Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Szafa pod zabudowę - jak projektować i dopasować do wnętrza? Szafy wnękowe

Redakcja

Szafa wnękowa - lub na całą ścianę - zaprojektowana w ramach zabudowy meblowej to pod wieloma względami lepsze rozwiązanie niż gotowy mebel. Dlaczego? Przede wszystkim szafy na wymiar pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni, a także dopasowanie sposobu przechowywania rzeczy w jej wnętrzu. Jak zaprojektować szafę w mieszkaniu? Czym różni się szafa w sypialni od tej w przedpokoju?

Szafa pod zabudowę
Szafa pod zabudowę
ImageFlow/Shutterstock

Szafy do zabudowy, szafy wnękowe

Szafy zaprojektowane na wymiar to większy komfort użytkowania. Personalizacja jest dziś na wagę złota, a szafy na wymiar ją oferują. Wnętrze szafy dopasujemy do rzeczy, które zamierzamy w niej przechowywać - a poszczególne elementy wykorzystamy w dokładnie takiej liczbie, jakiej potrzebujemy. Szafy na wymiar są projektowane jako meble do wnęki - wtedy elementy możemy zakotwiczyć na podłodze, w suficie, na ścianie z tyłu i dwóch ścianach po bokach.

Druga opcja to szafa pod zabudowę przy ścianie - wtedy nie mamy do dyspozycji ścian po bokach i musimy pamiętać o wzmocnieniu ścianek bocznych mebla (w przypadku dużej zabudowy do sufitu można boki szaf zbudować z podwójnej płyty meblowej). W szafach wnękowych można z kolei zrezygnować ze meblowych ścianek bocznych i zakotwiczyć drążki na ubrania bezpośrednio na ścianach, a tym samym wykonać szafę niskim kosztem (szczególnie, jeśli zamiast frontów szafy umieścimy zasłony przesuwane na szynie sufitowej - jak zasłony na oknie).

Szafa pod zabudowę
Szafa pod zabudowę
brizmaker/Shutterstock

Sposoby otwierania szafy - fronty szafy

Jaki sposób otwierania szafy jest najlepszy? Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy od tego, w jakiej przestrzeni ma się znaleźć szafa. Tradycyjne drzwi uchylne to podstawowa i najczęściej wybierana opcja, ale fronty po otwarciu zajmują miejsce, więc w wąskim korytarzu mogą stanowić przeszkodę. Do niewielkich przestrzeni lepsze będą drzwi przesuwne, ale konieczność zamontowania toru jezdnego na podłodze powoduje, że taka szafa wnękowa będzie o około 8 cm głębsza niż taka z frontami uchylnymi.

Kolejna opcja to drzwi przesuwne podwieszane zamocowane do sufitu szafy. Zarówno na frontach przesuwnych, jak i uchylnych można zamontować lustro. To dobry pomysł szczególnie w mniejszej przestrzeni, ponieważ lustrzana tafla optycznie ją powiększy. Ponadto będzie odbijała światło, więc rozjaśni niebo słabo doświetlony korytarz.

Wnętrze szafy - odpowiedni wymiar szafy, wyposażenie

Funkcjonalność mebla do przechowywania ubrań podniosą akcesoria, które możemy wybrać z bogatej oferty hurtowni lub u stolarza:

 • wysuwane kosze,
 • drążek na ubrania wiszące (wieszaki) - najlepiej kilka na różnych poziomach, a położony wyżej w postaci pantografu,
 • tradycyjne półki i szuflady (cichy domyk poprawi komfort korzystania z szuflad w szafie),
 • wysuwane uchwyty na spodnie,
 • wysuwane półki na buty,
 • płytkie szuflady z przegródkami (lub miejscem na specjalne wkłady) - na bieliznę, krawaty, apaszki, skarpetki, itp.
Szafa pod zabudowę
Szafa pod zabudowę - wnętrze
brizmaker/Shutterstock
Szafa pod zabudowę
Szafa pod zabudowę - podstawowe wymiary
Fot. Shutterstock

Szafy wnękowe w przedpokoju i w sypialni

Szafa w przedpokoju - tutaj przyda się schowek na odkurzacz, mop i szczotkę do zamiatania - jeśli taka jest potrzebna. Pamiętajmy, aby unikać przechowywania butów i ubrań we wspólnej przestrzeni. Trzeba je oddzielić, inaczej odzież może nieprzyjemnie pachnieć. Ważnym aspektem projektowania szafy do przedpokoju jest też wzmocnienie bocznych ścianek mebla - w środku będą wisiały ciężkie płaszcze i kurtki, zbyt delikatna konstrukcja może się z czasem wypaczyć z tego powodu.

Popularnym wyborem do sypialni jest szafa trzydrzwiowa, w której łatwo dokonać podziału na różne sposoby przechowywania:

 • pierwsza część - długie sukienki i spódnice, do tego na dole szuflady na bieliznę,
 • druga część - krótkie bluzki, spodnie na uchwytach (wieszane po złożeniu na pół, więc zajmujące mniej miejsca), dwa poziomy drążków,
 • trzecia część - półki na swetry i ubrania sportowe (złożone), szuflady na akcesoria.
Szafa pod zabudowę
Szafa pod zabudowę - wyposażenie
Paul Vinten/Shutterstock

Projektowanie szafy: cena szafy, cena montażu szafy

Szafa z drzwiami przesuwnymi będzie kosztowała więcej niż model z uchylnymi frontami. Poza tym ceny szaf pod zabudowę mocno się wahają, ponieważ zależą od wielu czynników, jak: wymiary, materiał, rodzaj wykończenia (laminat, fornir, okleina, lakier, akryl), grubość użytej płyty, wyposażenie (tu może dojść oświetlenie wnętrza szafy). Z kolei na cenę montażu szafy będzie wpływał między innymi koszt dojazdu. Przed podpisaniem umowy ze stolarzem lub montażystą bezwzględnie trzeba poprosić o wycenę całej usługi, aby potem uniknąć nieporozumień.

Szafa pod zabudowę
Szafa pod zabudowę
snorkulencija/Shutterstock

Szafy wnękowe (popularnie nazywane - szafy przesuwne) i inne meble:

Szafa pod zabudowę
Szafa pod zabudowę
WiP-Studio/Shutterstock
  Więcej o:

Skomentuj:

Szafa pod zabudowę - jak projektować i dopasować do wnętrza? Szafy wnękowe