Ceramika z Bolesławca - tradycyjne kobaltowe wzory w nowej odsłonie
Sielskość, tradycja, kobalt, ponadczasowy styl - tak właśnie można opisać ceramikę z Bolesławca.
Ceramikę z Bolesławca zna chyba każdy. Talerze czy kubki ozdobione charakterystycznymi wzorami rozpoznamy już na pierwszy rzut oka. Znakiem rozpoznawczym jest połączenie kremowej bieli i głębokiego kobaltu. To ponadczasowy duet kolorów, który sprawdza się w każdej (nie tylko "sielskiej") aranżacji stołu.
Z przyjemnością obejrzeliśmy nowy katalog Manufaktury w Bolesławcu. Pojawiło się w nim sporo nowych kolekcji. Tradycja to kolekcja naczyń ozdobionych najbardziej charakterystycznymi bolesławieckimi wzorami. Ręcznie stemplowane kropki, kwiatki i kółka - z pozoru tak różne, pasują do siebie jak ulał. W myśl popularnego konceptu "mix and matach" naczynia można ze sobą dowolnie zestawiać. W każdej kombinacji będą wyglądać dobrze!
Drugą kolekcję - Renesans, stworzyła dla Manufaktury w Bolesławcu Dorota Koziara - jedna z najbardziej uznanych polskich projektantek. Kolekcja ta jest wynikiem poszukiwań oraz współczesnej interpretacji tradycyjnej ceramiki.
- Renesans, czyli odrodzenie, to tworzenie nowych trendów wyrastających z silnej tradycji, budowanie nowej estetyki w poszanowaniu klasycznych wzorów, to harmonia i różnorodność zdobień. Efektem tego podejścia jest kolekcja, w której, jak w Renesansie, łączą się różne dyscypliny, dająca możliwość budowania własnych zestawów na zasadzie kolażu, gdzie współgrają odcienie, przenikają się i dopełniają wzory. To odejście od minimalizmu, różnorodność, która jednak łączy się w harmonijną całość.
- czytamy w TrendBooku Manufaktury w Bolesławcu.
Zaprojektowana niedawno kolekcja już zyskała uznanie na całym świecie. Na tegorocznych targach Ambiente we Frankfurcie (jednej z najważniejszych imprez poświęconej trendom) część kolekcji prezentowana będzie, jako główna instalacja Trendy 2016!
Kolejna kolekcja - Modern, to nowoczesna interpretacja bolesławieckich wzorów, wypadkowa wpływów lokalnej tradycji i współczesnych trendów zdobniczych. W kolekcji zaprojektowanej przez Magdalenę Gazur dominuje tradycyjny kobalt. Zdobienia oparte są na kreskach i kropkach, układających się we współczesne, geometryczne wzory.
Jesteśmy pod wrażeniem kierunku, w jakim podąża Manufaktura w Bolesławcu. Pełnymi garściami czerpie z tradycji, podążając jednocześnie za najnowszymi trendami. Brawo!
- Więcej o:
Zwiedziliśmy fabrykę porcelany w Ćmielowie i Ćmielów Design Studio
Bolesławiec i sushi - niespodziewany duet
Polski design na prezent - inspiracje
Premiera lamp STORM od Gie El na Warsaw Home & Contract
Nawer, Konopacka, Zień i Koziara dla Grupy Tubądzin - kolekcje płytek stworzone przez wybitnych twórców
O nagrodach, inspiracjach, trendach - wywiad z twórcami Grynasz Studio
Meble i oświetlenie marki HULE - design z misją
Lampy od polskich projektantów - neuroestetyczne żyrandole Gie El