Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Polski projekt: meble ze skrzyń po dziełach sztuki

red.

CRATEive - meble ze skrzyń, w których przewożono dzieła sztuki warte miliony

Bartek Stanny mieszka w Londynie od 2006 roku. Jego życiową pasją jest sztuka, i to właśnie z nią postanowił związać przyszłość. Pracował w najlepszych muzeach, galeriach i domach aukcyjnych. W 2010 roku, podczas wizyty w magazynie galerii Tate w Londynie wpadł na pomysł przerabiania drewnianych skrzyń, w których transportowane są dzieła sztuki, na meble. Pomysł dojrzewał w głowie Bartka kilka lat, aż zaowocował powstaniem w maju tego roku studio projektowania i wykonywania mebli CRATEive. Od tej chwili Bartek poświęcił się bez reszty rozwijaniu marki oraz idei ekologicznie odpowiedzialnego designu.

Wykorzystywanie skrzyń służących do przewozu sztuki ma trzy podstawowe wymiary. Wszystkie równoważne. Pierwszy to wymiar artystyczny, gdyż w tych skrzyniach podróżowały wybitne dzieła sztuki, światowej klasy artystów w przeróżne, często egzotyczne i odległe części świata. Większość dzieł sztuki przemierza wiele tysięcy kilometrów podczas swojego życia (ze studia do galerii lub magazynu, na wszelkie wystawy, targi sztuki, viewingi u prywatnych klientów, itd.). Co za tym idzie skrzynia sama w sobie ma ciekawą historię (o wiele ciekawszą niż jakikolwiek nowy mebel dostępny w salonie meblowym).

W krótkiej historii mojego studia przerabiałem już skrzynie, które służyły do przewozu dziel Andy'ego Warhola, Roya Lichtensteina, Anselma Kiefera, Jaspera Johnsa, czy tez stron jednego z najświętszych pism islamskich tzw. Błękitnego Koranu. Odkrywanie przeszłości skrzyń jest zawsze fascynujące i inspirujące. Staram się odzwierciedlać te historie, w moich projektach.

- mówi Bartek Stanny, założyciel marki CRATEive.

Drugi to wymiar praktyczny. Wykorzystywanie skrzyń do przewozu sztuki daje gwarancje solidności wykonania oraz trwałości materiałów. Tylko zastosowanie wysokiej jakości materiałów gwarantuje, ze warte wiele milionów funtów dzieło sztuki nie ulegnie uszkodzeniu podczas podróży przez ocean w luku bagażowym samolotu bądź kontenerze na statku. Wymiar trzeci, być może i najważniejszy to ochrona środowiska i dawanie drugiego życia przedmiotom, które w przeciwnym razie skończyłyby na śmietniku. CRATEive wpisuje się w panujący we wzornictwie trend "upcyclingu", czyli znajdowania nowych funkcji dla otaczających, często niepotrzebnych już rzeczy.
Bartek niedawno wrócił do rodzinnego Szczecina, by spróbować otworzyć studio/warsztat, który wesprze produkcyjnie studio w Londynie, a także otworzyć nas bardziej na rynek polski.

Marzy nam się oferowanie staży dla projektantów chcących się wykazać w dziedzinie wzornictwa meblowego, a z czasem rekrutować do firmy młodych, utalentowanych, szczecińskich absolwentów.

- dodaje Bartek Stanny.

    Więcej o:

Skomentuj:

Polski projekt: meble ze skrzyń po dziełach sztuki