Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kanapa - królowa salonu

Marta Lubaszewska

Żaden dom nie może się bez niej obejść. To mebel, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienne życie.

kanapa
Kanapa w salonie
Shutterstock

Każdy salon , mniejszy czy większy, musi ją mieć. Kanapa stanowi centrum naszego rodzinnego życia. To na niej odpoczywamy, oglądamy telewizję, czytamy książki, przyjmujemy gości, leniuchujemy, czasem śpimy. Musi być wygodna, a zarazem powinna idealnie pasować do wnętrza. To mebel, który stanowi o stylu i klimacie naszego salonu. Dlatego warto wybrać go z głową. Obecna oferta producentów może przyprawić o zawrót głowy. Kanapy klasyczne, nowoczesne, retro, modułowe, narożniki, rozkładane - spróbujmy rozejrzeć się wśród bogatego wyboru.

Rozkładana czy nie?
 
To pierwsze pytanie jakie sobie zadajemy, gdy kupujemy kanapę. Jeśli nasz salon pełni też rolę sypialni lub po prostu chcemy mieć dodatkowe miejsce do spania dla gościa, decydujemy się na kanapę dwufunkcyjną. I tu w zależności od przeznaczenia proponowane są różne systemy rozkładania takiego mebla. Gdy zamierzamy codziennie spać na naszej sofie warto wybrać mechanizm pozwalający łatwo i szybko przekształcić kanapę w łóżko. Dobrze, aby mebel miał również pojemnik na pościel.
 
Takie funkcje zapewniają mechanizmy typu "klik-klak" (tak jak w wersalkach) oraz "szuflada", gdzie na wysuwany pojemnik pościelowy kładzie się oparcie kanapy lub jedną część podwójnego siedziska. Pozostałe sposoby rozkładania nadają się głównie do sporadycznego używania, czyli dla gości.
 
Jakie obicie?  
 
Możemy zdecydować się na kanapę ze zdejmowanym obiciem. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwoli na upranie zabrudzonego pokrowca lub po prostu wymianę na nowy, gdy znudzi nam się na przykład kolor starego. Takie obicie daje też możliwość uszycia nowego pokrowca na wzór starego, bez konieczności oddawania mebla do tapicera. Jeśli zdecydujemy się na kanapę z obiciem stałym warto wybrać pokrycie, które jest odporne na zabrudzenia i wytrzymałe. Takie cechy posiada oczywiście skóra naturalna i sztuczna. Ta druga jednak pod wpływem ciepła lepi się do ciała i może nieprzyjemnie się starzeć. Jeśli nie przepadamy za skórzanymi meblami, z pomocą przyjdzie materiał zwany alcantarą. Produkuje się go z bardzo drobnych, w specjalny sposób splecionych mikrowłókien poliesteru i poliuretanu. Charakteryzuje się miękkością, odpornością na ścieranie, wysoką żywotnością, a do jej czyszczenia wystarczy woda i mydło.  
 
Jaki styl?  
 
Kanapa to główny mebel w salonie. Nie sposób schować jej w kąt. Dlatego powinna być idealnie dobrana do stylu wnętrza . Zarówno formą jak i kolorem. I tutaj wszystko zależy od naszych upodobań. Kanapa może wtapiać się w resztę pokoju lub być jego ciekawym akcentem. Jeśli jednak nie mamy do końca pomysłu na klimat naszego wnętrza wybierzmy kanapę o klasycznym, prostym kształcie i niezbyt wyróżniającym się kolorze, np. białym. Będziemy wtedy mieć pewność, że mebel sprawdzi się w każdym wnętrzu. Pamiętajmy też, że kanapa powinna być przede wszystkim wygodna.

Skomentuj:

Kanapa - królowa salonu