Salon wg feng shui
Do feng shui często podchodzimy z przymrużeniem oka, jednak jest to nauka licząca wiele lat.



Nie jest to sztuka dekoracji wnętrz, a nauka o życiu w harmonii z otoczeniem. Feng shui wskazuje jak rozplanować pomieszczenia w domu czy mieszkaniu. Znajdziemy też wytyczne dla aranżacji poszczególnych wnętrz. Salon należy do jednego z najważniejszych pomieszczeń w domu.
Umiejscowienie salonu
Najbardziej zalecane jest kierunek południowo- wschodni, ale akceptowany jest zachód, południowy-zachód i południe.
Salon powinien być pierwszym pomieszczeniem na jaki się napotykamy po wejściu do domu. Widok na miejsce w którym spędzamy czas z innymi (kącik wypoczynkowy) napełni nas dobrą energią. Jednocześnie salon powinien być w centrum domu, oddzielony od łazienki. Salon wg feng shui powinien być duży, aby energia mogła w nim swobodnie przepływać.
Kolory
Idealne kolory salonu gdzie przyjmujemy gości i gdzie chcemy wprowadzić energię, są związane z energią Yang. Jest to czerwień, pomarańcz, żółty. Nie muszą dominować w salonie, nie musimy wszystkich ścian malować na tak intensywne kolory. Wystarczy, że będą to energetyzujące dodatki wystroju wnętrz, poduchy, ozdoby, misy.
Szczegółowa wiedza na temat feng shui pomaga dobrać idealne kolory do salonu w zależności od stron świata.
Meble
W salonie ważna jest sofa, narożnik, fotele. Abyśmy dobrze się czuli, spędzając w nich wolne chwile, powinny być odpowiednio ustawione. Kluczowa rolę odgrywa ustawienie ich w stosunku do drzwi. Wejście powinno być widoczne z perspektywy siedzącej osoby. Wyobraź sobie, że siedzisz tyłem do wejścia. Czy byłoby to dla Ciebie komfortowe? Intuicyjnie wyczuwamy, że nie jest to dla nas dobre. Feng shui też nie zaleca takiego ustawienia. Jeżeli za plecami będziemy mieli ścianę- podświadomie będziemy czuli się pewniej, bezpieczniej i bardziej wypoczniemy.
Czy telewizor wg. feng shui powinien być w centrum salonu? Oczywiście, że nie. Bardziej odpowiedni będzie kominek w centralnym miejscu, wokół którego będzie toczyło się rodzinne życie.
Nie polecane są szklane stoły. Dla relaksacji wskazane są stoły drewniane- najlepiej okrągłe lub ewentualnie owalne czy ośmiokątne.
Unikajmy ostrych kątów, szpiczastych elementów. Również kwiaty powinny mieć liście o miękkiej linii.
Feng shui to ogromna wiedza, którą Chińczycy zdobywali przez tysiące lat obserwując zmiany w przyrodzie, otoczeniu i ich wpływie na człowieka. Doświadczenie pozwoliło im dowiedzieć się, jak użytkować dobrą energię, a jak ograniczać czy eliminować wpływ złej. Powyżej znajduje się kilka, najbardziej podstawowych, bardzo uproszczonych zasad chińskiej sztuki. Jeżeli chcemy poszerzyć naszą wiedzę na ten temat, do wyboru mamy sporą ilość publikacji na ten temat. Jeżeli budujemy dom lub go urządzamy, możemy skorzystać z porady konsultanta Feng Shui. Najlepiej, jeżeli uda się to na etapie wyboru działki lub mieszkania. Prawdziwe feng shui jest bardziej skomplikowane od przeciętnego wyobrażenia na jego temat- wiąże się z ogromem wiedzy, z obliczeniami. Jednak warto się zapoznać z podstawową wiedzą na ten temat, aby lepiej zorganizować przestrzeń w swoim domu.
M
Zobacz także:
Nowoczesny minimalizm czy oryginalny pop-art? Trendy we wnętrzach w 2021 roku okiem eksperta Salonów Agata
Magiczna gąbka
Eleganckie ozdoby w stylu glamour
Pomysły na prezenty dla miłośników architektury i designu
Rodzinne smart podarunki - dla całej rodziny
Rodzinne smart podarunki - dla dziecka
Świątecznie na Powiślu
Garsoniera na Mokotowie. Tu mieszka znana architektka wnętrz