Przedpokój wizytówką domu

Monika Grabowska

Przeczytaj o czym warto pamiętać urządzając przedpokój

Przedpokój jest pomieszczeniem które powinno być zarazem ładne i funkcjonalne. To hol wskazuje, czego można się spodziewać w dalszej części domu czy mieszkania. Tutaj wchodzą najpierw nasi goście, znajomi dzieci, ale także listonosz, kurier. Powinno być tu schludnie i czysto. Przyda się miejsce na klucze, mały stolik lub blat, lustro i siedzisko na którym wygodnie ubierzemy buty. Porządek pomogą utrzymać odpowiednio dobrane meble. Część ubrań wierzchnich i butów zazwyczaj jest na wierzchu, ale warto jak najwięcej rzeczy pochować w szafach, ale w takim miejscu, aby były ''pod ręką''.

Podłoga

Podłoga w przedpokoju jest szczególnie narażona na zabrudzenia. Zastanówmy się przy wyborze materiału na podłogę, czy zbyt jasne, gładkie płytki nie będą się zbyt łatwo brudziły. Ważne aby podłogę łatwo było umyć. Zwłaszcza jeżeli mamy w domu czworonogi. Podłoga powinna być też odporna (na ścieranie, piasek, obcasy, sól zimą).

Meble

Poza półkami na buty i płaszcze pomyślmy o innych meblach w przedpokoju (jeżeli się zmieszczą). Warto umieścić tu pawlacz. Będzie można w nim przechowywać ubrania sezonowe, na które często nie możemy znaleźć miejsca w mieszkaniu. Może w zabudowanych szafach znajdzie się również miejsce na takie rzeczy jak odkurzacz, narty, drabinę czy mop. Są to przedmioty o których nie myślimy, kiedy kupujemy mieszkanie a trzeba o tym myśleć już na tym etapie. Są mieszkania, gdzie po wejściu do środka nie ma miejsca na szafę czy półki na buty.

Oświetlenie

Przedpokój to często ciemne miejsce, dlatego należy pamiętać o odpowiednim oświetleniu górnym i bocznym o różnym natężeniu.

Lustro

Najlepsze będzie duże lustro, w którym będziemy widzieć całą sylwetkę, przed wyjściem z domu. W tej roli sprawdzają się zabudowane szafy z przesuwanymi, lustrzanymi drzwiami. Ich dodatkowym plusem jest optyczne powiększenie i rozświetlenie wnętrza.

Zestaw Stark (399,90 zł) składa się z ukrytych półek na buty i ubrania oraz lustra, półki i haczyków na klucze. Dzięki takiemu rozwiązaniu często używane przedmioty są na wierzchu, ale nie na widoku. To ogranicza chaos we wnętrzu.

fot. ikea.pl

Półka Leksvik (199 zł) spełnia 2 funkcje: można przechowywać w niej obuwie i siedzieć na niej w czasie ich ubierania jak na ławce. Jeżeli zamówimy sobie do niej np. wiklinowe kosze będzie to bardziej estetyczne rozwiązanie.

fot. ikea.pl

Wysuwana szuflada na 16 par butów uporządkuje wnętrze szafy w przedpokoju i wiele pomieści.

fot. ikea.pl

Jeżeli pochowamy jak najwięcej rzeczy za drzwiami szafy, przedpokój będzie bardziej uporządkowany. Będzie to dobre tło do wyeksponowania ładnych przedmiotów.

fot. raumplus.de

fot. raumplus.de

Zobacz również:

Duże małe wnętrza

Nietypowe półki

Drewniane inspiracje

Skomentuj:

Przedpokój wizytówką domu