Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

"Zaprojektowane. Polski dizajn 2000-2013" - książka, którą warto mieć

red.

Są książki do których wracamy. W których za każdym razem możemy znaleźć coś nowego - ciekawe informacje, inspirujące zdjęcia. Książki, które warto mieć. Właśnie taki jest album "Zaprojektowane. Polski dizajn 2000-2013".

zaprojektowane, polski design, polski projekt, książka o polskim designie
Okładka albumu 'Zaprojektowane. Polski dizajn 2000-2013'.
fot. mat. prasowe

To pierwsze tak obszerne kompendium wiedzy o współczesnym polskim wzornictwie. Autorzy zaprezentowali niemal 120 produktów autorstwa 90 projektantów, oraz obszerne wywiady z najważniejszymi z nich, m.in. Tomkiem Rygalikiem, Oskarem Ziętą czy Renatą Kalarus.

Na przestrzeni ostatnich lat, w polskim wzornictwie zaszły poważne zmiany. Dizajn postrzegany przez Polaków jako sztuka dla elit, trafił wreszcie do powszechnej świadomości. Jesteśmy w stanie zapłacić więcej za lepszy produkt, interesujemy się historią polskiego wzornictwa, doceniamy przedmioty zaprojektowane przez członków Spółdzielni Artystów ŁAD. Polski dizajn stał się mocną, rozpoznawalną za granicą marką.

Książka pokazuje, że niewątpliwy sukces polskiego meblarstwa nie jest jedynym osiągnięciem naszego wzornictwa. Projektujemy urządzenia specjalistyczne i AGD, zabawki i lampy, ubrania, a konstruowane według koncepcji polskich dizajnerów pociągi jeżdżą po Europie.

Dizajn w Polsce ma swoje indywidualności i rozpoznawalne, sztandarowe projekty. Jest na tyle złożony i różnorodny, że zdobycie wiedzy o nim wymaga dobrego przewodnika. Album „Zaprojektowane. Polski dizajn 2000-2013” nie pomija żadnego z istotnych zjawisk w rodzimym wzornictwie, pokazuje ważnych projektantów i najlepsze produkty. Książka podzielona została na 7 rozdziałów - meble, transport i przestrzeń publiczna, urządzenia domowe i specjalistyczne, lampy, szkło i ceramika, tkaniny, odzież i zabawki oraz eksperymenty.

Autorzy, redaktor naczelna i współpracownik Ogólnopolskiego Kwartalnika Projektowego 2+3D, na karty swojej książki przenieśli dziennikarski krytycyzm i dociekliwość. Z zamieszczonych w albumie wywiadów z designerami dowiemy się, co ich zdaniem odróżnia dobry projekt od słabego, co jeszcze w polskim wzornictwie nie funkcjonuje sprawnie i dlaczego tak się dzieje a także czego możemy się spodziewać w przyszłości. Najlepsi specjaliści w swojej dziedzinie opowiadają, jak projektować fotel, pociąg, łódź, jak stworzyć markę modową. Dizajnerzy zdradzają też jakie wartości, tradycje i metody mają udział w ich pracy koncepcyjnej.

„Zaprojektowane. Polski dizajn 2000-2013” to uzupełniona o nowe treści, polskojęzyczna wersja publikacji Czesławy Frejlich i Dominika Lisika „Polish Design: Uncut”, opracowanej w 2013 roku przez 2+3D dla Instytutu Adama Mickiewicza.

Polecamy! To pięknie wydana publikacja, którą naprawdę warto mieć na półce!

Fotografie zamieszczono dzięki uprzejmości Instytutu Adama Mickiewicza, wydawcy książki Polish Design: Uncut (2013) culture.pl

    Więcej o:

Skomentuj:

"Zaprojektowane. Polski dizajn 2000-2013" - książka, którą warto mieć