Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Przechowywanie pod schodami

Monika Grabowska

W domu zazwyczaj brakuje miejsca na przechowywanie najróżniejszych rzeczy. Z roku na rok przybywa nam różnych przedmiotów. Ciągle mamy problem z dokumentami, nartami, piłką, książkami, wózkiem dziecięcym, zapasami zakupów przywiezionych z marketu.Co z tym wszystkim zrobić? Wykorzystać schody!

Warto wykorzystać miejsce pod schodami do przechowywania. Nie warto oszczędzać na półkach, pojemnikach, drążkach. Jeżeli w momencie projektowania tej przestrzeni przewidzimy co jakie przedmioty znajdą tu miejsce na stałe, w przyszłości unikniemy bałaganu. Pod schodami możemy umieścić otwarte półki, ale bardziej sprawdzi się zamknięta szafa. Może znaleźć się tu domowa biblioteczka, miejsce do pracy z zamykanymi szafkami na dokumenty, dodatkowa garderoba, czy przestrzeń do przechowywania różności.

Domowa biblioteczka.

Pod schodami możemy umieścić półki na książki. Zmieści się tu całkiem spora kolekcja. Półki zajmą niewiele miejsca, więc dodatkowo możemy wstawić tu fotel, gdzie będziemy mogli się oddawać lekturze. Możemy tą przestrzeń przeznaczyć na miejsce do pracy w domu, lub kącik komputerowy. Oczywiście jest to rozwiązanie idealne do niewielkich domów i mieszkań, gdzie domownicy walczą o wykorzystanie każdego metra wolnej powierzchni.

Przechowywanie.

Pod schodami można wygospodarować miejsce na przechowywanie rzeczy, których nie mamy gdzie ulokować. Możemy wstawić tu większe elementy, takie jak rower, wózek dziecięcy, ale również drobiazgi: drobny sprzęt sportowy, sezonowe ubrania i buty, dokumenty które musimy przechowywać kilka lat.

Garderoba.

Możemy pomyśleć o urządzeniu szafy na ubrania. W szafie pod schodami znajdzie się miejsce na odzież sezonową i aktualnie noszoną. Jeżeli schody znajdują się w okolicach drzwi wejściowych, w szafie możemy powiesić odzież wierzchnią, jeżeli mamy większą ilość płaszczy i kurtek a na półkach kolejne pary butów.

Producenci garderób oferują drzwi przesuwane na poddasze. Takie drzwi sprawdzą się też pod schodami, zwłaszcza w miejscach gdzie jest niewiele miejsca przed szafą i nie zmieściłyby się drzwi uchylane.

Spiżarnia.

Pod schodami można przechowywać zapas produktów spożywczych, środków chemicznych, duże paczki karmy dla kota i psa. W prawdziwej spiżarni musi być utrzymana odpowiednio niska temperatura. Jednak jest sporo produktów, których przechowywanie tego nie wymaga.

Półka na wino

Miłośnicy wina powinni się zastanowić nad pomysłem stworzenia półki na wino pod schodami. Zmieści się w niej całkiem duża kolekcja.

Kiedy zrezygnować z przechowywania pod schodami?

Schody ażurowe zazwyczaj wykluczają takie rozwiązanie. Po pierwsze półki, wieszaki, pakunki pod schodami wprowadzą wrażenie chaosu we wnętrzu a po drugie rzeczy mogą bardziej się kurzyć.

Często szkoda nam powierzchni pod schodami na postawienie stolika lub kwiatka, dlatego o wyborze schodów ażurowych czy pełnych, powinniśmy decydować na etapie projektowania domu.

Zobacz również:

Przedpokój wizytówką domu

Dla porządnickich

Rozwiązania biurowe

Przechowywanie pod schodami
Przechowywanie pod schodami
Autor: Monkey Business Images/Shutterstock

Skomentuj:

Przechowywanie pod schodami