Biel i czerwień w kuchni

Monika Grabowska

Czerwień w pewnych językach jest synonimem słowa ''piękny'' lub kolorowy''. W Chinach panna młoda zakłada na swój ślub czerwoną suknię. Czerwień to przecież kolor szczęścia i miłości. Działa energetycznie. Nie można jej nie zauważyć. Również we wnętrzach. Przedstawiamy galerię czerwono białych kuchni.

5848949 https bi

 

Połączenie białego i czerwonego to zestaw kolorystyczny niezbyt często stosowany w kuchni. Może się szybko znudzić a wtedy trudno zmienić meble na nowe. Są jednak osoby, które zawsze lubiły i będą lubiły takie kolory we wnętrzach. Jeżeli jesteśmy pod urokiem tego zestawu i kusi nas stworzenie biało-czerwonego wnętrza kuchennego, możemy pomyśleć o białych meblach i mocnych, czerwonych akcentach w postaci krzeseł, jednej ściany lub dodatków takich jak lampy, zegar, sprzęt kuchenny.

 

 

W tym zestawie kolorystycznym wiele zależy od czerwieni. Czerwień może wpadać w pomarańcz.Może mieć odcień różu. Czerwień ceglasta, malinowa, rubinowa, karmazynowa, krwista, cynober, amarant, burgund. Wybór odcieni czerwieni jest ogromny.

 

Ważna jest też faktura. Inaczej odbiera się ten sam kolor jeżeli jest na błyszczącej, gładkiej powierzchni a inaczej jeżeli meble, ściany czy podłoga są matowe.

 

 

Czerwień może dominować we wnętrzu a może być tylko mocnym akcentem w białym wnętrzu. Biało- czerwone kuchnie pojawiają się w tradycyjnych wnętrzach, jak również w prostych, nowoczesnych.

 

 

fot. pierrehebbelinck.net

 

 

fot. pierrehebbelinck.net

 

 

fot. pierrehebbelinck.net

 

 

fot. empire-riverside.de

 

 

Czerwone krzesła są mocnym akcentem w neutralnej kuchni.

 

 

fot. www.modernliving.se

 

 

Czerwień wpadająca w pomarańcz:

 

fot. salvaranicucine.it

 

 

fot. salvaranicucine.it

 

 

fot. ernestomeda.com

 

 

Biało czerwone wnętrze tradycyjnej kuchni:

 

fot. rejuvenation.com

 

 

fot. mobalpa.com

 

Czerwona kuchnia o miękkiej linii:

 

fot. alessi.com

 

fot. alessi.com

 

Zazwyczaj spotyka się meble kuchenne z czerwonymi frontami. Raczej nie spotyka się zestawu białych mebli z czerwonym blatem roboczym. Jest to o tyle bezpieczne rozwiązanie, że łatwiej i taniej wymienić blat, jeżeli nam się znudzi, niż fronty mebli.

 

fot. ernestomeda.it

 

 

fot. ernestomeda.it

 

 

Jeżeli czerwień działa na nas energetycznie, chcielibyśmy jej we wnętrzu, ale boimy się, że nam się szybko znudzi, możemy zastosować ją na ścianie. Po kilku miesiącach (lub latach) ścianę przemalujemy na inny kolor.

 

 

fot. formaonline.com

 

 

O tym warto pamiętać:

- Jeżeli zdecydujemy się na biało czerwoną kuchnię, niech reszta domu lub mieszkania będzie dopasowana do niego. Dom i wnętrze ma tworzyć całość.

- Jeżeli boimy się, że ten zestaw się szybko znudzi wybierzmy białe meble kuchenne i czerwone dodatki.

- Biało czerwone wnętrza nie każdemu muszą się podobać. Nie jest to neutralny zestaw kolorystyczny, dlatego warto uzgodnić z pozostałymi domownikami, czy dobrze będą się czuli w takim pomieszczeniu, czy z przyjemnością będą spożywać wspólne posiłki.

- Czerwień jest energetycznym kolorem. W nadmiarze może nas zbyt pobudzać. Może warto na początek pomalować w mocnym kolorze jedną ścianę w kuchni a później ewentualnie zdecydować o kolejnych?

 

 

Monika Grabowska

 

Zobacz również:

Okno nad zlewem kuchennym

Niebieski i biel. Świeżość we wnętrzu

Nowoczesne drewniane schody

Piekielnie czerwony włoski design

 

 

Skomentuj:

Biel i czerwień w kuchni