokojną bazę.
Kolorowo jest nie tylko w garderobie Niny i na jej paznokciach. Jej mieszkanie również błyszczy w szerokiej gamie kolorystycznej od chłodnej ciemnej szarości po delikatny błękit. Jej ulubiony kolor różowy działa jak harmonizujący punkt zaczepienia: ton ten przewija się przez wszystkie pokoje i pojawia się tam wielokrotnie na meblach i akcesoriach. Tworzy to jedność potrzebną do złagodzenia bogactwa stylu eklektycznego. Mieszanka światła i ciemności również tworzy fajny kontrast i nie sprawia, że mieszkanie wygląda zbyt dziewczęco.
Nina Skarabela stawia również na styl eklektyczny, jeśli chodzi o materiały: minimalistyczne przedmioty dekoracyjne z efektem wysokiego połysku łączą się z klasycznymi materiałami, takimi jak: drewno, ceramika i kamień. Krzesła z wiedeńską plecionką wyglądają szczególnie interesująco w połączeniu z gładkim marmurowym blatem stołu w jadalni. Podczas gdy jadalnia jest raczej purystyczna, aksamitna sofa w salonie zachęca do relaksu. Strukturyzowane materiały, takie jak te, które znajdziemy na wazonach, świecznikach i stolikach kawowych, podkreślają typowe złamanie stylu eklektyzmu. Nina zawsze zwraca uwagę na trwałe i wysokiej jakości przedmioty, które łączy z wyszukanymi skarbami vintage.
Nieważne, czy to zasługa stylowo stworzonych kontrastów, czy radośnie dokazującej kotki Mimi: w jadalni Niny Skarabeli można przesiedzieć cały dzień. I właśnie takie powinno być to pomieszczenie, ponieważ służy nie tylko do wspólnego spożywania posiłków: po śniadaniu filiżanka ustępuje miejsca laptopowi, ponieważ przestronny stół jadalny jest również często używany jako domowe biuro.
W przeciwieństwie do innych pomieszczeń, tutaj jest nieco bardziej purystycznie. Ciemnoszara ściana działa uspokajająco i dobrze komponuje się z marmurowym stołem. Na szczególną uwagę zasługuje futurystyczna lampa ceramiczna, która powiela się w lustrze ściennym. Niezwykły wazon ze świeżymi kwiatami dodatkowo ożywia pomieszczenie.
Kuchnia Niny Skarabeli to marzenie w kolorze różowym. Pudrowa zabudowa kuchenna wcale nie wygląda dziecinnie ze względu na minimalistyczny projekt i zastosowanie wyrazistych linii. Małe plamy koloru w różnych odcieniach niebieskiego tworzą ładny kontrast, podobnie jak czarne naczynia i ciemne ściany. Wyjątkowy element przyciągający wzrok: wazony w kształcie ryb.
Część mieszkalna rodziny Skarabelów pokazuje, jak dobrze stare i nowe uzupełniają się. Przytulna aksamitna sofa ciekawie koresponduje z nowoczesnym stolikiem bocznym w jaskrawoczerwonym kolorze. Beżowy dywan sprawia, że mimo ciemnych ścian pomieszczenie wygląda przyjaźnie i jasno.
Sercem pokoju jest grafika nad sofą: był to prezent na parapetówkę od przyjaciółki Iris Marisy Neuner – doskonale kontrastuje z zabytkowym kredensem na przeciwległej ścianie. Futurystyczne wazony i nowoczesne elementy dekoracyjne dopełniają pokój w eklektycznym stylu.
- Więcej o:
Elegancki apartament pełen ciepła
Mieszkanie z charakterem – industrialna elegancja w Katowicach
Biel i czerń w harmonii: aranżacja mieszkania w krakowskiej kamienicy
80-metrowy apartament w stylu japandi na warszawskich Siekierkach
70-metrowe mieszkanie w Katowicach: projekt pracowni Daniel Milewski Architektura
Dom z duszą - esencja elegancji i minimalizmu
Z inspiracji minimalizmem – aranżacja wnętrz mieszkania w Poznaniu
Eklektyczne mieszkanie w łódzkiej kamienicy